- reklama -
Strona głównaTechnologiePierwszy taki zielnik...

Pierwszy taki zielnik w Polsce

Przeczytasz w 3 min.

W Polsce powstaje pierwsza cyfrowa kolekcja zielników. Obejmie blisko pół miliona okazów. Wyjątkowy cyfrowy zielnik wszyscy będą mogli obejrzeć w jednym miejscu online.

Herbarium, czyli zielnik, to kolekcja zasuszonych okazów roślin ułożonych, opisanych i sklasyfikowanych. Terminem tym nazywana jest także instytucja naukowa zajmująca się gromadzeniem, badaniem i przechowywaniem zbiorów botanicznych. Na całym świecie instytucje takie działają na uczelniach wyższych, w instytutach badawczych i muzeach przyrodniczych. Podobnie jest też w Polsce.

Cyfrowy zielnik z trzech uczelni

Zachowane okazy zielnikowe stanowią ważne źródło badań bioróżnorodności, ekologii oraz ochrony środowiska. Ale jednocześnie, obecne metody przechowywania utrudniają ekspertom dostęp do zbiorów. Jak się okazuje aż 468 tys. zachowanych okazów mają trzy polskie instytucje naukowe: Akademię Pomorska w Słupsku, Uniwersytet Gdański i Uniwersytet Szczeciński. Dzięki współpracy, wszystkie trzy kolekcje zostaną zintegrowane cyfrowo i udostępnione w jednym miejscu online dla wszystkich zainteresowanych.

Projekt Herbarium Pomeranicum to digitalizacja kolekcji zielników w ramach szerszego i powszechnego wykorzystania ważnych badań środowiskowych na całym świecie. Uczelnie prowadzące te prace wybrały platformę firmy Hewlett Packard Enterprise, ponieważ gwarantuje ona prostotę i efektywność przechowywania zdigitalizowanych archiwalnych eksponatów. Instytucje badawcze, przedsiębiorcy jak i studenci oraz nauczyciele z całego świata będą mogli teraz łatwo wykorzystać cyfrowy zielnik w swoich pracach.

Ogromna moc obliczeniowa

Projekt wymaga rozwiązania, które jest w stanie skonsolidować dużą moc obliczeniową, ogromną pamięć masową oraz niezawodną sieć. HPE Nimble Storage dHCI (rozproszona infrastruktura hiperkonwergentna) może sprostać tym wymaganiom. W efekcie w każdej lokalizacji będzie dostępne 256 TB (terabajtów). To pojemność, która pozwoliłaby na przechowywanie danych z siedmiu Bibliotek Narodowych albo około 64 mln cyfrowych kopii „Pana Tadeusza”.  

Jesteśmy niezwykle dumni z tego, że wspieramy pierwszą cyfrową bibliotekę okazów zielnikowych w Polsce. To prawdziwy kamień milowy w cyfrowej transformacji kraju – Jan Lewandowski, Hewlett Packard Enterprise Poland

Projekt uzyskał 25 mln zł dotacji z unijnego Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.

Redakcja EcoReportershttps://ecoreporters.pl
Miejsce, gdzie znajdziesz informacje ze świata ekologii, opinie i analizy. Wszystko o czym powinniście wiedzieć, co się dzieje w świecie #eco. Bez #fakenews. Tylko dla tych, którzy na serio podchodzą do wiedzy o środowisku, w jakim żyjemy.
Podziel się
Tagujemy
Czytaj także

Wkrótce ruszy spis pieców 2021. Kogo obejmie?

W tym roku 1 lipca zaczyna się spis pieców. Centralny rejestr pieców i kotłów ma pomoc w walce ze smogiem. To oznacza obowiązek zgłoszenia,...

Specjalny poradnik dla seniorów od TAURONA

Co drugi senior w sytuacji awarii sprzętów domowych pomocy szuka u członków najbliższej rodziny. TAURON przygotował poradnik, w którym wyjaśnia, jak radzić sobie w...

Bałtyk. Plaża. Upał.

Panowie, żar leje się z nieba.Taka spiekota w mieście to piekło. Zostawcie na chwilę codzienne troski, wybierzcie się na wycieczkę za miasto, nad morze.Dobrze...
- reklama -
Najnowsze
A jeszcze lepsze jest to...
1 KOMENTARZ

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- reklama -