- reklama -
Strona głównaInwestycje ekologiczneEkologiczna kopalnia powstanie...

Ekologiczna kopalnia powstanie w Polsce

Przeczytasz w 3 min.

To ma być pierwszy na świecie projekt. Kopalnia w Bytomiu Odrzańskim w województwie lubuskim zostanie przekształcona w zeroemisyjną. Nie jest to jednak kopalnia węgla, ale miedzi. Inwestycję przeprowadzi polski gigant KGHM.

Szef KGHM Marcin Chludziński poinformował o zeroemisyjnych planach inwestycyjnych na Forum Ekonomicznym w Karpaczu. Nowa, zeroemisyjna kopalnia miedzi ma eksploatować złoża w województwie lubuskim. Na razie trwa identyfikacja złoża. Spółka powoła ośrodek, który zajmie się projektem pierwszej w świecie kopalni zeroemisyjnej.

Będziemy tam zużywać czystą energię, maszyny będą elektryczne, co sprawi, że emisja CO2 będzie mała albo zerowa; to jest prawdziwa ekologia w górnictwie miedzi – Marcin Chludziński.

KGHM walczył o koncesje na rozpoznanie i eksploatację lubuskich złóż od 2014 roku. Ostatecznie pod koniec kwietnia 2021 roku Minister Klimatu i Środowiska wydał decyzje przyznające KGHM koncesje na obszary Bytom Odrzański i Kulów-Luboszyce. Nie będzie to mała kopalnia, ponieważ może tam być złoże rzędu 20 milionów ton miedzi. Byłoby to więc potencjalnie największe złoże w Europie łącznie z tym, które już KGHM eksploatuje.

Miedź jest wykorzystywana między innymi w instalacjach odnawialnych źródłach energii, w turbinach wiatrowych i fotowoltaice oraz kablach. Na ten surowiec jest więc ogromne zapotrzebowanie.

Ekologiczne nawozy

Kolejny projekt dotyczy zupełnie innego surowca wydobywanego z Ziemi. Chodzi o sole potasowe nazywane polihalitami – w Pucku, w województwie pomorskim. Póki co KGHM identyfikuje złoże. Polihalit zawiera wapń, siarkę, magnez, wszytko co jest potrzebne do wzrostu roślin. Takie kopalnie górnicze powstają np. w Wielkiej Brytanii.

Chcemy być liderem transformacji, liderem technologii i liderem produkcji czystej energii – Marcin chludziński.

KGHM przygotowuje własną Politykę Klimatyczną, zamierza inwestować w Odnawialne Źródła Energii i budować elektrownie fotowoltaiczne oraz wiatrowe. Koncern znalazł się na 7. miejscu w zestawieniu największych producentów miedzi na świecie.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Redakcja EcoReportershttps://ecoreporters.pl
Miejsce, gdzie znajdziesz informacje ze świata ekologii, opinie i analizy. Wszystko o czym powinniście wiedzieć, co się dzieje w świecie #eco. Bez #fakenews. Tylko dla tych, którzy na serio podchodzą do wiedzy o środowisku, w jakim żyjemy.
Podziel się
Tagujemy
Czytaj także

Jak dostać antysmogowy kredyt z dotacją w banku

W oddziale banku, który przystąpił do programu Czyste Powietrze, można złożyć wniosek o dofinansowanie inwestycji w ekologiczne ogrzewanie, w co wchodzi też fotowoltaika. Dotacje...

Tylko jeden kraj na dobrej drodze do uratowania klimatu

Tylko jeden kraj na świecie jest na dobrej drodze do podjęcia działań ratowania klimatu i ograniczenia globalnego ocieplenia o nie więcej niż 1,5°C. Żaden...

Panele z grafenem przekonają Polaków do fotowoltaiki?

Najpopularniejsze panele słoneczne sprzedają się w Polsce lepiej niż świeże bułeczki. Niektórzy przyszli prosumenci chcą jednak czegoś "lepszego". Często pada więc pytanie: jakie panele...
- reklama -
Najnowsze
ZOSTAW KOMENTARZ
Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

A jeszcze lepsze jest to...