Hydro Extrusion Poland otworzyło pierwszą na świecie linię z 8‑calową prasą do wyciskania profili aluminiowych, zasilaną farmą słoneczną bez pośrednictwa sieci – podała spółka. W skład inwestycji weszły też piece indukcyjne.
System fotowoltaiczny o mocy 6,7 MW spółka zbudowała na terenie swojego zakładu w Trzciance, w województwie wielkopolskim. Farma słoneczna będzie produkować rocznie około 7,5 GWh energii elektrycznej, która zasili nową prasę w fabryce aluminium. Jak nas poinformowała firma, farma posadowiona jest na gruncie, na działce należącej do Hydro.
Skrupulatne badania, szczegółowe prognozy inwestycyjne, innowacyjność oraz zaangażowanie naszych specjalistów zaowocowały otwarciem pierwszej na świecie linii z 8‑calową prasą do wyciskania profili aluminiowych, zasilanej farmą solarną bez pośrednictwa sieci
Piotr Wieliński, Dyrektor Zarządzający Hydro Extrusion Poland
W ten sposób Hydro będzie w stanie pokryć do połowy zapotrzebowania na energię potrzebna do pracy nowej prasy. To przełoży się na redukcję emisji dwutlenku węgla o około 35–45 proc. – ocenia firma. Natomiast przy pokryciu pełnego zapotrzebowania zieloną energią redukcja emisji dwutlenku węgla wyniesie 85–90 proc.
Zeroemisyjne aluminium
W skład inwestycji weszły między innymi: piła do wałków, piece indukcyjne, prasa P27, stretcher, wydłużony o 22 mb stół wybiegowy, zmodernizowany układ intensywnego chłodzenia i zmodernizowane pullery.
Dzięki inwestycji w nową farmę solarną i innowacyjną linię produkcyjną, nie tylko znacząco przyczyniamy się do oszczędności energetycznej i redukcji emisji CO2, ale również wyznaczamy nowe standardy dla produkcji aluminium.
Zakład Hydro Extrusion Poland w Trzciance zatrudnia ponad 700 pracowników. Produkuje 14 tys. ton profili aluminiowych rocznie przy użyciu dwóch pras. Zakład należy do norweskiego giganta Norsk Hydro, który jest światowym liderem w produkcji aluminium.