-13.2 C
Warszawa
wtorek, 19 stycznia, 2021

Wakacje z maską

Opadły nasze maski, okazało się, że jesteśmy tacy sami.
More

  Ostatnie

  Jak uratować klimat? Zagraj i zagłosuj

  - reklama -
  Przeczytasz w 3 min.

  Przekroczenie ocieplania klimatu o 1,5 stopnia Celsjusza oznacza nieodwracalne zmiany na świecie, jak utrata raf koralowych, zagłada ekosystemów. Teraz ocieplenie wynosi około 1 stopnia Celsjusza powyżej temperatur z czasu przedindustrialnego. Klimat brzmi abstrakcyjnie, ale susze powodzie i  nawałnice, z którymi mamy do czynienia – to realne problemy. A to oznacza, że bez odpowiednich działań będzie coraz gorzej. Co możemy zrobić?

  Nawet dziecko to zrozumie

  UNDP uruchomił właśnie nowe „narzędzie e-learningowe dla obywateli”. To strona, która w prosty sposób tłumaczy sprawy związane z ekonomią, ekologią i ich wpływ na klimat. Jest tak prosta, że może zaciekawić nawet kilkuletnie dzieci. Wystarczy wybrać opcję w języku polskim. Na stronie internetowej mission1point5learn.org, znajdziecie 54 najważniejszych działań, które rządy mogą wprowadzić w życie. Obejmują one pięć różnych sektorów: transport, energię, rolnictwo i żywność, ekologię i przyrodę. Szósta sekcja skupia się na tym, jak chronić ludzi przed ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi.

  - reklama -

  Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) prowadzi kampanię Misja 1.5. Nazwa – jak się domyślacie – to wskazanie na próg ocieplania klimatu, na jakim powinniśmy się zatrzymać.

  Gra o klimat

  Na początku tego roku UNDP uruchomił grę, w którą zagrało już ponad pięć milionów osób. Poparły ją gwiazdy i na całym świecie, w tym Cody Simpson, Christiana Figueres, Mary Robinson, Nikolaj Coster Waldau, Vanessa Nakate i Jameela Jamil. Gracze odnajdują się w roli liderów rządowych, próbujących utrzymać globalne ocieplenie na poziomie 1,5 stopnia lub mniej.

  Skala transformacji wymaganej do walki z kryzysem klimatycznym nie może być osiągnięta przez rządy w pojedynkę. Potrzebują one ludzi, którzy za nimi stoją, rozumiejących i opowiadających się za dużymi rozwiązaniami. Gra i narzędzie edukacyjne Mission 1.5 to dla milionów ludzi w każdym wieku zabawny sposób, aby nauczyć się największych sposobów walki ze zmianami klimatu i zapewnić sobie bezpieczeństwo. Naprawdę zachęcamy do ich sprawdzenia! – Cassie Flynn, doradca strategiczny UNDP ds. zmian klimatu.

  COP-u w 2020 roku nie będzie

  Co by było, gdyby młodzież uzyskała większy głos w sprawie klimatu? Od 19 listopada do 1 grudnia 2020 roku trwała młodzieżową konferencję online MOCK COP26. Założenie było takie, by przypominała szczyt klimatyczny ONZ, który w tym roku się nie odbędzie. Młodzi chcą zwiększyć ambicje państw, jeśli chodzi o walkę z kryzysem klimatycznym.

  - reklama -

  No właśnie. Co roku o tej porze zaczynała się konferencja w sprawie zmian klimatu Narodów Zjednoczonych – UN Climate Change Conference of the Parties (COP). W tym roku  z powodu pandemii COVID-19 nie odbędzie się. COP26 został przełożony na przyszły rok do Glasgow. Wspólnie poprowadzą go rządy Wielkiej Brytanii i Włoch. Zgodnie z warunkami porozumienia klimatycznego z Paryża w 2015 r., państwa zobowiązały się do zwiększenia co pięć lat swoich ambicji w redukcji emisji gazów cieplarnianych. Glasgow będzie pierwszym szczytem klimatycznym, na którym się to odbędzie. Oby przez ten rok

  Czytaj także: Zielona sznurówka

  Żródło: Mission 1,5

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Tu jest miejsce na treść komentarza
  Podaj imię

  Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  - reklama -

  Zostań z nami

  Wysyłamy wiadomości niezbyt często a jeśli już, to są one sprawdzone i ważne.

  Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez EcoReporters w celu realizacji usługi newsletter, a tym samym wysyłania mi informacji o produktach blogowych, usługach, promocjach lub nowościach zgodnie z polityką prywatności. Wiem, że zgodę tę mogę w każdej chwili cofnąć.

  Porady zawsze w cenie