- reklama -

Hiszpański eksperyment z 4-dniowym tygodniem pracy

Przeczytasz w 4 min.

Telefonica to pierwsza hiszpańska firma, która już od 1 października wprowadzi 4-dniowy tydzień pracy w ramach pionierskiego programu pilotażowego. Hiszpania to pierwszy kraj na świecie testujący krótszy tydzień pracy na tak dużą skalę.

Związki zawodowe Telefonica (główny operator usług telekomunikacyjnych w Hiszpanii i krajach hiszpańsko i portugalskojęzycznych) podpisały układ zbiorowy z zarządem firmy dotyczącym przeprowadzenia w ostatnim kwartale testu pilotażowego wprowadzającego czterodniowy tydzień pracy. Tym samym Telefonica stała się pierwszą dużą firmą zgłoszoną do rządowego projektu.

Mniej godzin w pracy większa wydajność?

Przypomnijmy. Niedawno pisaliśmy, że Hiszpania jest pierwszym krajem na świecie, który zachęca firmy do wprowadzenia 4-dniowego tygodnia pracy oferując przez pierwsze lata pomoc finansową. Projekt pilotażowy ma objąć na początek około 200 firm. I chociaż niektórzy eksperci ostrzegają, że Hiszpanii nie stać na taki luksus, nie brakuje entuzjastycznych głosów i wielkich zwolenników pomysłu.

Projekt pilotażu, do którego Hiszpania przymierza się od lat, został w czasie pandemii wyciągnięty z szuflady. Dlaczego akurat teraz? Kryzys epidemiczny zaostrzył problemy z dobrym samopoczuciem, wypaleniem zawodowym i stresem. 4-dniowy tydzień pracy ma zwiększyć wydajność i zmotywować do większej efektywności, podnieść poziom satysfakcji i zadowolenia pracowników. Tego spodziewają się pomysłodawcy.

Krótszy tydzień pracy, mniejsza pensja

Półroczny pilotaż ma objąć co najmniej 10 procent pracowników Telefonica (w firmie pracuje około 35 tysięcy osób) i będzie dobrowolny. Chętni mogą zapisywać się od początku lipca.

Obecnie pracownicy Telefonica pracują 37,5 godzin tygodniowo. W czasie pilotażu zamiast zamiast 7,5 godzin dziennie będą pracować 8. Za to jeden dzień dodatkowo będą mieli wolny. Niestety krótszy tydzień pracy ma wiązać się z obniżką pensji. Pomimo, że cały projekt przewidywał na samym początku zachowanie wynagrodzenia na tym samym poziomie. Licząc procentowo redukcję liczby godzin, osoby uczestniczące w pilotażu miałyby zarabiać o 14 procent mniej. Jednak firma, aby zachęcić do projektu, zdecydowała, że ostatecznie obniży pracownikom jedynie o 7 procent wynagrodzenie.

Jak zapowiadają związki zawodowe, pracownicy biorący udział w pilotażu, który ma trwać pół roku, będą mogli z niego wycofać się w każdej chwili, jednak muszą “podać podwód”.

Nie dosyć, że mniej godzin w pracy to jeszcze zdalnie

To nie wszystkie udogodnienia jakie zapoczątkowała Telefonica. Oprócz 4-dniowego tygodnia pracy firma wprowadza przynajmniej dwa dni telepracy, a w działach, w których będzie to możliwe, praca zdalna ma być przedłużona do trzech dni, a nawet czterech. Jak przewiduje zarząd firmy wielu pracowników przy takim elastycznym systemie pracy zdecyduje się wyprowadzić z Madrytu, aby obniżyć koszty utrzymania i żyć poza miejskim zgiełkiem.

Czytaj także: Jak Hiszpanie uciekają od wirusa?

Te nowe śmiałe rozwiązania mają zmienić jakość i komfort pracy, podnieść wydajność załogi i zmniejszyć liczbę zwolnień. Czy tak się stanie? Po nowym roku poznamy wyniki hiszpańskiego eksperymentu.

Marzena Olechowskahttps://hiszpania-intymnie.blogspot.com/
Dziennikarz, autorka przewodnika po hiszpańskiej Castilla La Mancha ("Hiszpania, jakiej nie znacie. Kastylia-La Mancha. W krainie błędnych rycerzy i wiatraków"), autorka bloga o tym regionie i miłośniczka koni. Przewodnik turystyczny po hiszpańskiej La Manczy.
Podziel się
Tagujemy
Czytaj także

Podwodne kopalnie, kobalt i nikiel czyli ciemniejsza strona elektryków

Samochody elektryczne nie są pozbawione ciemnej strony, która wiąże się z produkcją i wykorzystaniem akumulatorów. Niezbędne w nich minerały kobalt i nikiel są dość...

Dzień Długu Ekologicznego 2021. Od teraz żyjemy na kredyt

Dzień Długu Ekologicznego to data, kiedy zużyliśmy już zasoby Ziemi z całego roku, bo tyle potrzeba na ich odnowienie. W 2021 roku dzień ten...

EKO Biznes. Oferta TAURONA dla klientów biznesowych

Polski biznes jest coraz bardziej społecznie odpowiedzialny Z roku na rok rosną nakłady na „zielone” inwestycje, a kadra menadżerska coraz lepiej rozumie korzyści wdrażania polityki...
- reklama -
Najnowsze
A jeszcze lepsze jest to...
ZOSTAW KOMENTARZ
Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- reklama -