- reklama -

Od tego roku płacimy podatek od plastiku

Przeczytasz w 3 min.

Podatek od plastiku wynosi 800 euro za każdą tonę wytworzonych i nie poddanych recyklingowi opakowań z tworzyw sztucznych. To około 3,6 zł za kilogram. Obowiązuje od początku tego roku.  Całość zebranych pieniędzy  trafi do unijnej kasy. Pójdzie na walkę ze skutkami pandemii COVID-19.

Kto zapłaci plastic tax?

„Plastic tax” obowiązuje od 1 stycznia 2021 r. Co oznacza, że opłata nalicza się automatycznie od początku roku. Jednocześnie Polsce przyznano ryczałtową zniżkę 117 mln euro. Każde euro powyżej tej kwoty trafi do unijnego budżetu. Tym samym Unia może zobowiązać Polskę do zapłaty nawet 2 mld zł podatku za ten rok – ocenia Stowarzyszenie “Polski Recykling”.

Naszym zdaniem polski rząd przeniesie całość kosztów plastic levyna producentów opakowań z tworzyw sztucznych w ramach rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP) – Szymon Dziak – Czekan, prezes Stowarzyszenie „Polski Recykling”.

Rozwiązanie skłoni producentów plastikowych opakowań do sięgania po wytwarzane w Polsce recyklaty. Tak zwiększy popyt na rodzime surowce wtórne. – Uważamy, że przy obecnym deficycie nie można obciążać kosztami daniny od tworzyw sztucznych budżetu państwa. Tym bardziej, że UE już przymierza się do wprowadzenia obowiązku używania 30 procent granulatu z surowców z recyklingu w produkcji opakowań – powiedział prezes Stowarzyszenia.

Tymczasem nie ma jeszcze polskich regulacji. Branża czeka na rozporządzenie w tej sprawie. I zwraca uwagę na braki obecnego systemu gospodarki odpadami w Polsce. Wskazuje na “pozorne działanie organizacji odzysku”, co powoduje niedofinansowanie rodzimej branży recyklerskiej. To również podnosi koszty wywozu śmieci w gminach. Problem ma rozwiązać ROP – rozszerzona odpowiedzialność producenta.

Co da podatek od plastiku?

W dodatku recykling wygląda u nas bardzo słabo. Statystyczny Polak produkuje rocznie około 312 kg odpadów komunalnych. Daje to około 12 mln ton odpadów komunalnych rocznie. Z tego jedna czwarta to odpady z tworzyw sztucznych. Co więcej, producenci powinni zacząć produkować opakowania z tworzyw z recyklingu. Takie pierwsze opakowania już się pojawiają.

Czytaj: Zakaz plastikowych jednorazówek

Czy więc podatek od plastiku jest potrzebny? Unia zakłada, że państwa wykorzystają mechanizm jako zachętę do zmniejszenia zużycia jednorazowych produktów. Konieczne jest promowanie recyklingu i gospodarki w obiegu zamkniętym.

Decyzją Rady Unii Europejskiej nr 2020/2053 z 14 grudnia 2020 r. dodatkowe środki własne w budżecie Unii, pozyskane z tzw. plastic tax, zostaną przeznaczone na walkę ze skutkami COVID-19.

ŹródłoPAP MediaRoom
Magda Skłodowskahttps://ecoreporters.pl
Ekologią interesuje się od dwóch dekad, kiedy zaczynała pracę w dziennikarstwie. Współtworzy portal WysokieNapiecie.pl. W swojej karierze pracowała jako wydawca portalu tvn24bis.pl, była dziennikarką "Rzeczpospolitej" i "Pulsu Biznesu". Pełniła funkcję rzecznika prasowego Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Uczestniczyła w szkoleniach i konferencjach Europejskiej Agencji Środowiska, Europejskiego Centrum Dziennikarstwa, stypendystka Departamentu Stanu USA. Współautorka publikacji "Unia Energetyczna z perspektywy Francji, Niemiec, Polski i Wielkiej Brytanii", wydanej przez Instytut Spraw Publicznych (2015).
Podziel się
Tagujemy
Czytaj także

Specjalny poradnik dla seniorów od TAURONA

Co drugi senior w sytuacji awarii sprzętów domowych pomocy szuka u członków najbliższej rodziny. TAURON przygotował poradnik, w którym wyjaśnia, jak radzić sobie w...

Zakaz sprzedawania prądu przez domokrążców

Po latach boju i nieuczciwych praktyk w Polce wejdzie zakaz zawierania umów dotyczących energii elektrycznej i gazu poza lokalem przedsiębiorstwa, czyli np. w domach...

Krowy dostaną maseczki na metan

Gigant rolny Cargill rozpocznie sprzedaż masek dla krów. To eksperymentalna technologia, która może pomóc rolnikom ograniczyć emisje gazów cieplarnianych. Metan emitują w dużej mierze...
- reklama -
Najnowsze
A jeszcze lepsze jest to...
- reklama -