Cementownia Kujawy, należąca do francuskiego koncernu Lafarge, zdobyła dofinansowanie unijne na projekt wychwytywania dwutlenku węgla. W ten sposób, jako pierwsza w Polsce, wychwyci całość swojej emisji CO2 z produkcji klinkieru. Będzie to też pierwszy w Polsce wielkoskalowy projekt CCS.
CCS czyli wychwytywanie i składowanie CO2
W Cementowni Kujawy, w Bielawach niedaleko Inowrocławia, powstanie infrastruktura do wyłapywania z gazów wylotowych pieca do wypału klinkieru dwutlenku węgla i jego skroplenia. Cementownia zastosuje technologię Cryocap firmy Air Liquide. Rozwiązanie pozwala na oddzielenie dwutlenku węgla z gazów emitowanych do atmosfery. Kolejnym etapem będzie transport skroplonego CO2 koleją do Gdańska, a stamtąd statkami na Morze Północne. Skroplony dwutlenek węgla z polskiej cementowni będzie magazynowany w specjalnie przeznaczonych do tego wyeksploatowanych kawernach po złożach gazu i ropy naftowej.
Lafarge współpracuje z partnerami, którzy mają wiedzę i doświadczenie w skraplaniu, transporcie i magazynowaniu gazów. To część osobnego projektu w konsorcjum,
Czytaj także: Polska spółka testuje zielone gazy
Firma podaje, że wychwyci 100 proc. emisji CO2 emitowanych z pieca w cementowni, a więc ma być bardzo efektywna. Dzięki temu Cementownia Kujawy będzie mogła także produkować cement o bardzo niskiej emisji. W ciągu 10 lat instalacja wyłapie ponad 10 mln ton CO2, co stanowi 10 proc. rocznej emisji całego sektora cementowego w Polsce.
Fundusz Innowacyjny
Lafarge pozyskało finansowanie z unijnego Funduszu Innowacyjnego, z puli dla dużych projektów. Na projekt GO4ECOPLANET koncern wyda 380 mln euro, z czego dofinansowanie UE pokryje 228 mln euro. Uruchomienie instalacji planowano na 2027 rok. Cała inwestycja GO4ECOPLANET ma trwać 10 lat.
Z Funduszu Innowacyjnego pochodzi też finansowanie dwóch projektów dotyczących produkcji baterii Northvolt w fabryce w Gdańsku, systemu elektrolizerów o mocy 5 MW do produkcji wodoru z OZE, które firma Zygmunta Solorza ZE PAK buduje w Wielkopolsce. Na projekt produkcji zielonego wodoru GreenH2 dofinansowanie dostała też Grupa Lotos, która należy teraz do PKN Orlen.