- reklama -

Lato nad wodą

Pierwszy wyjazd nad jezio­ra już za nami. Janek zamo­czył nogi w Plusznem. Ja się tro­chę bałam pły­wać, bo coś w wodzie „pogry­zło“ Wojtka.

Pogryzienie wyglą­da­ło nie­groź­nie. Ot kil­ka kro­stek na czo­le i na szyi. Może to wodo­ro­sty, może jezior­ne medu­zy? – żar­to­wa­li­śmy. Trochę swę­dzia­ło, Wojtek i Małgorzata posma­ro­wa­li się kre­mem i temat kąpie­li w jezio­rze odpłynął.

Mi jed­nak ta pokrzyw­ka nie dawa­ła spo­ko­ju. Postanowiłam spraw­dzić, czy pol­skie kąpie­li­ska są bez­piecz­ne. Natrafiłam na raport Europejskiej Agencji Środowiska (EEA), z któ­re­go wyni­ka że 68 proc. z 221 naszych kąpie­lisk ma wodę naj­lep­szej jako­ści. Nie ma się czym chwa­lić, bo osią­gnę­li­śmy gor­szy wynik od śred­niej unij­nej, któ­ra wyno­si 78 proc. Słabiej wypa­da­ją nasze jezio­ra i rze­ki niż nad­mor­skie plaże.

Kolejne 30 proc. pol­skich kąpie­lisk nie ma wód naj­wyż­szej jako­ści ale speł­nia nor­my bez­pie­czeń­stwa. Jest dobrze. Tyko Łeba mia­ła w tam­tym roku tak złą jakość wody w Bałtyku, że zamknię­to jed­ną pla­żę – wyni­ka z rapor­tu EEA. Zanim wiec wej­dzie­my do wody sprawdź­my ją na mapie.

EEA pod­po­wia­da też, gdzie naj­le­piej poje­chać na wakacje – na Maltę i do Chorwacji. Ech, w Chorwacji jest 919 kąpie­lisk z cze­go ponad 95 proc. ma naj­czyst­szą wodę. I pomy­śleć, że Chorwaci dopie­ro co weszli do Unii Europejskiej, a już tak dobrze im idzie dba­nie o czy­ste środowisko!

- autopromocja -
Magda Skłodowska
Magda Skłodowskahttps://ecoreporters.pl
Ekologią interesuję się od początku mojej pracy zawodowej, obecnie współtworzę portal WysokieNapiecie.pl. W swojej karierze pracowałam jako wydawca portalu tvn24bis.pl, byłam dziennikarką "Rzeczpospolitej" i "Pulsu Biznesu". Pełniłam funkcję rzecznika prasowego Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Otrzymałam wyróżnienie Towarowej Giełdy Energii w konkursie dla mediów Platynowe Megawaty oraz wyróżnienie Polskiego Stowarzyszenia Fotowoltaiki.
Podziel się
Czytaj także

Tam, gdzie rosną szmaciaki

Siedzuń (sparassis), strzępiak, strzępulec, orysz, orosz, baran, kwoka, kozia broda. Te wszystkie określenia dotyczą jednego grzyba. Rośnie od lipca do października, pojedynczo, u podstawy...

Zamiast fabryki FSO osiedle z zieloną energią

W Warszawie na terenach po Fabryce Samochodów Osobowych na Żeraniu powstanie ogromne osiedle przyjazne dla mieszkańców. W planach jest aż 12 tys. mieszkań z...
213FaniLubię
122ObserwującyObserwuj
217ObserwującyObserwuj
energetycznie

Zakaz dla kotłów na pellet w uchwale antysmogowej budzi sprzeciw

Nie tylko węgiel jest niemile widziany w uchwałach antysmogowych. Jak się okazuje, także piece na pellet mogą dostać zakaz wykorzystywania. Duży polski producent kotłów...

Zielona energia w każdej godzinie

Polenergia, spółka kontrolowana przez Dominikę Kulczyk, chwali się, że dostarczy klientom indywidualnym i biznesowym energię elektryczną z odnawialnych źródeł. Certyfikat TÜV SÜD potwierdza, że...
- reklama -

Wszystkiego mamy za dużo

W każdą pierwszą...

Nowy Świat (polski)

Łączna długość kanału...

AutoEcosystem

Jednymokiem - Ecosystem Drogowy
A jeszcze lepsze jest to...