Al Dhafra – największa na świecie elektrownia słoneczna położona w jednym miejscu – ma moc 2 GW. Uroczysta inauguracja pracy tej elektrowni miała miejsce przed szczytem klimatycznym COP28 w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
Największa na świecie farma słoneczna postała 35 km od stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich Abu Zabi. Al Dhafra Solar PV obejmuje ponad 20 kilometrów kwadratowych pustyni. Składa się z prawie 4 milionów dwustronnych paneli słonecznych. W trakcie budowy dziennie montowano nawet 10 MW mocy. Elektrownia ma dostarczać energię pozwalającą na zasilanie 200 tys. gospodarstw domowych.
Na kilka dni przed rozpoczęciem COP28 będę prosić świat o zjednoczenie i przeprowadzenie transformacji energetycznej poprzez potrojenie mocy odnawialnych źródeł energii i podwojenie efektywności energetycznej do 2030 r. Al Dhafra jest przykładem skali ambicji potrzebnych na całym świecie .
H.E. Dr Sultan Al Jaber, minister infrastruktury ZEA, prezydent COP28
Partnerami w projekcie są Abu Dhabi National Energy Company (TAQA), fundusz Masdar, francuskie przedsiębiorstwo EDF Renewables i chiński producent paneli fotowoltaicznych JinkoPower. TAQA i Masdar posiadają 60 proc. udziałów w konsorcjum, a pozostali partnerzy – po 20 proc. Konsorcjum podpisało umowę PPA na odbiór energii z Emirates Water and Electricity Company (EWEC). Po uruchomieniu farmy moc fotowoltaiki w kraju wzrosła do 3,2 GW.
Czytaj także: Nasz klimatyczny kryzys
Najtańsza energia słoneczna
O projekcie zrobiło się głośno w maju 2020 r., gdy złożono zwycięska oferta za sprzedaną energią wyniosła 4,97 AED (0,0135 USD)/kWh. Wówczas uznano ją za najniższą na świecie. Po zamknięciu finansowania taryfa jeszcze bardziej spadła – do 4,85 AED (0,0132 USD)/kWh.
Zjednoczone Emiraty Arabskie zobowiązały się osiągnąć zerową emisję netto do 2050 r. Teraz jednak należą do największych emitentów CO2 na świecie. Powołany 17 lat temu państwowy fundusz Masdar, inwestuje w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i na całym świecie w projekty OZE. Do 2030 roku planuje zwiększyć ich moc do 100 GW do 2030 roku. Jednocześnie do tego czasu zamierza produkować 1 mln ton zielonego wodoru.
Zjednoczone Emiraty Arabskie będą gospodarzem COP 28 od 30 listopada do 12 grudnia 2023 r.