Największa turbina wiatrowa o mocy 15 MW nie trafiła jeszcze do masowej produkcji. tego typu turbiny stawiane będą na morzach. Polenergia i Equinor wybrały właśnie dostawcę dla morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III. Dostarczy je Siemens.
To pierwsza taka umowa na polskim rynku. Polenergia i Equinor wspólnie budują farmy wiatrowe na Morzu Bałtyckim. Dwa pierwsze projekty, które powstaną do 2027 roku, mają moc 1440 MW. Dla nich właśnie wybrano turbiny SG 14–236 DD z napędem bezpośrednim.
Wierzymy, że nasze morskie farmy wiatrowe dostarczą już w 2027 roku czystą, zieloną energię dla milion w polskich gospodarstw domowych
dr Michał Michalski, Prezes Zarządu Grupy Polenergia.
Jaką moc ma największa turbina wiatrowa?
O kontrakt rywalizowali Siemens, Vestas i GE. Ci producenci mają teraz w ofercie swoje najnowsze i największe turbiny wiatrowe o mocy 14–15 MW. GE startuje z ofertą Heliade X, Vestas może zaoferować V236-15.0 MW, a Siemens właśnie z SG 14–236 DD.
Nominalna moc turbiny Siemensa wynosi 14 MW, ale dzięki funkcji power boost może ona osiągać moc 15 MW. To największa turbina wiatrowa Siemens Gamesa z napędem bezpośrednim. Przy pełnej mocy w 10 minut wyprodukuje tyle energii, ile przez rok potrzebuje jedno polskie gospodarstwo domowe – podaje Polenergia.
Czytaj także: Największa farma wiatrowa na polskim Bałtyku
Średnica rotora wyniesie 236 m, a długość łopat – 115 m. Do seryjnej produkcji turbina trafi w 2024 roku. Co ważne, Siemens wprowadza technologię IntegralBlade®, która pozwala na recykling łopat dzięki nowej żywicy. To oznacza, że po osiągnięciu końca okresu eksploatacji łopaty będzie można poddać recyklingowi w nowych zastosowaniach.
Morska farma wiatrowa na Bałtyku
Polenergia nie podaje, ile turbin zamówi dla farm MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III. W kartach, jakie przedstawiła do Urzędu Regulacji Energetyki podała, że obie farmy wiatrowe na Morzu Bałtyckim będą miały po 53 turbiny wiatrowe – w sumie 106. Wówczas szacowała średnią moc turbiny na 13,6 MW. Najnowsze i największe turbiny wiatrowe dopiero wchodzą na rynek.
Ostateczna decyzja inwestycyjna dla obu projektów wymaga uzyskania niezbędnych pozwoleń i jest planowana na rok 2024 – podaje Polenergia. Dostarczenie pierwszej energii elektrycznej do sieci zaplanowano na 2027 rok.