- reklama -
Strona głównaKlimatMilion gatunków zagrożonych....

Milion gatunków zagrożonych. Firmy ujawnią swój wpływ?

Przeczytasz w 4 min.

Utrata różnorodności biologicznej postępuje w zastraszająco szybkim tempie. Z tego powodu powstała nowa inicjatywa, która chce ujawnić, jaki wpływ na naturę i zagrożone gatunki mają instytucje finansowe i korporacje. Poparł ją prezydent Francji Emmanuel Macron.

Wylesianie, zanieczyszczenie powietrze, wód i gleby mają swój niszczycielski wpływ na różnorodność świata przyrody. Szacuje się, że globalna populacja dzikich zwierząt zmniejszyła się o około dwie trzecie w ciągu ostatnich 50 lat i nawet milion z ponad 8 milionów gatunków jest zagrożonych wyginięciem. Na niszczenie bioróżnorodności planety wpływa działalność człowieka. To niepokoi nie tylko ekologów i miłośników dzikiej przyrody, ale też finansistów.

Instytucje finansowe uznają, że wpływ korporacji na bioróżnorodność, w tym zagrożone gatunki, stwarza konkretne ryzyko ekonomiczne. Na razie nie jest to policzone, ale to ma się właśnie zmienić.

Firmy ujawnią w raportach wpływ na zagrożone gatunki

Powstała Grupa Robocza ds. Ujawnień Finansowych Związanych z Naturą (Taskforce on Nature-related Financial Disclosures – TNFD). Inicjatywa pomoże firmom ocenić, czy ich działalność nie stwarza zagrożeń dla natury. Warto przypomnieć, że podobna grupa robocza powstała już wcześniej i dotyczyła ujawniania wpływu działalności firm na klimat – TCFD.

Teraz korporacje finansowe uznały, że równie ważne jak zmiany klimatu są utrata bioróżnorodności i zagrożone gatunki. W grupie zadaniowej nalazły się głównie korporacje finansowe,

Nasza zdolność do ochrony i zachowania bioróżnorodności planety ma kluczowe znaczenie dla jej przetrwania – Marisa Drew, Credit Suisse.

Jak się okazuje, to wszystko można przeliczyć na pieniądze.

Ponad połowa światowej produkcji gospodarczej, czyli około 44 biliona dolarów, jest uzależnione od przyrody – podaje Światowe Forum Ekonomiczne. Działania na rzecz przemian sprzyjających przyrodzie mogą wygenerować do 10,1 bln dolarów i stworzyć 395 mln miejsc pracy do roku 2033.

Dlaczego bioróżnorodność jest ważna

Jednak bioróżnorodność, czyli różnorodność w obrębie gatunków, między gatunkami i ekosystemami – zmniejsza się radykalnie. Globalnie postępuje to szybciej niż kiedykolwiek w historii ludzkości. Nasza populacja 7,6 miliarda ludzi, stanowi zaledwie 0,01 proc. wszystkich żywych istot pod względem wagi, a ma największy wpływ na zagrożone gatunki roślin i zwierząt. Jednocześnie ze wszystkich gatunków dzikich zwierząt, które wyginęły, aż 83 proc. przypisuje się działalności człowieka. W przypadku roślin – ludzkość odpowiada za połowę.

Różnorodność biologiczna stanowi podstawę globalnego odżywiania i zdrowia. Miliony gatunków współpracują ze sobą, aby zapewnić nam szeroką gamę owoców, warzyw i produktów zwierzęcych niezbędnych do zdrowej, zbilansowanej diety. Zagrożone gatunki obejmują między innymi zboża, które kiedyś były uprawiane, a teraz sprowadzają się do najpopularniejszych upraw.

Leśna spiżarnia

Ochrona i przywracanie naturalnych ekosystemów ma kluczowe znaczenie w walce ze zmianami klimatu. Rozwiązania oparte na przyrodzie mogą zapewnić do 2030 roku jedną trzecią redukcji emisji CO2. Jest to potrzebne, aby utrzymać globalne ocieplenie w granicach 2°C.

Magda Skłodowskahttps://ecoreporters.pl
Ekologią interesuje się od dwóch dekad, kiedy zaczynała pracę w dziennikarstwie. Współtworzy portal WysokieNapiecie.pl. W swojej karierze pracowała jako wydawca portalu tvn24bis.pl, była dziennikarką "Rzeczpospolitej" i "Pulsu Biznesu". Pełniła funkcję rzecznika prasowego Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Uczestniczyła w szkoleniach i konferencjach Europejskiej Agencji Środowiska, Europejskiego Centrum Dziennikarstwa, stypendystka Departamentu Stanu USA. Współautorka publikacji "Unia Energetyczna z perspektywy Francji, Niemiec, Polski i Wielkiej Brytanii", wydanej przez Instytut Spraw Publicznych (2015).
Podziel się
Tagujemy
Czytaj także

Wyższe dofinansowanie do kotła na pellet

Od 1 lipca 2021 r. dotacje do kotła na pellet o podwyższonym standardzie będą wyższe. To kolejna nowa odsłona w ogólnopolskim programie walki ze...

Specjalny poradnik dla seniorów od TAURONA

Co drugi senior w sytuacji awarii sprzętów domowych pomocy szuka u członków najbliższej rodziny. TAURON przygotował poradnik, w którym wyjaśnia, jak radzić sobie w...

Wkrótce ruszy spis pieców 2021. Kogo obejmie?

W tym roku 1 lipca zaczyna się spis pieców. Centralny rejestr pieców i kotłów ma pomoc w walce ze smogiem. To oznacza obowiązek zgłoszenia,...
- reklama -
Najnowsze
A jeszcze lepsze jest to...

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- reklama -