Utrata różnorodności biologicznej postępuje w zastraszająco szybkim tempie. Z tego powodu powstała nowa inicjatywa, która chce ujawnić, jaki wpływ na naturę i zagrożone gatunki mają instytucje finansowe i korporacje. Poparł ją prezydent Francji Emmanuel Macron.
Wylesianie, zanieczyszczenie powietrze, wód i gleby mają swój niszczycielski wpływ na różnorodność świata przyrody. Szacuje się, że globalna populacja dzikich zwierząt zmniejszyła się o około dwie trzecie w ciągu ostatnich 50 lat i nawet milion z ponad 8 milionów gatunków jest zagrożonych wyginięciem. Na niszczenie bioróżnorodności planety wpływa działalność człowieka. To niepokoi nie tylko ekologów i miłośników dzikiej przyrody, ale też finansistów.
Instytucje finansowe uznają, że wpływ korporacji na bioróżnorodność, w tym zagrożone gatunki, stwarza konkretne ryzyko ekonomiczne. Na razie nie jest to policzone, ale to ma się właśnie zmienić.
Firmy ujawnią w raportach wpływ na zagrożone gatunki
Powstała Grupa Robocza ds. Ujawnień Finansowych Związanych z Naturą (Taskforce on Nature-related Financial Disclosures – TNFD). Inicjatywa pomoże firmom ocenić, czy ich działalność nie stwarza zagrożeń dla natury. Warto przypomnieć, że podobna grupa robocza powstała już wcześniej i dotyczyła ujawniania wpływu działalności firm na klimat – TCFD.
Teraz korporacje finansowe uznały, że równie ważne jak zmiany klimatu są utrata bioróżnorodności i zagrożone gatunki. W grupie zadaniowej nalazły się głównie korporacje finansowe,
Nasza zdolność do ochrony i zachowania bioróżnorodności planety ma kluczowe znaczenie dla jej przetrwania – Marisa Drew, Credit Suisse.
Jak się okazuje, to wszystko można przeliczyć na pieniądze.
Ponad połowa światowej produkcji gospodarczej, czyli około 44 biliona dolarów, jest uzależnione od przyrody – podaje Światowe Forum Ekonomiczne. Działania na rzecz przemian sprzyjających przyrodzie mogą wygenerować do 10,1 bln dolarów i stworzyć 395 mln miejsc pracy do roku 2033.
Dlaczego bioróżnorodność jest ważna
Jednak bioróżnorodność, czyli różnorodność w obrębie gatunków, między gatunkami i ekosystemami – zmniejsza się radykalnie. Globalnie postępuje to szybciej niż kiedykolwiek w historii ludzkości. Nasza populacja 7,6 miliarda ludzi, stanowi zaledwie 0,01 proc. wszystkich żywych istot pod względem wagi, a ma największy wpływ na zagrożone gatunki roślin i zwierząt. Jednocześnie ze wszystkich gatunków dzikich zwierząt, które wyginęły, aż 83 proc. przypisuje się działalności człowieka. W przypadku roślin – ludzkość odpowiada za połowę.
Różnorodność biologiczna stanowi podstawę globalnego odżywiania i zdrowia. Miliony gatunków współpracują ze sobą, aby zapewnić nam szeroką gamę owoców, warzyw i produktów zwierzęcych niezbędnych do zdrowej, zbilansowanej diety. Zagrożone gatunki obejmują między innymi zboża, które kiedyś były uprawiane, a teraz sprowadzają się do najpopularniejszych upraw.
Ochrona i przywracanie naturalnych ekosystemów ma kluczowe znaczenie w walce ze zmianami klimatu. Rozwiązania oparte na przyrodzie mogą zapewnić do 2030 roku jedną trzecią redukcji emisji CO2. Jest to potrzebne, aby utrzymać globalne ocieplenie w granicach 2°C.