- reklama -
Strona głównaKlimatDomowe emisje CO2...

Domowe emisje CO2 mają znaczenie. Będzie za nie opłata?

Przeczytasz w 4 min.

Komisja Europejska zaprezentowała pakiet „Fit for 55”, który obejmuje wiele działań na rzecz zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. Wśród flagowych rozwiązań jest między innymi objęcie od 2025 roku budynków oraz transportu systemem limitów i handlu prawami do emisji CO2. To pierwszy tak wyraźny krok do wycofywania paliw kopalnych z sektorów innych niż energetyka i przemysł. Od 2035 roku wszystkie nowo zarejestrowane samochody mają być zeroemisyjne.

Limity emisji CO2 i handel uprawnieniami

System handlu prawami do emisji CO2 (EUETS) całkiem nieźle sprawdza się w Unii Europejskiej. W ciągu ostatnich 16 lat udało się obniżyć emisje pochodzące z produkcji energii elektrycznej i energochłonnych gałęzi przemysłu o 42,8 proc. Zasada jest prosta: są limity, w których należy się zmieścić i które zmniejszają się co roku. Uprawnienia kupuje się na aukcjach, a ich obecna cena – ponad 50 euro za tonę CO2, mocno uderza po kieszeni największych producentów energii w Polsce. Teraz Komisja zaproponowała jeszcze większe roczne tempo redukcji i odejście od darmowych uprawnień, w tym dla lotnictwa.

Problem jest taki, że EUETS obejmuje około połowy emisji gazów cieplarnianych UE. Druga połowa była dotąd zaniedbana, ale pakiet „Fit for 55” to zmienia.

Droższe ogrzewanie domów

Sam sektor budowlany odpowiada bezpośrednio i pośrednio za 36 proc. emisji gazów cieplarnianych związanych z energią w UE. Wiele domów jest nadal ogrzewanych przestarzałymi systemami, które wykorzystują zanieczyszczające paliwa kopalne, takie jak węgiel i ropa naftowa – zauważa Komisja Europejska.

Część mieszkańców, ci którzy korzystają z ciepła sieciowego w Polsce, już odczuwa dodatkowe koszty CO2 w swoich rachunkach za ciepło. Podobnie koszt zakupu praw do emisji CO2 wpływa na ceny energii elektrycznej w Polsce. Jednak EU ETS pokrywa teraz tylko 30 proc. bezpośrednich i pośrednich emisji z budynków, a powinien całość.

Kijek i marchewka

Komisja proponuje oddzielny, równoległy system limitów i handlu CO2 dla budynków i transportu drogowego. Obejmie sprzedawców ciepła i paliw, wykorzystywanych w budynkach i transporcie. Do 2030 roku emisje z tych sektorów mają spaść o 43 proc. w porównaniu z 2005 rokiem. Nie będzie darmowych uprawnień, wszystkie trzeba będzie kupować na aukcjach.

Czytaj: Domy mogą być ekologiczne i tanie

Oczywiście dołożenie opłat za CO2 do węgla, ropy i gazu, spowoduje wzrost cen tankowania, ogrzewania, gotowania. Ale Bruksela proponuje „na osłodę” społeczny fundusz klimatyczny, w celu sfinansowania dopłat dla uboższych gospodarstw domowych, mikroprzedsiębiorstw i użytkowników transportu. Czy to przekona do nowych rozwiązań?

Na pewno będzie to jedna z najbardziej wrażliwych kwestii podczas dyskusji nad pakietem „FIT for 55”. Jak wskazują eksperci, Unia Europejska przeciera szlaki innym państwom, które zadeklarowały osiągniecie neutralności w perspektywie najbliższych dziesięcioleci. Trudno wiec wyrokować, czy to są dobre kroki.

Magda Skłodowskahttps://ecoreporters.pl
Ekologią interesuję się od początku mojej pracy zawodowej, obecnie współtworzę portal WysokieNapiecie.pl. W swojej karierze pracowałam jako wydawca portalu tvn24bis.pl, byłam dziennikarką "Rzeczpospolitej" i "Pulsu Biznesu". Pełniłam funkcję rzecznika prasowego Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Otrzymałam wyróżnienie Towarowej Giełdy Energii w konkursie dla mediów Platynowe Megawaty oraz wyróżnienie Polskiego Stowarzyszenia Fotowoltaiki.
Podziel się
Tagujemy
Czytaj także

Domowa turbina i panel wiatrowy – polskie technologie

Zespół MMB Team z Gdańska pod kierownictwem profesora Zbigniewa Krzemińskiego wygrał milion złotych nagrody za najlepszy prototyp przydomowej elektrowni wiatrowej. W konkursie nagrodę specjalną...

Wodorowy kocioł ogrzeje domy?

Niderlandzka firma z branży grzewczej skonstruowała i certyfikowała kocioł kondensacyjny przystosowany do spalania 100 proc. wodoru. Czy znajdzie na niego chętnych? BDR Thermea Group z...

IKEA na COP26

IKEA została partnerem Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu COP26. Konferencja odbędzie się między 31 października a 12 listopada 2021 r. w szkockim...
- reklama -
Najnowsze
ZOSTAW KOMENTARZ
Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

A jeszcze lepsze jest to...