Najsłynniejsza koparka węgla brunatnego na świecie – Bagger 1473 – w byłej niemieckiej kopalni węgla brunatnego niedaleko miejscowości Seftenberg w Brandenburgii. Kopalnia odkrywkowa Tagebau Meuro funkcjonowała tam od 1965 do 1999 roku. Obecnie uznana za zabytek.
W sumie wydobyto 300 mln ton surowego węgla brunatnego.
Odkrywka zajmowała powierzchnię 3583 ha. Przeniesiono 1840 milionów metrów sześciennych nadkładu (ziemi nad pokładami węgla).
Rekultywacją terenu po kopalni jest Przedsiębiorstwo Zarządzania Górnictwem Łużyc i Środkowych Niemiec (LMBV) z siedzibą w Senftenbergu.
Czytaj także: Ruszają społeczne konsultacje dotyczące elektrowni jądrowej
Dotychczas wyrównano pochylone wały, zlikwidowano lub zabezpieczono dawne składowiska odpadów. Rozebrano infrastrukturę dawnej kopalni odkrywkowej i zachowano część wyrobów. Ponadto podniesiono i oczyszczono wody kopalniane. Stworzono liczne jeziora, z których największym jest jezioro Großräschener (55m głębokości). Zbudowano port i liczne kanały. Na terenie byłej kopalni funkcjonuje również największa w Niemczech farma fotowoltaiczna (166 MW) oraz samochodowy tor wyścigowy EuroSpeedway Lausitz.
Po kopalni została jedynie koparka Bagger 1473, „Blue Wonder“, samotnie stojąca na krawędzi pola.