- reklama -
Strona głównaWeekendDlaczego warto sadzić...

Dlaczego warto sadzić drzewa

Przeczytasz w 5 min.

Drzewo nie ma prostego zadania ozdobnego czy krajobrazowego, ale oferuje wiele korzyści ekosystemowych. Drzewa umożliwia reagowanie na kryzysy klimatyczne, a także zagrożenia dla bioróżnorodności. Coraz więcej osób to dostrzega, a sadzenie drzew wkracza do strategii firm.

Drzewo magazynuje dwutlenek węgla, jest ostoją wielu gatunków, poprawia jakość powietrza, zapewnia infiltrację wód opadowych, walkę z miejskimi wyspami ciepła, dobre samopoczucie mieszkańców, a w wielu regionach drewno zapewnia także energię.

Sadzenie drzew zapewni negatywne emisje

Zalesianie jest sposobem na zwiększenie lądowego pochłaniania dwutlenku węgla i ochronę niestabilnych gleb. W ciągu roku dojrzałe drzewo pochłania średnio 22 kg CO2 z atmosfery, a w zamian uwalnia tlen. Przybliżone średnie pochłanianie w 27 krajach Unii Europejskiej w latach 2016-2018 wynosiło 360 mln ton ekwiwalentu dwutlenku węgla rocznie. Oprócz tego w drewnie i produktach z niego zrobionych rocznie magazynowane jest ok. 40 mln ton CO2 (Harvested Wood Products – HWP).

Łącznie lasy rekompensują około 10 proc. całkowitej emisji gazów cieplarnianych w UE. To niewiele. W dodatku trzeba teraz pilnować, by ta ilość nie spadła. Według założeń, zalesianie powinno doprowadzić do wzrostu pochłaniania CO2. Będzie to jednak wiązało się ze zmianą zarządzania lasami i koniecznością zwiększenia nasadzeń w miastach, parkach i na innych przestrzeniach.

Czytaj także: Zasadzimy trzy miliardy nowych drzew

Austriacki startup refurbed chwali się, że wspólnie ze swoim partnerem Eden Reforestation Project posadzili już milionowe drzewo. Firma, która rozwija też działalność w Polsce, za każdy zakup na platformie odnowionej elektroniki sadzi jedno drzewo – m.in. na Haiti, Madagaskarze, Indonezji, Mozambiku czy Kenii.

Kupujemy i sadzimy drzewa

Coraz częściej firmy wchodzą w ciekawe inicjatywy dotyczące sadzenia drzew. Od 1 października z każdej transakcji kartą Mastercard, dokonanej na terminalu Polcard, w sklepach stacjonarnych JYSK idzie 2 euro na sadzenie drzew. Każda płatność oznacza zatem jedno drzewo więcej dla planety. To część projektu Priceless Planet Coalition. Firmy szacują, że w ramach akcji może przybyć 30 tys. drzew, co odpowiada 5-hektarowemu lasowi.

Natomiast Arval, firma wyspecjalizowana w wynajmie długoterminowym pojazdów, za każdy wynajęty przez klienta samochód elektryczny lub hybrydowy sadzi jedno drzewo. W Polsce Arval wsparł między innymi nasadzenia w Lipuszu na Kaszubach, gdzie w 2017 roku huragan zniszczył 4,2 tys. ha lasu.

Z kolei sieć sklepów Aldi od 2019 roku współpracuje z Klubem Gaja. Jest partnerem akcji Święto Drzewa, w ramach której zasadzili razem ponad 6 tys. drzew.

Jacek Bożek z Glubu Gaja sadzi drzewo
Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja, fot. Klub Gaja

Firma Tokai COBEX Polska z okazji 125-lecia w miastach, gdzie znajdują się jej zakłady, czyli w Nowym Sączu oraz Raciborzu, posadzi krzewy i drzewa. W Nowym Sączu podpisała porozumienie z miastem, co wpisuje się w miejską akcję #ZielonyNowySącz.

Jakie wybrać drzewa?

Dla ptaków możemy posadzić takie rośliny, które zapewnią im pokarm, jak np. jarząb pospolity, dereń jadalny, berberys, trzmielina pospolita – podają autorzy akcji Święto Drzewa. Ważne, by nasadzenia zapewniały ptakom nie tylko pożywienie ale także schronienie przed atakiem drapieżników. A to dają cierniste drzewa i krzewy, jak np. głóg, śliwę tarninę oraz pnącza, jak np. róże.

Rozwój przemysłu i zanik naturalnych przestrzeni odebrał wielu gatunkom możliwości przetrwania i rozmnażania. Dlatego też, to my – ludzie, musimy o nie zadbać – Jacek Bożek, Klub Gaja.

Opadłe z drzew owoce: jabłka, gruszki czy śliwki dają sok, który jest dla motyli jak zastrzyk energii. Dla wiewiórek i innych małych saków możemy posadzić orzechy włoskie, leszczyny, dęby, buki, modrzewie czy świerki – radzą autorzy Święta Drzewa.

Redakcja EcoReportershttps://ecoreporters.pl
Miejsce, gdzie znajdziesz informacje ze świata ekologii, opinie i analizy. Wszystko o czym powinniście wiedzieć, co się dzieje w świecie #eco. Bez #fakenews. Tylko dla tych, którzy na serio podchodzą do wiedzy o środowisku, w jakim żyjemy.
Podziel się
Tagujemy
Czytaj także

Los klimatu zależy od G20. Apel europosłów

Komisja środowiska Parlamentu Europejskiego przyjęła 12 października rezolucję przed szczytem klimatycznym COP26, który odbędzie się w tym roku w Glasgow. Podkreślili, że wszyscy członkowie...

Żabka z pszczołami, Biedronka z wilkami

Dbałość o przyrodę nie ma nic wspólnego z rozdawaniem gadżetów z pluszakami. Biedronka postanowiła zainwestować w prawdziwą ochronę gatunków dzikich zwierząt: żubra, wilka, rysia,...

Wodorowy kocioł ogrzeje domy?

Niderlandzka firma z branży grzewczej skonstruowała i certyfikowała kocioł kondensacyjny przystosowany do spalania 100 proc. wodoru. Czy znajdzie na niego chętnych? BDR Thermea Group z...
- reklama -
Najnowsze
ZOSTAW KOMENTARZ
Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

A jeszcze lepsze jest to...