Dyskusja o ochronie wilka szarego (canis lupus) toczy się nie tylko w Polsce. W Europie wilk jest pod ścisłą ochroną, ale czy tak zostanie?
Wilk jest podobny do dużego psa, z gęstą dwuwarstwową sierścią, zwykle ciemniejszą na grzbiecie, jaśniejszą na czubku głowy i uszach. Podania ludowe zwykle demonizują wilki. Swoją reputację wilk zawdzięcza groźnemu wyglądowi, przebiegłości, skuteczności w polowaniu i mrożącemu krew w żyłach skowytowi.
Wilk jest objęty ścisłą ochroną na mocy unijnej dyrektywy siedliskowej, której celem jest ochrona najbardziej wrażliwych gatunków w Europie. Celowe chwytanie lub zabijanie wilków na wolności jest teraz zabronione. Doniesienia o atakach wilków na zwierzęta gospodarskie spowodowały jednak, że w Parlamencie Europejskim przyjęto w listopadzie 2022 r. rezolucję, która wzywa do zmniejszenia ochrony wilka.
Z kolei na początku lutego tego roku 12 ministrów środowiska z państw unijnych skierowało list do unijnego komisarza ds. środowiska Virginijusa Sinkeviciusa, wzywając go do zachowania ochrony wilka szarego. Podpisali się pod nim ministrowie środowiska z 12 państw UE:
- Słowacji
- Bułgarii
- Niemiec
- Grecji
- Hiszpanii
- Irlandii
- Cypru
- Luksemburga
- Austrii
- Portugalii
- Rumunii
- Słowenii.
błędem byłoby osłabianie ochrony prawnej wilka, który jest jedyną naturalną barierą przed pandemią afrykańskiego pomoru świń, ale także przed przeludnieniem dzikich Zwierząt.
Apel powstał z inicjatywy słowackiego ministra Jána Budaja.
Gdzie występują wilki
Wilk dawniej był bardzo powszechny w Europie, ale jego populacja znacznie zmniejszyła się i w latach 70. gatunek był niemal na wyginięciu. Dopiero ochrona prawna – konwencja berneńska i dyrektywa siedliskowa – doprowadziły do odbudowy populacji. Dziesięć lat temu było ok. 12 tys. wilków w Europie, obecnie jest to ok. 19 tys. – podaje rezolucja europarlamentarzystów. Według Komisji Europejskiej w 2018 r populacja wilka liczyła 11–17 tys. osobników.
Czytaj także: Rodzice o ochronie klimatu i dzieci
Wilk ma dużą zdolność przystosowywania się do warunków otoczenia, dlatego może żyć na śnieżnych terenach Skandynawii, jak i w cieplejszych rejonach basenu Morza Śródziemnego.

Europarlamentarzyści w rezolucji z 24 listopada ocenili, że populacja wilków w Europie może rosnąć o około 30 proc. każdego roku.
Ochrona wilka szarego
Dyskusji o ochronie wilków towarzyszą doniesienia o ich atakach na zwierzęta gospodarskie. Jak podaje rezolucja, w 2020 r. we Francji miało zginąć ponad 11 tys. zwierząt, w Niemczech – prawie 4 tys. We wrześniu 2022 r. kucyk o imieniu Dolly, należący do rodziny unijnej komisarz Ursuli von der Leyen, został zagryziony przez wilka, kiedy pasł się razem z innym kucykiem w pobliżu Hanoweru w północnych Niemczech.
Straszeniu wilkami sprzeciwiają się ekolodzy. Wskazują między innymi, że media w nierzetelny sposób przekazują informacje o tych zwierzętach.
W latach 70. XX wieku populacja wilka wynosiła zaledwie ok. 60 osobników. Dziś, kiedy w Polsce żyje zaledwie ok. 2000 wilków, to nie wilk jest zagrożeniem człowieka, a człowiek dla wilka.
Pracownia na Rzecz Wszystkich Istot
Rezolucja nie jest wiążąca, ale może mieć wpływ na dalsze decyzje Komisji Europejskiej.