Kompleks biurowców warszawskiego Mordoru, największego skupiska biurowców w warszawskiej dzielnicy Mokotów, przeszedł gruntowną przemianę. To przykład tego, jak można zmienić miejsce w bardziej przyjazne dla użytkowników i środowiska.
Kiedyś, za czasów PRL, mieściły się tam zakłady przemysłowe i spożywcze, m.in. Zakłady Mięsne „Służewiec“. Z biegiem czasu Służewiec zabudowano biurowcami, nie dbając przy tym o zieleń, ani o wygodną komunikację. To się zmienia.
Zbudowany w 2008 roku kompleks Marynarska Business Park przestał z czasem przyciągać najemców i inwestorów. Firmy PineBridge Benson Elliot i Syrena Real Estate podjęły się gruntownej modernizacji i przystosowania parku biurowego do aktualnych wymagań rynku. Nazwały go Diuna. Jak czytamy, teren patio ukształtowany jest za pomocą zielonych wzniesień – diun. Głównym wykonawcą modernizacji zystala firma Reesco.
My nie lubimy burzyć i bardzo wierzymy w dawanie inwestycjom drugiego życia. Nasz model biznesowy polegający na rewitalizacji starszych budynków przećwiczyliśmy już wcześniej przy okazji biurowca HOP przy ul. Chmielnej w Warszawie. Dla Diuny stworzyliśmy autorski program modernizacji, który objął trzy obszary: teren zewnętrzny i otoczenie budynków, hole wejściowe czterech biurowców oraz udoskonalenia w systemach budynkowych.
Witold Zatoński, założyciel Syrena Real Estate.
Rewitalizacja biurowców
Zastosowano rozwiązania usprawniające działanie wentylację budynków, np. sterowanie wentylacją uzależnione od stężenia dwutlenku węgla, systemy wentylacji VAV oraz kontrolę przepływu powietrza.
Jednym z najważniejszych działań zrealizowanych podczas modernizacji była wymiana agregatów chłodniczych, tzw. chillerów na efektywne energetycznie agregaty śrubowe. Dzięki działaniom podnoszącym efektywność energetyczną budynków kompleksu prognozowana jest także znacząca redukcja dwutlenku węgla do 31 procent.
W Diunie wdrożone zostały ponadto rozwiązania wpływające na ograniczenie zużycia wody, jak regulacja przepływów w armaturze w częściach wspólnych, wprowadzenie systemów wykrywania i zapobiegania wyciekom oraz instalacja zbiornika retencyjnego o pojemności 80 m3 na wodę deszczową.
Na terenie zewnętrznym Diuny ważną rolę odgrywa retencja. Cała woda z dziedzińca spływa najpierw do małych zbiorników na poziomie terenu, a następnie do większych podziemnych zbiorników w celu ponownego jej wykorzystania. strumyk, zamgławiacz z 200 dyszami wytwarzającymi wodną mgiełkę w upalne dni
Zieleń zmniejszy temperaturę o 15 stopni
W miejscu betonowego parkingu o powierzchni 6 tys. mkw. pojawił się park z 50 drzewami oraz 96 gatunkami krzewów. Jest to zieleń rodzima istotna z punktu widzenia projektów prowadzonych w duchu zrównoważonego rozwoju.
Roślinność nawilża powietrze i obniża temperaturę dziedzińca. Potwierdziły to pomiary wykonane przed modernizacją patio (w lipcu 2021 r.) i po dokonaniu nasadzeń zieleni (w lipcu 2023 r.). Wykazały one, że temperatura na dziedzińcu obniżyła się o około 15 stopni Celsjusza.
Czytaj także: Zamiast fabryki FSO osiedle z zieloną energią
Drzewa posadzono w specjalnych konstrukcjach, dokładnie w miejscach lokalizacji słupów garażu podziemnego. Na patio tradycyjne trawniki zastąpiła łąka kwietna. Na terenie kompleksu znalazło się także 13 ekranów antysmogowych o łącznej powierzchni 416 mkw. które obsadzone zostały pnącymi roślinami. Konstrukcje oddziel teren parku od ruchu ulicy Marynarskiej, zatrzymując hałas, kurz czy spaliny.
Mordor czyli morderczy dojazd
Jedną ze słabych stron kompleksu biurowców na dalekim Mokotowie jest dojazd, ponieważ ulice często korkują się. Coraz ważniejsza jest więc komunikacja miejska oraz rowerowa.
Dawna strefa wjazdowa do kompleksu od strony ulicy Taśmowej zamieniła się w strefę o długości 80 metrów z zielenią i miejscami do odpoczynku. Cały teren wyłączono z ruchu samochodowego, możliwe są tylko krótkoterminowe postoje. Powstała infrastruktura dla rowerzystów: parking na 114 miejsc na poziomie podziemnym, szatnia z prysznicami, cztery ładowarki dla rowerów elektrycznych, stacje do samodzielnej naprawy, a także stojaki naziemne. Na terenie Diuny biegnie też wewnętrzna droga rowerowa, która połączy kompleks z okoliczną siecią ścieżek.
W rewitalizacji Diuny ważna była także idea gospodarki cyrkularnej. Cała zieleń z pierwotnego placu została rozdana najemcom, a część materiałów pochodzących z rozbiórek została wykorzystana w nowym projekcie, m.in. stare maszty reklamowe i kamień z holi wejściowych przeznaczono do budowy pawilonu edukacyjnego na patio.