- reklama -

Lato nad wodą

Pierwszy wyjazd nad jezio­ra już za nami. Janek zamo­czył nogi w Plusznem. Ja się tro­chę bałam pły­wać, bo coś w wodzie „pogry­zło“ Wojtka.

Pogryzienie wyglą­da­ło nie­groź­nie. Ot kil­ka kro­stek na czo­le i na szyi. Może to wodo­ro­sty, może jezior­ne medu­zy? – żar­to­wa­li­śmy. Trochę swę­dzia­ło, Wojtek i Małgorzata posma­ro­wa­li się kre­mem i temat kąpie­li w jezio­rze odpłynął.

Mi jed­nak ta pokrzyw­ka nie dawa­ła spo­ko­ju. Postanowiłam spraw­dzić, czy pol­skie kąpie­li­ska są bez­piecz­ne. Natrafiłam na raport Europejskiej Agencji Środowiska (EEA), z któ­re­go wyni­ka że 68 proc. z 221 naszych kąpie­lisk ma wodę naj­lep­szej jako­ści. Nie ma się czym chwa­lić, bo osią­gnę­li­śmy gor­szy wynik od śred­niej unij­nej, któ­ra wyno­si 78 proc. Słabiej wypa­da­ją nasze jezio­ra i rze­ki niż nad­mor­skie plaże.

Kolejne 30 proc. pol­skich kąpie­lisk nie ma wód naj­wyż­szej jako­ści ale speł­nia nor­my bez­pie­czeń­stwa. Jest dobrze. Tyko Łeba mia­ła w tam­tym roku tak złą jakość wody w Bałtyku, że zamknię­to jed­ną pla­żę – wyni­ka z rapor­tu EEA. Zanim wiec wej­dzie­my do wody sprawdź­my ją na mapie.

EEA pod­po­wia­da też, gdzie naj­le­piej poje­chać na wakacje – na Maltę i do Chorwacji. Ech, w Chorwacji jest 919 kąpie­lisk z cze­go ponad 95 proc. ma naj­czyst­szą wodę. I pomy­śleć, że Chorwaci dopie­ro co weszli do Unii Europejskiej, a już tak dobrze im idzie dba­nie o czy­ste środowisko!

- autopromocja -
Magda Skłodowska
Magda Skłodowskahttps://ecoreporters.pl
Ekologią interesuję się od początku mojej pracy zawodowej, obecnie współtworzę portal WysokieNapiecie.pl. W swojej karierze pracowałam jako wydawca portalu tvn24bis.pl, byłam dziennikarką "Rzeczpospolitej" i "Pulsu Biznesu". Pełniłam funkcję rzecznika prasowego Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Otrzymałam wyróżnienie Towarowej Giełdy Energii w konkursie dla mediów Platynowe Megawaty oraz wyróżnienie Polskiego Stowarzyszenia Fotowoltaiki.
Podziel się
Czytaj także

Sosna zwyczajnie może zniknąć z lasów?

W ciągu 50 lat, w pesymistycznym scenariuszu sosna, świerk i brzoza mogą całkowicie zniknąć z terenu Polski. Takie będą konsekwencje zmian klimatu. Sosna zwyczajna (pinus sylvestris) jest...

Osiem miliardów, jedna ludzkość

Czy osiem miliardów to dużo, czy za dużo? A może jeszcze za mało? Liczba ludności ma znaczenie dla planety. Według szacunków ONZ, ósmy miliard ludzkość...
211FaniLubię
111ObserwującyObserwuj
193ObserwującyObserwuj
energetycznie

Zakaz dla kotłów na pellet w uchwale antysmogowej budzi sprzeciw

Nie tylko węgiel jest niemile widziany w uchwałach antysmogowych. Jak się okazuje, także piece na pellet mogą dostać zakaz wykorzystywania. Duży polski producent kotłów...

Dotacje do fotowoltaiki i pomp ciepła w 2021 roku

Program Mój Prąd, który wyczerpał się w ubiegłym roku, nie ma na razie kontynuacji. To nie znaczy, że nie można jeszcze znaleźć dofinansowania do...
- reklama -

Tłumy na plażach

Przy zbiegu pewnych...

Koniec lodu, koniec zimy

Jeziora zawsze zamarzają...

Zbieraj grzyby

Grzyby są zdrowe...
A jeszcze lepsze jest to...