więcej
  - reklama -
  Strona głównaEnergiaLepsze powietrze w Polsce, ale...

  Lepsze powietrze w Polsce, ale do ideału daleko

  czytaj 4 min.

  Rząd zamierza zaktualizować Krajowy Program Ochrony Powietrza. Stan powietrza się poprawia, ale nie na tyle, by można było powiedzieć, że oddychamy czystym powietrzem. Co zamierza robić? Będą dotacje na wymianę ogrzewania i na czysty transport. Rozczarowane mogą być natomiast osoby budujące domy jednorodzinne, ponieważ dofinansowanie do pomp ciepła w nowych domach nie jest wymienione w dokumencie. Są za to plany na dotacje do wymiany pieców w domach wielorodzinnych.

  Celem KPOP jest doprowadzenie stanu powietrza w Polsce do standardu odpowiadającego normom krajowym, unijnym, a w dalszej perspektywie – rekomendowanym przez Światową Organizację Zdrowia. Prawda jest taka, że teraz jesteśmy jeszcze od tego bardzo daleko. W zdecydowanej większości stref w latach 2018-2020 odnotowano przekroczenia poziomów dopuszczalnych i docelowych przynajmniej dla jednego zanieczyszczenia. Mamy teraz 45 stref oraz 286 stacji pomiarowych, na których znajduje się 2049 stanowisk. Dobra wiadomość jest taka, że wyraźnie spada liczba stref z przekroczeniami i dotyczy to głównie pyłu PM10.

  Czym zanieczyszczone jest powietrze

  Duży problem jest z pyłem. Poziomy PM 2,5 w 2020 roku był przekroczony są w 14 strefach, natomiast PM 10 – w 16 strefach. To jednak benzo(a)piren bije wszelkie rekord, ponieważ w 39 strefach zanotowano przekroczenia zanieczyszczeń tą rakotwórczą substancją.

  Skąd ten problem? Głównie z domowych kominów i spalania w domowych piecach, kotłach czy kominkach drewna i węgla. Jak się okazuje, węgiel odpowiada wciąż za jedną czwartą indywidualnego ogrzewania w w miastach. W 2030 roku ma to być już zero.

  Procesowi spalania paliw w źródłach spalania o małej mocy towarzyszy emisja m.in. takich substancji jak pyły, tlenki azotu, dwutlenek siarki, tlenki węgla, metale ciężkie.

  Z kolei transport jest głównym źródłem zanieczyszczenia tlenkiem azotu. W dodatku emisja tego gazu szybko rośnie.

  Co planuje rząd?

  Głównym źródłem zanieczyszczeń są systemy ogrzewania stosowane przez Polaków. Będą więc dotacje do wymiany pieców z programu Czyste Powietrze. Kolejny program na 2 mld zł wprowadzi w przyszłym roku dotacje do wymiany pieców w domach wielorodzinnych, ale aplikować o te pieniądze będą gminy. Nie wspomina się natomiast o programie Moje Ciepło, w którym miały być dostępne dotacje do pomp ciepła w nowych domach.

  Do tego będą dotacje do czystego transportu i punktów ładowania aut elektrycznych. Pod tym względem dokument więc nie zaskakuje.

  Czytaj także: Powszechne dofinansowanie do pomp ciepła ruszy w 2021 roku?

  Ciekawą inicjatywą jest propozycja obligatoryjnego podejmowania uchwał antysmogowych w miejscowościach, gdzie powietrze jest zanieczyszczone. To propozycja Komisji Europejskiej. Z drugiej strony przy słabej sieci państwowego monitoringu powietrza trudno będzie jasno ustalić, gdzie i w jakim stopniu jakość powietrze kuleje.

  Pozostaje mieć jeszcze nadzieję, że edukacja ekologiczna, prowadzona przez rząd i firmy energetyczne, przyniesie coraz lepsze wyniki.

  Magda Skłodowskahttps://ecoreporters.pl
  Ekologią interesuję się od początku mojej pracy zawodowej, obecnie współtworzę portal WysokieNapiecie.pl. W swojej karierze pracowałam jako wydawca portalu tvn24bis.pl, byłam dziennikarką "Rzeczpospolitej" i "Pulsu Biznesu". Pełniłam funkcję rzecznika prasowego Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Otrzymałam wyróżnienie Towarowej Giełdy Energii w konkursie dla mediów Platynowe Megawaty oraz wyróżnienie Polskiego Stowarzyszenia Fotowoltaiki.
  Podziel się
  Tagujemy
  Czytaj także

  Od czego zależy dodatek osłonowy: piec na pellet, węgiel, pompa ciepła robią różnicę

  Dodatek osłonowy ma pomóc Polakom w opłacaniu rachunków między innymi za ogrzewanie. Na wypłaty pójdą pieniądze, jakie budżet uzyskuje ze sprzedaży praw do emisji...

  Jak poznać, że stary piec to kopciuch, co jest wskazówką?

  Uchwały antysmogowe zakazują używania kopciuchów, czyli starych kotłów na paliwa stałe. Czas na ich wymianę jest coraz krótszy. Coraz więcej też osób zadaje sobie...
  - reklama -
  energetycznie

  Dotacje do fotowoltaiki i pomp ciepła w 2021 roku

  Program Mój Prąd, który wyczerpał się w ubiegłym roku, nie ma na razie kontynuacji. To nie znaczy, że nie można jeszcze znaleźć dofinansowania do...

  Polskie spółki z nowymi modułami fotowoltaicznymi

  Tarnowska spółka Hymon przewiduje wzrost sprzedaży instalacji fotowoltaicznych o 30 proc. dzięki pozyskaniu znaczącego partnera. Z kolei Edison Energia rozpoczął produkcję własnych modułów o...
  ZOSTAW KOMENTARZ
  Proszę wpisać swój komentarz!
  Proszę podać swoje imię tutaj

  A jeszcze lepsze jest to...
  Następny artykuł