Mikrosieć, czyli mała sieć elektroenergetyczna, pozwala na zagwarantowanie dostaw energii elektrycznej nawet w sytuacjach ekstremalnych. Tauron uruchomił system, na który składają się wiatraki, panele fotowoltaiczne, magazyn energii i agregator gazowy. To pierwszy w Polsce funkcjonujący układ mikrosieci.
Uruchomiona na terenie dawnej kopalni Szombierki mikrosieć składa się z dwóch instalacji fotowoltaicznych, pięciu mikroturbin wiatrowych, agregatu gazowego, magazynu energii oraz stacji transformatorowej. Ponadto instalacja zostanie wyposażona w systemy bezpieczeństwa, system monitoringu, oświetlenie, stację meteorologiczną. Obecnie mikrosieć Taurona zapewnia energię elektryczną 54 gospodarstwom domowym.
Instalacja offgrid
Sercem całej instalacji jest System Zarządzania Mikrosiecią (SZM). Koordynuje pracę wszystkich elementów, odpowiada za utrzymanie bilansu energetycznego i właściwych parametrów energii elektrycznej podczas pracy off-grid czyli poza siecią energetyczną. W ten sposób naśladuje pracę całego systemu elektroenergetycznego. Różnica jest taka, że odbywa się to lokalnie, w bezpośrednim sąsiedztwie źródeł energii.
W sytuacji gwałtownego rozwoju rozproszonych źródeł energii, mikrosieci mają ogromny potencjał szczególnie w miejscach trudnodostępnych, znajdujących się na końcach sieci elektroenergetycznej
Artur Warzocha, wiceprezes zarządu Tauron Polska Energia.
Zdolność do pracy wyspowej zapewni dostęp do energii nawet w przypadku blackoutu. Coraz częściej przerwy w dostawie prądu wynikają z gwałtownych zjawisk pogodowych.
Fotowoltaika i magazyn energii to nie wszystko
Zbudowany w Bytomiu system ma unikalną zdolność do pracy sieciowej i poza siecią elektroenergetyczną. Instalacje pracują więc w oparciu o zasilanie sieciowe lub własne. Co więcej, przełączania między trybem synchronicznym i wyspowym, są w pełni bezpieczne i niezauważalne dla odbiorców. W trakcie pracy wyspowej mikrosieć będzie zasilać fragment istniejącej sieci dystrybucyjnej.
Zwiększeniu zainteresowania mikrosieciami sprzyjać będą rozwój rozproszonych źródeł rozproszonych i taniejące technologie magazynowania energii.
Artur Warzocha
Przetestowaną w Bytomiu mikrosieć Tauron planuje wprowadzić do oferty sprzedażowej jako rozwiązanie „szyte na miarę“. Obecnie jednak Instrukcja Ruchu i Eksploatacji Sieci Dystrybucyjnej zakazuje realizacji pracy wyspowej z wykorzystaniem infrastruktury sieciowej OSD. Celem Taurona jest wypracowanie zasad współpracy sieci synchronicznej i podobszarów zdolnych do pracy wyspowej w taki sposób, aby zakaz ten przekształcić w kryteria dopuszczające pracę off-grid.
Czym jest mikrosieć?
Mikrosieć energetyczna to fizycznie wydzielony obszar zasilania w energię elektryczną. Obejmuje lokalne źródła energii, zwykle OZE oraz skupionych wokół nich odbiorców tej energii. Dla zapewnienia stabilności zasilania w obrębie mikrosieci dodatkowo zabudowywane są magazyny energii i źródła stabilizujące, np. agregaty produkujące energię elektryczną z gazu ziemnego. Wszystkie elementy mikrosieci: turbiny wiatrowe, fotowoltaika, magazyn energii i agregat, połączone są siecią elektroenergetyczną. Natomiast nad bilansowaniem popytu i podaży energii elektrycznej w mikrosieci czuwa dedykowany system zarządzania mikrosiecią.