Nadmiar ciepła generowanego przez centra przetwarzania danych można wykorzystać w miastach do ogrzewania pomieszczeń. To tak zwane ciepło odpadowe, które zalicza się do zielonej energii.
Największy na świecie projekt wykorzystujący ciepło odpadowe rozpoczynają w Helsinkach Fortum i Microsoft. Fiński dostawca energii Fortum będzie wykorzystywać nadmiar ciepła generowanego przez centra przetwarzania danych. Natomiast Microsoft stworzy strefę ośrodków przetwarzania danych, które będą wykorzystywać w 100 proc. bezemisyjną energię elektryczną. Następnie Fortum prześle ciepło pozyskane w procesie chłodzenia serwerów do gospodarstw domowych i przedsiębiorstw podłączonych do sieci ciepłowniczej.
Ciepło odpadowe w miejskiej sieci
Lokalizacja została wybrana specjalnie z myślą o wykorzystaniu systemu ciepłowniczego, który w regionie metropolitarnym Helsinek jest drugim co do wielkości w Finlandii. System składa się z około 900 km sieci dostarczających ciepło do ponad 250 tys. użytkowników, głównie w mieście Espoo.
Czasami najbardziej zrównoważone rozwiązania to te najprostsze: wykorzystując ciepło odpadowe z centrów danych, możemy zapewnić czyste ciepło dla domów, firm i budynków użyteczności publicznej w sieci ciepłowniczej Espoo i sąsiednich gmin oraz zmniejszyć roczne emisje CO2 o około 400 tys. ton.
Markus Rauramo, prezes i dyrektor generalny Fortum.
Projekt łączy dwa megatrendy: cyfryzacji i transformacji energetycznej. Firmy wykorzystają fachową wiedzę i innowacje w zakresie ogrzewania, efektywności energetycznej i technologii chmury. Jak oceniła Cindy Rose, prezes Microsoft Western Europe, Filnaldia jest liderem cyfryzacji.
Nie tylko ciepło z serwerowni
Podobnie jak w Polsce, system ciepłowniczy jest powszechną infrastrukturą w fińskich miastach. Ciepło przekazywane jest w gorącej wodzie przez preizolowane rury. Nowa generacja sieci ciepłowniczych opiera się na zastąpieniu paliw kopalnych inteligentnymi i elastycznymi rozwiązaniami. Należą do nich takie technologie jak pompy ciepła, ciepło odpadowe czy energia elektryczna ze źródeł odnawialnych. Do tego sztuczna inteligencja optymalizuje działanie całego systemu.
Mam nadzieję, że ta współpraca może posłużyć jako model dla innych krajów i miast szukających sposobów na osiągnięcie podwójnej transformacji neutralności klimatycznej i konkurencyjności cyfrowej.
Sanna Marin, premier Finlandii.
Po zakończeniu projektu, w sumie około 60 procent ogrzewania obszaru zapewni przyjazne dla klimatu ciepło odpadowe. Z tego 40 procent dostarczą centra danych, a resztę – inne źródła, takie jak oczyszczalnie ścieków.