7.9 C
Warszawa
sobota, 8 maja, 2021
więcej
  EcoreportersTechnologieZ czego może być zrobiona eko karta płatnicza?

  Podążaj za nami

  Newsletter

  Wysyłamy wiadomości niezbyt często a jeśli już, to są one sprawdzone i ważne.

  Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez EcoReporters w celu realizacji usługi newsletter, a tym samym wysyłania mi informacji o produktach blogowych, usługach, promocjach lub nowościach zgodnie z polityką prywatności. Wiem, że zgodę tę mogę w każdej chwili cofnąć.

  Z czego może być zrobiona eko karta płatnicza?

  Tekst przeczytasz w około 2 min.
  - reklama -

  Karty płatnicze to dla wielu Polaków nadal podstawowe narzędzie płatności. Mimo rozwoju płatności mobilnych, takich jak BLIK, czy wirtualna karta w telefonie, tradycyjnie wybieramy karty płatnicze.

  Zwykle karta jest wykonana z plastiku. Producenci kart zaczynają jednak wprowadzać materiały, które są bardziej przyjazne dla środowiska. Przykładem jest Mastercard i Credit Agricole. Wspólnie wprowadzają na polski rynek pierwszą kartę wykonaną z tworzywa, które może rozłożyć się znacznie szybciej niż plastik.

  Szybciej rozpadnie się niż plastik

  Materiał przeszedł testy degradacji zgodnie z metodą ASTM D5511. To standard badania biodegradowalności. W określonych warunkach to tworzywo może rozłożyć się do 99 proc. w kilkanaście tygodni. Dla porównania, plastik rozkłada się co najmniej 500 lat. 

  Tworzywo, z którego wytwarzana jest karta, dostarcza firma Austria Card.

  W nowej karcie zastosowaliśmy specjalny dodatek, który przyciąga mikroorganizmy. Kolonizują się one na tworzywie i poprzez wydzielane enzymy doprowadzają do jego rozkładu na cząsteczki organiczne – Alicja Zimek, Austria Card Poland.

  Choć firmy nie podały nazwy tworzywa to prawdopodobnie chodzić może o PVC. A konkretnie o produkt o nazwie AUSTRIACARDphilo, który łączy w sobie zalety klasycznego PVC z możliwością rozpadu w rozsądnym czasie na glebę, wodę, kompost itp.

  - reklama -
  Żródło: Credit Agricole

  KOMENTARZ? Napisz co myślisz.

  Tu jest miejsce na treść komentarza
  Podaj imię

  - reklama -

  nasz Instagram