Gdańsk buduje elektrociepłownię, która do produkcji energii cieplnej i elektrycznej wykorzysta odpady komunalne po segregacji. Rozpoczęło się suszenie wymurówki oraz alkaliczne gotowanie kotła. Kolejnym etapem będą testy rozruchowe. Otwarcie spalarni w Gdańsku zaplanowano na I kwartał 2024 roku.
Nad nad budynkiem kotła widoczna może być para wodna lub dym z komina, a także słychać będzie świsty i huki. Mieszkańcy Gdańska nie powinni się obawiać, ponieważ są to zaplanowane procesy. Prawidłowe wykonanie operacji to jeden z etapów niezbędnych do przejścia w fazę rozruchu elektrociepłowni.
Suszenie wymurówki oraz alkalicznego gotowania kotła przeprowadza się po to, by kocioł był suchy, szczelny, wytrzymały i pozbawiony pęknięć. Potem dmuchanie parowe oczyści rurociąg pomiędzy kotłem a turbiną. Do tych procesów wykorzystuje się gaz LPG oraz lekki olej.
Czytaj także: Waste to Energy
Procesy związane z suszeniem wymurówki i alkalicznym gotowaniem kotła prowadzone są przez całą dobę i będą realizowane przez blisko tydzień. Natomiast dmuchanie parowe zaplanowano na około dwa tygodnie, od dwóch do czterech razy dziennie. Czas każdego z przedmuchów wyniesie około dwóch minut.
Lokalizacja spalarni w Gdańsku niedaleko sortowni
Nowoczesne spalarnia odpadów w Gdańsku–Szadółkach, przy ulicy Jabłoniowej, jest korzystna z powodów logistycznych, ponieważ zakład powstaje przy trasie szybkiego ruchu połączonej z autostradą A1. Dowożenie odpadów do spalenia będzie się więc odbywać z pominięciem terenów o gęstej zabudowie. Odpady pochodzić mają z trzech instalacji komunalnych – w Gdańsku, Tczewie i Gilwie Małej.
Odpady o odpowiedniej frakcji energetycznej, stanowiącej paliwo dla spalarni, dostarczy sortownia w Szadółkach, a ich transport odbywać się będzie drogami wewnętrznymi zakładu. Ta ilość nie będzie więc dodatkowo obciążała układu drogowego. W trakcie prac nad projektem, analizowano jeszcze wiele innych lokalizacji. Analizowano ich różne aspekty, w tym drogi transportu, aspekty ekologiczne, aspekty społeczne, technologiczne oraz możliwości wykorzystania wytwarzanego ciepła. Ostatecznie uznano, że lokalizacja na terenie Zakładu Utylizacyjnego w Szadółkach jest najlepsza.
Rocznie nowy zakład przekształci 160 tys. ton odpadów komunalnych stanowiących pozostałości po procesie segregacji. Frakcja energetyczna (resztkowa) to m.in. odpady higieniczne, folie po nabiale i słodyczach, brudne skrawki nienadającego się do recyklingu papieru i tworzyw sztucznych oraz rozdrobnione odpady wielkogabarytowe po wcześniejszym odzysku surowców.
Otwarcie Portu Czystej Energii
Moc nowej elektrociepłowni na odpady wyniesie 63 MW cieplne i 13 MW elektrycznych. Produkcja ciepła (509 tys. GJ) wystarczy na ogrzanie około 19 tys. gospodarstw domowych zimą, a latem na podgrzanie wody około 70 tys. gospodarstw.
Inwestycja powstaje w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Z publiczną spółką Port Czystej Energii umowę na 25-letnią eksploatację obiektu podpisało włosko-francuskie konsorcjum firm Webuild, Termomeccanica Ecologia i TIRU Paprec Energies. Za 661 mln zł netto wybuduje ono elektrociepłownię, z czego prawie 271 mln zł pochodzi z unijnego programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020. Testowy, jak również oddanie instalacji do eksploatacji, zaplanowano na I kwartał 2024 r.