- reklama -

Lato nad wodą

Pierwszy wyjazd nad jezio­ra już za nami. Janek zamo­czył nogi w Plusznem. Ja się tro­chę bałam pły­wać, bo coś w wodzie “pogry­zło” Wojtka.

Pogryzienie wyglą­da­ło nie­groź­nie. Ot kil­ka kro­stek na czo­le i na szyi. Może to wodo­ro­sty, może jezior­ne medu­zy? – żar­to­wa­li­śmy. Trochę swę­dzia­ło, Wojtek i Małgorzata posma­ro­wa­li się kre­mem i temat kąpie­li w jezio­rze odpłynął.

Mi jed­nak ta pokrzyw­ka nie dawa­ła spo­ko­ju. Postanowiłam spraw­dzić, czy pol­skie kąpie­li­ska są bez­piecz­ne. Natrafiłam na raport Europejskiej Agencji Środowiska (EEA), z któ­re­go wyni­ka że 68 proc. z 221 naszych kąpie­lisk ma wodę naj­lep­szej jako­ści. Nie ma się czym chwa­lić, bo osią­gnę­li­śmy gor­szy wynik od śred­niej unij­nej, któ­ra wyno­si 78 proc. Słabiej wypa­da­ją nasze jezio­ra i rze­ki niż nad­mor­skie plaże.

Kolejne 30 proc. pol­skich kąpie­lisk nie ma wód naj­wyż­szej jako­ści ale speł­nia nor­my bez­pie­czeń­stwa. Jest dobrze. Tyko Łeba mia­ła w tam­tym roku tak złą jakość wody w Bałtyku, że zamknię­to jed­ną pla­żę – wyni­ka z rapor­tu EEA. Zanim wiec wej­dzie­my do wody sprawdź­my ją na mapie.

EEA pod­po­wia­da też, gdzie naj­le­piej poje­chać na wakacje – na Maltę i do Chorwacji. Ech, w Chorwacji jest 919 kąpie­lisk z cze­go ponad 95 proc. ma naj­czyst­szą wodę. I pomy­śleć, że Chorwaci dopie­ro co weszli do Unii Europejskiej, a już tak dobrze im idzie dba­nie o czy­ste środowisko!

- autopromocja -
Podziel się
Magda Skłodowska
Magda Skłodowskahttps://ecoreporters.pl
Ekologią interesuję się od początku mojej pracy zawodowej, obecnie współtworzę portal WysokieNapiecie.pl. W swojej karierze pracowałam jako wydawca portalu tvn24bis.pl, byłam dziennikarką "Rzeczpospolitej" i "Pulsu Biznesu". Pełniłam funkcję rzecznika prasowego Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Otrzymałam wyróżnienie Towarowej Giełdy Energii w konkursie dla mediów Platynowe Megawaty oraz wyróżnienie Polskiego Stowarzyszenia Fotowoltaiki.
Czytaj także

Kary za zaśmiecanie zabolą. EcoRaport tygodnia

Senat przyjął nowelizację prawa, która podwyższa kary za zaśmiecanie miejsc publicznych. Najniższa grzywna wyniesie 500 zł. Kara za wywożenie śmieci do lasu i ich...

Podatek od samochodu zmieni nawyki Polaków

Samochody używane są coraz droższe. Płacimy podwójnie - kupując auto, a potem zostawiając spore sumy na stacjach paliw. Czy podatek od samochodu spalinowego zachęci...
- reklama -

Poranne białe…

"Spo­za prze­łę­czy lecą...

Zima pokazała zęby

Jak zwykle, piękne. Po...

Master Smart Truck

Master Truck -...
energetycznie

Zakaz dla kotłów na pellet w uchwale antysmogowej budzi sprzeciw

Nie tylko węgiel jest niemile widziany w uchwałach antysmogowych. Jak się okazuje, także piece na pellet mogą dostać zakaz wykorzystywania. Duży polski producent kotłów...

Dotacje do fotowoltaiki i pomp ciepła w 2021 roku

Program Mój Prąd, który wyczerpał się w ubiegłym roku, nie ma na razie kontynuacji. To nie znaczy, że nie można jeszcze znaleźć dofinansowania do...
A jeszcze lepsze jest to...
Następny artykuł