11.6 C
Warszawa
sobota, 8 maja, 2021
więcej
  EcoreportersEcoLifeCeny wody z kranu pójdą mocno w górę

  Podążaj za nami

  Newsletter

  Wysyłamy wiadomości niezbyt często a jeśli już, to są one sprawdzone i ważne.

  Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez EcoReporters w celu realizacji usługi newsletter, a tym samym wysyłania mi informacji o produktach blogowych, usługach, promocjach lub nowościach zgodnie z polityką prywatności. Wiem, że zgodę tę mogę w każdej chwili cofnąć.

  Ceny wody z kranu pójdą mocno w górę

  Tekst przeczytasz w około 4 min.
  - reklama -

  W całej Polsce zakłady wodociągów i kanalizacji przygotowują się do wprowadzenia nowych taryf dotyczących wody i ścieków. Skala planowanych podwyżek jest tak duża, że ceny wody zaczynają niepokoić Wody Polskie, które są odpowiedziane za zatwierdzanie taryf.

  O ile wzrosną ceny wody?

  Wody Polskie zbierają wnioski taryfowe na lata 2021-24. Z całej Polski wpłynęło ponad 1,5 tys. wniosków, czyli niemal dwie trzecie z wszystkich z ponad 2,6 tys., które mają zostać złożone. Prawie wszystkie wnioski dotyczą podwyżek i to dużych.

  Jak mają się zmienić ceny wody i ścieków w najbliższych trzech latach? Najwięcej, bo średnio o 45 proc. zdrożeją taryfy w województwie łódzkim.

  W świętokrzyskim, zachodniopomorskim i lubuskim mieszkańcy zapłacić mają o około jedną piątą więcej.

  W Wielkopolsce, na Kujawach i Podkarpaciu skala podwyżek jest niewiele mniejsza (ok. 19 proc.).

  W pozostałej części Polski szykowane podwyżki opłat za wodę i ścieki wynoszą kilkanaście procent.

  Ceny wody w Polsce są wysokie

  Martwi to, że już teraz Polacy płaca stawki “na poziomie średniej europejskiej”. Co prawda Wody Polskie nie podają, jaka jest teraz średnia cena za wodę i ścieki w Polsce i Unii Europejskiej, ale sami to sprawdziliśmy. Według ubiegłorocznego raportu EurEau w Polsce ta cena wynosiła 2,75 euro/metr sześcienny (ok. 13 zł za tysiąc litrów).

  Płacimy dwa razy więcej niż Grecy i prawie o euro więcej niż Portugalczycy czy Hiszpanie. Ceny wody i ścieków w Polsce są wyższe niż na Węgrzech i Włoszech, gdzie stawki wynoszą około 2 euro.

  Nasze opłaty są trochę niższe niż Czechów. Francuzi, Belgowie i Szwedzi płacą już powyżej 4 euro, Holendrzy – ponad 5. Natomiast daleko więcej trzeba za wodę i ścieki płacić w Danii – tu jest to ponad 9 euro/m3.

  Dlaczego woda drożeje?

  Raczej nie ma szans na to, by ceny wody i ścieków poszły w dół. Powody podwyżek taryf są banalne – wyższe koszty działania. Inflacja w Polsce przyspiesza, rosną ceny energii elektrycznej dla przedsiębiorców.

  Wodociągi mają też nowe wyzwania, jak podniesienie jakości wody, którą dostarczają mieszkańcom. Polska do grudnia przyszłego roku musi przyjąć nowe unijne przepisy.

  O co chodzi?

  Picie wody z kranu

  Aby zachęcić ludzi do picia wody z kranu zamiast wody butelkowanej, jakość kranówki ma się poprawić. Będą surowsze limity na niektóre zanieczyszczenia, w tym ołów.

  Jak na oczko wodne dostać dofinansowanie

  Komisja Europejska ma monitorować substancje, które są nowym wyzwaniem dla zachowania bezpieczeństwa wody. Będą to farmaceutyki, związki zaburzające funkcjonowanie układu hormonalnego i mikroplastik.

  Kranówka czy butelkowa?

  Według Komisji Europejskiej mniejsze zużycie wody butelkowanej mogłoby pomóc gospodarstwom domowym w UE zaoszczędzić ponad 600 mln euro rocznie.

  Jeśli przekonamy się do kranówki, to spadnie ilości odpadów z tworzyw sztucznych pochodzących z wody butelkowanej. A wyrzucany gdzie popadnie plastik jest plagą, o czy przekonujemy się na spacerach po lesie czy plażach.

  - reklama -

  KOMENTARZ? Napisz co myślisz.

  Tu jest miejsce na treść komentarza
  Podaj imię

  - reklama -

  nasz Instagram