Podatek od plastiku wynosi 800 euro za każdą tonę wytworzonych i nie poddanych recyklingowi opakowań z tworzyw sztucznych. To około 3,6 zł za kilogram. Obowiązuje od początku tego roku. Całość zebranych pieniędzy trafi do unijnej kasy. Pójdzie na walkę ze skutkami pandemii COVID-19.
Kto zapłaci plastic tax?
„Plastic tax” obowiązuje od 1 stycznia 2021 r. Co oznacza, że opłata nalicza się automatycznie od początku roku. Jednocześnie Polsce przyznano ryczałtową zniżkę 117 mln euro. Każde euro powyżej tej kwoty trafi do unijnego budżetu. Tym samym Unia może zobowiązać Polskę do zapłaty nawet 2 mld zł podatku za ten rok – ocenia Stowarzyszenie „Polski Recykling“.
Naszym zdaniem polski rząd przeniesie całość kosztów plastic levyna producentów opakowań z tworzyw sztucznych w ramach rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP) – Szymon Dziak – Czekan, prezes Stowarzyszenie „Polski Recykling”.
Rozwiązanie skłoni producentów plastikowych opakowań do sięgania po wytwarzane w Polsce recyklaty. Tak zwiększy popyt na rodzime surowce wtórne. – Uważamy, że przy obecnym deficycie nie można obciążać kosztami daniny od tworzyw sztucznych budżetu państwa. Tym bardziej, że UE już przymierza się do wprowadzenia obowiązku używania 30 procent granulatu z surowców z recyklingu w produkcji opakowań – powiedział prezes Stowarzyszenia.
Tymczasem nie ma jeszcze polskich regulacji. Branża czeka na rozporządzenie w tej sprawie. I zwraca uwagę na braki obecnego systemu gospodarki odpadami w Polsce. Wskazuje na „pozorne działanie organizacji odzysku“, co powoduje niedofinansowanie rodzimej branży recyklerskiej. To również podnosi koszty wywozu śmieci w gminach. Problem ma rozwiązać ROP – rozszerzona odpowiedzialność producenta.
Co da podatek od plastiku?
W dodatku recykling wygląda u nas bardzo słabo. Statystyczny Polak produkuje rocznie około 312 kg odpadów komunalnych. Daje to około 12 mln ton odpadów komunalnych rocznie. Z tego jedna czwarta to odpady z tworzyw sztucznych. Co więcej, producenci powinni zacząć produkować opakowania z tworzyw z recyklingu. Takie pierwsze opakowania już się pojawiają.
Czytaj: Zakaz plastikowych jednorazówek
Czy więc podatek od plastiku jest potrzebny? Unia zakłada, że państwa wykorzystają mechanizm jako zachętę do zmniejszenia zużycia jednorazowych produktów. Konieczne jest promowanie recyklingu i gospodarki w obiegu zamkniętym.
Decyzją Rady Unii Europejskiej nr 2020⁄2053 z 14 grudnia 2020 r. dodatkowe środki własne w budżecie Unii, pozyskane z tzw. plastic tax, zostaną przeznaczone na walkę ze skutkami COVID-19.