Firma DB Energy z Wrocławia zamierza proponować zakładom przemysłowym budowę małych reaktorów jądrowych SMR (Small Modular Reactors). Podpisała list intencyjny z amerykańską Last Energy, dostawcą małych reaktorów nuklearnych.
SMR, małe reaktory jądrowe, to technologia, która cieszy się coraz większym zainteresowaniem w Polsce. Na całym świecie nie ma jeszcze zastosowania, ale to ma się zmienić jeszcze w tej dekadzie. Trwają prace nad budową SMR między innymi w Chinach, USA, Kanadzie i Wielkiej Brytanii.
Mały atom
DB Energy we współpracy z Last Energy wprowadzić chce w Polsce małe reaktory jądrowe. Będą to jednostki kogeneracyjne o mocy elektrycznej ok. 20 MW i cieplnej 60 MW. Oferta będzie obejmowała cały proces inwestycyjny: projekt, uzgodnienia, finansowanie, realizację, serwis oraz utrzymanie i produkcję energii dla klienta, aż po utylizację instalacji.
Warto przypomnieć, że KGHM we współpracy z amerykańskim NuScale chce wdrożyć w Polsce modułowe elektrownie jądrowe już w tej dekadzie. NuScale Power Module zdolny jest do generowania 77 MW energii elektrycznej przy użyciu technologii reaktora ciśnieniowego. Z kolei PKN Orlen podpisał umowę z Sytnthos Energy dotyczącą komercjalizacji reaktorów wodno-wrzących BWRX-300. Inwestycje w SMR deklarują też m.in. Tauron, koncern energetyczny Zygmunta Solora ZE PAK, Grupa Azoty.
Czytaj także: Elektrownia atomowa duża czy mała?
Wierzymy, że energia jądrowa jest niezbędna i wyjątkowo dostosowana do przeciwdziałania zmianom klimatycznym i zapewnienia globalnego dostępu do energii. W pełni modułowe podejście do rozwoju projektów jądrowych jest kluczem do odblokowania potencjału tej technologii i budowy nowej gałęzi gospodarki w Polsce
Bret Kugelmass, CEO i założyciel Last Energy
SMR w Polsce – jak to rozwiązać?
Małe reaktory jądrowe charakteryzuje mniejsza moc od tradycyjnych, dużych elektrowni atomowych. Teoretycznie to pozwala instalować SMR, np. w zakładach przemysłowych, gdzie już jest infrastruktura energetyczna. W praktyce w Polsce nie ma jeszcze regulacji, które by pozwalały na takie inwestycje. Potrzebują więc one – według dzisiejszego prawa – takich samych regulacji jak duże elektrownie jądrowe.
SMR mają być prostsze i bezpieczniejsze niż ogromne reaktory lekkowodne (LWR), których budowa zwykle przekracza budżet o miliardy dolarów. Ogromne zainteresowanie SMR może jednak mieć też swoje wady, do których należy między innymi zagospodarowanie radioaktywnych odpadów. Jak pokazał niedawny raport, produkcja odpadów może być większa w przeliczeniu na jednostkę energii niż przy dużych elektrowniach. Przykładowo, reaktory NuScale wytwarzałyby około 1,7 razy więcej odpadów na ekwiwalent energii niż reaktory tradycyjne. Amerykańska spółka oceniła jednak, że raport używa przestarzałych i nieadekwatnych danych. W Polsce jak dotąd temat zagospodarowania radioaktywnych odpadów nie jest w ogóle poruszany.