W ramach projektu LIFE+ Podkowiec Towers można otrzymać dotacje na ochronę nietoperzy na południu Polski – Bat Grants. Działania organizacji pozarządowych muszą dotyczyć ochrony istniejących lub tworzenia nowych stanowisk i dotyczą wybranych gatunków nietoperzy.
Niektóre gatunki nietoperzy w Polsce wymagają ochrony. Maleje dostępności schronień, rosną odległości pomiędzy miejscami rozrodu a żerowiskami, a zanikanie ciągów drzew i krzewów, służących jako trasy przelotu, ogranicza możliwość bezpiecznego przemieszczania się nietoperzy. Sztuczne oświetlenie latarni ulicznych i reflektorów zakłóca bezpieczny wylot ze schronień, jak również negatywnie wpływa na dostępność pożywienia. Dochodzi do tego płoszenie związane z obecnością ludzi w podziemnych kryjówkach, jakimi są np. jaskinie, służące nietoperzom podczas rozrodu, jak i zimowej hibernacji
Priorytetowe gatunki nietoperzy
W pierwszej edycji konkursu Bat Grants dofinansowywane otrzymają projekty ochrony istniejących i potencjalnych stanowisk (schronień) nietoperzy z gatunków priorytetowych:
- nocek duży Myotis myotis
- nocek orzęsiony Myotis emarginatus
- podkowiec mały Rhinolophus hipposideros
- mopek zachodni Barbastella barbastellus
Podejmowane działania powinny dotyczyć stanowisk rozrodu, zimowania lub czasowego przebywania znaczącej liczby co najmniej jednego z wymienionych wyżej gatunków nietoperzy. Przykładem tworzenia nowych stanowisk może być np. adaptacja starej piwnicy lub przystosowanie poddasza budynku do potrzeb nietoperzy.
Dodatkowe punkty otrzymają projekty zapewniające trwałą opiekę nad stanowiskiem nietoperzy.
Wnioski o granty wysokości do 44 tys zł mogą składać organizacje pozarządowe do 24 kwietnia 2023 r. Projekt dotyczy województw: dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego.
Nie tylko mopek, gacek i nocek
W Polsce występuje blisko 30 gatunków nietoperzy. Zimują one całymi koloniami, lubią przebywać w kościelnych dzwonnicach, jaskiniach, bunkrach czy nawet na strychach.
Na poddaszach możemy spotkać np. karlika malutkiego. Jest to najmniejszy (19–25 cm długości) i najpowszechniejszy nietoperz w Europie.
Nocek wąsatek jest jednym z pierwszych gatunków nietoperzy pokazujących się na wiosnę. Jest bardzo podobny do nocka Brandta. Co ciekawe, żyje do 24 lat, odpoczywając latem na drzewach i w budynkach, a zimą w jaskiniach i tunelach. Inny nocek rudy żyje w pobliżu stawów, jezior i wolno płynących rzek.
Gacka brunatnego łatwo rozpoznać po dużych uszach, które służą do lokalizowania latających owadów. Porusza się nocą, ale można zobaczyć go także w ciągu dnia. Jest często spotykany.
Duży, brązowo-złoty borowiec wielki żyje w lasach, często odpoczywając dziuplach opuszczonych przez dzięcioły. Lata wysoko, jest gotów do pokonania nawet ponad 900 km. Należy do gatunków zagrożonych.