Żabka postawiła w centrum Poznania nowoczesny filtr antysmogowy zasilany energią ze słońca. W ten sposób sieć chce walczyć ze smogiem. Oczyszczacz powietrza pomogły Żabce postawić dwa start-upy: Oxygen City i Airly. Gigantyczny filtr jest wyposażony w sensor, który mierzy aktualny poziom zanieczyszczenia.
Filtr antysmogowy stanął przy ulicy Matyi 8 w Poznaniu, czyli przy Centrali sieci Żabka. Znajduje się więc w centrum miasta, obok dworca kolejowego, gdzie każdego dnia przechodzi kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Uruchomienie oczyszczacza przewidziano na 12 stycznia 2022 roku. Sieć Żabka zbilansuje w ten sposób zanieczyszczenia z wykorzystywanej w Poznaniu floty samochodowej.
Współpraca dla klimatu
Żabka informuje, że buduje partnerstwa na rzecz pozytywnego wpływu na otoczenie. Efektem jest między innymi współpraca z Oxygen City i Airly.
Jako firma odpowiedzialna społecznie poszukujemy partnerstw, dzięki którym możliwe jest wypełnianie naszych zobowiązań dotyczących zrównoważonego rozwoju.
Anna Grabowska, Wiceprezeska Zarządu ds. Strategii Konsumenckich Grupa Żabka
Filtr antysmogowy będzie miał sensor, który na bieżąco wskaże poziom zanieczyszczenia powietrza pyłami: PM2,5 oraz PM 10. Stopień zanieczyszczenia powietrza zbada czujnik Airly Zależnie od zanieczyszczenia i pory dnia będzie można zoptymalizować działanie urządzenia. W ten sposób umożliwi efektywne oczyszczanie powietrza.
Czytaj także: Oczyszczacz powietrza hitem
Stworzyliśmy miejski filtr powietrza, ponieważ nie chcemy biernie patrzeć jak zatruwane są polskie miasta. Cieszymy się, że wspólnie z Żabką możemy realizować ten projekt w Poznaniu, po to aby ludziom żyło się lepiej.
Krzysztof Baranowski, prezes Oxygen City
Filtr antysmogowy z fotowoltaiką
Filtr przy siedzibie Żabki likwiduje przeszło 80 proc. pyłów zawieszonych PM2,5 i PM10 jak również kurz, pyłki, grzyby, roztocza, bakterie i wirusy. Urządzenie emituje dźwięk o natężeniu poniżej 65 dB, czyli na poziomie głośności ruchu ulicznego, porównywalny także z hałasem związanym z pracą w biurze czy dźwiękiem głośnej rozmowy.
Dzięki naszym sensorom jakości powietrza oraz aplikacji mobilnej „ inaczej widzisz powietrze, którym oddychasz”.
Marta Szemraj, Country Manager Airly.
Należy również podkreślić, że stacja filtrująca zasilana jest w całości energią z odnawialnych źródeł. Dodatkowo na filtrze zainstalowane zostaną panele fotowoltaiczne.
W ciągu miesiąca filtr antysmogowy Żabki oczyści 9 mln metrów sześciennych powietrza.