Wielkopolska gmina Śrem może jako pierwsza w Europie mieć osiedle ogrzewane wodorem. Podpisała ze spółkami SES Hydrogen Energy i Con-Project umowę na projekt osiedla TBS i kotłowni wodorowej. Wodór ma posłużyć jako paliwo do ogrzewania 195 mieszkań przy ul. Farnej.
W ubiegłym roku zawarto list intencyjny dotyczący zastosowania wodoru do ogrzewania. Teraz podpisana umowa urzeczywistnia te plany i rozpoczyna realizację dokumentacji projektowej. Kotłownia wodorowa stanowić będzie część systemu grzewczego, obejmującego też gruntowe pompy ciepła solanka/woda.
Elektrolizer wyprodukuje wodór
Kotłownia wodorowa zapewni ciepłą wodę na potrzeby c.w.u i c.o. dla budynków. Jej punkt centralny stanowić będzie kocioł wodorowo-tlenowy wraz z instalacjami przygotowania gazów. Ponadto, pełna infrastruktura obejmie moduł generacji wodoru i tlenu z wykorzystaniem elektrolizerów, układ przygotowania wody do elektrolizy, moduł magazynowania wodoru i tlenu, układy zasilania i sterowania procesami technologicznymi oraz wymiany ciepła.
Kocioł wodorowy będzie pierwszym tego typu urządzeniem wykorzystywanym w średniej i dużej skali systemie grzewczym. Specjalnie projektowany układ ma umożliwić częściowy recykling i ponowne wykorzystanie wody, która wróci na elektrolizer. Na terenie osiedla zaplanowano także fotowoltaikę.
Projekt osiedla wodorowego w Śremie jest nowatorski nie tylko w skali kraju, ale i całej Europy, zapewniając spełnienie celów regulacyjnych, przy jednoczesnym uniezależnieniu odbiorców ciepła od tego co dzieje się na rynku energii i paliw.
Mateusz Sołtysiak, prezes SES Hydrogen Energy
Ryszard Grzęda, prezes Con-Projectu, ocenił, że jest to najbardziej innowacyjny projekt realizowany w tej firmie. Wymaga od projektantów zastosowania nietypowych rozwiązań. Chodzi o wykorzystanie technologii wodorowej jako instalacji współpracującej z systemem centralnego ogrzewania i cieplej wody opartym na gruntowych pompach ciepła.
Budowa rozpocznie się w 2025 roku.