- reklama -
Strona głównaWeekendEmocje pomagają, czy...

Emocje pomagają, czy zaburzają osąd rzeczywistości?

Przeczytasz w 3 min.

Przekonanie o rozdzielności emocji i rozumu jest w wielu z nas głęboko zakorzenione. Okazuje się jednak, że jest też całkowicie błędne.

Czytam książkę Erica R. Kandela pt. „Zaburzony umysł”, a w niej między innymi opisy ludzi o uszkodzonej na skutek wypadków bądź guzów korze przedczołowej, w której zlokalizowane są obszary niezmiernie ważne dla emocji i zachowań moralnych. Osoby te nie wykazywały odchyleń w testach poznawczych, a ich iloraz inteligencji, mimo poważnych zabiegów operacyjnych, nie odbiegał od normy. Jednak nie potrafiły przetwarzać emocji, nie odczuwały ich i w związku z tym również nie okazywały: smutku, zniecierpliwienia, frustracji, radości. Czy tak jak mi, pojawia Wam się teraz w głowie myśl, że taka sytuacja może mieć zalety? Zalety, ponieważ emocje nie przesłaniały tym ludziom jasnego osądu rzeczywistości?

Wręcz przeciwnie. Ludzie z uszkodzoną korą przedczołową nie byli w stanie podejmować odpowiedzialnych decyzji. Ich wybory były lekkomyślne bądź natrafiali na duże trudności z podjęciem jakichkolwiek decyzji dotyczących kwestii osobistych lub międzyludzkich, tracili zmysł moralnego osądu i nie brali pod uwagę innych ludzi i ich potrzeb.

Pomyślałam o Grecie Thunberg, oskarżanej o zbyt emocjonalny ton. Nie bądź taka przewrażliwiona, o co tyle krzyku? Słowa te są tradycyjnie kierowane do kobiet wyrażających swoje zdanie i służą ich deprecjonowaniu.

Istnieje też określenie pewnej formy przemocy psychicznej – gaslighting – polegającej na podważaniu czyichś osądów i poczucia rzeczywistości, m.in. przez wskazywanie na bezzasadność okazywanych emocji. Tymczasem strach i wściekłość wyrażane przez Gretę Thunberg są właśnie oznaką jej poczucia rzeczywistości.

O czy mówią nasze emocje?

Większość z nas odcina się od części emocji i od informacji, które mogłyby je wzbudzać, bo tak jest przyjemniej. Myślimy pozytywnie, oddychamy, koncentrujemy się na wdzięczności i radości, wierzymy, że sami jesteśmy odpowiedzialni za swoje uczucia i że warto wybierać niektóre z nich. Tymczasem wszystkie emocje są przystosowawcze. Po to wyewoluowały, by umożliwić nam przetrwanie. Wszystkie o czymś informują.

Wiemy już, że uszkodzenie obszarów mózgu odpowiedzialnych za ich przetwarzanie ma katastrofalne skutki. Nie jesteśmy w stanie dokonywać sensownych osądów rzeczywistości bez dopuszczania emocji. Grecie Thunberg nie brakuje racjonalności. Brakuje jej za to ludziom zarzucającym jej nadmierną emocjonalność. Część z nich dba prawdopodobnie wyłącznie o swoją doraźną korzyść i nie wybiega dalej. Reszta idzie w paszczę lwa śmiejąc się z nadmiernej emocjonalności tych, którzy krzyczą ze strachu.

Ola Jagła
Pochodzę z Warszawy, od 20 lat mieszkam w Ośnie Lubuskim. Jestem psycholożką, lubię rozmawiać z ludźmi o sprawach ważnych. Lubię chodzić po lesie, wciąż uczę się, że jestem częścią przyrody, i chcę ją chronić.
Podziel się
Tagujemy
Czytaj także

Żabka z pszczołami, Biedronka z wilkami

Dbałość o przyrodę nie ma nic wspólnego z rozdawaniem gadżetów z pluszakami. Biedronka postanowiła zainwestować w prawdziwą ochronę gatunków dzikich zwierząt: żubra, wilka, rysia,...

Słoma i zrębki drewna zamiast węgla

W Grudziądzu powiedzenie „słomiany zapał” nabierze nowego znaczenia. Grudziądz będzie jednym z pierwszych miast w Polsce, które wykorzysta słomę do wytworzenia ekologicznego ciepła. W...

Domowa turbina i panel wiatrowy – polskie technologie

Zespół MMB Team z Gdańska pod kierownictwem profesora Zbigniewa Krzemińskiego wygrał milion złotych nagrody za najlepszy prototyp przydomowej elektrowni wiatrowej. W konkursie nagrodę specjalną...
- reklama -
Najnowsze
ZOSTAW KOMENTARZ
Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

A jeszcze lepsze jest to...