W 2023 r. kopciuchy mają zniknąć z domów w województwie mazowieckim. Małopolska uchwała antysmogowa wydłużyła do maja 2024 roku możliwość używania kopciuchów. Mimo to mieszkańcy powinni sprawdzić, czy lokalna uchwała antysmogowa nie zakazuje używania kotłów pozaklasowych.
We wrześniu 2022 r. Sejmik Województwa Małopolskiego przesunął termin wejścia w życia uchwały antysmogowej dla Małopolski na 1 maja 2024 roku. Ta zmiana nie obejmuje jednak gminy Skawina, która przyjęła własne, lokalne przepisy.
Skawina nie rezygnuje z planów na rzecz poprawy jakości powietrza. Mimo zmian w przepisach wojewódzkich, w gminie Skawina od 2023 roku i tak wejdzie w życie całkowity zakaz używania kopciuchów. Następnie za 7 lat ogrzewanie domu węglem będzie nielegalne, podobne rozwiązanie wprowadził już wcześniej Kraków.
Kontrole pieców
Skawina rozpoczęła kontrole domów. Ze strażnikami miejskimi chodzi ekodoradca gminny, który wyjaśnia, jakich substancji nie wolno spalać w piecu oraz przekazuje informacje o dotacjach na wymianę kopciucha. Dofinansowanie sięga 90 proc. kosztów zakupu i montażu nowego pieca. Jest to możliwe dzięki pieniądzom z kilku programów europejskich i rządowych oraz środków własnych gminy.
W sumie Skawina dofinansowała wymianę ponad 2 tys. starych pieców, niespełniających norm emisji. Znajdujący się na rynku „pomnik kopciucha” przypomina, że na jego wymianę w gminie Skawina został już tylko ponad miesiąc.
Kontrole pieców zapowiedział też warszawski Ratusz.
Gdzie znikną kopciuchy w 2023 r.
O wydłużeniu terminu na wymianę kopciucha głośno jest też w województwie łódzkim. Póki co obowiązująca uchwała zakazuje kopciuchów od 2023 r. , ale to się może wkrótce zmienić.
Jasna sytuacja obowiązuje natomiast na Mazowszu. Zgodnie z mazowiecką uchwałą od stycznia 2023 roku nie wolno:
- używać kotłów na węgiel lub drewno nie spełniających wymogów dla klas 3,4 lub 5 według normy PN-EN 303–5:2012,
- eksploatować kotłów na paliwa stałe (w tym biomasę) w nowo budowanych budynkach, dla których wniosek o pozwolenie na budowę lub zgłoszenie zostały złożone po 1 stycznia 2023 r., jeżeli istnieje techniczna możliwość podłączenia budynku do sieci ciepłowniczej, która znajduje się na terenie bezpośrednio przylegającym do działki inwestora, na której znajduje się instalacja,
Ponadto od 1 października 2023 r. w granicach administracyjnych Warszawy nie będzie można spalać węgla kamiennego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla.
Jak poznać kopciucha? To piece, które nie mają tabliczki znamionowej i zwykle piece starsze niż 10 lat. O tym pisaliśmy już wcześniej.
Czytaj także: Jak poznać, że stary piec to kopciuch, co jest wskazówką?
Za używanie kopciucha mimo zakazu, albo palenie w piecu niedozwolonymi śmieciami czy kiepskiej jakości węglem, np. mułami, grozi kara grzywny do 5000 zł.