Kopalnia litu w Kanadzie dostarczy surowców do produkcji baterii w amerykańskich samochodach elektrycznych, na czym skorzystać może Volkswagen, Mercedes-Benz. W ciągu 10 lat litu wystarczy dla około 5 milionów pojazdów elektrycznych.
Firma Snow Lake Lithium z siedzibą w Manitobie w Kanadzie buduje pierwszą na świecie całkowicie elektryczną kopalnię litu. Planuje zasilić ją niemal w całości zieloną energią z hydroelektrowni. Dostawcą energii będzie Manitoba Hydro.
Lokalne pozyskiwanie krytycznych surowców, takich jak lit, jest jedynym logicznym krokiem do stworzenia pionowo zintegrowanego krajowego łańcucha dostaw. Snow Lake Lithium ma dostęp do bogatych zasobów litu i jest na wyciągnięcie ręki producentów z Ameryki Północnej. To wystarczająca ilość litu, aby zasilić 500 tys. pojazdów elektrycznych rocznie produkowanych w Ameryce Północnej, co znacznie zmniejszyłoby logistykę i emisje, które powstałyby przy imporcie surowców z Chin.
Philip Gross, prezes Snow Lake Lithinium
Snow Lake Lithium ma idealną lokalizację do obsługi północnoamerykańskiego przemysłu motoryzacyjnego z dostępem do amerykańskiej sieci kolejowej za pośrednictwem linii kolejowej Arctic Gateway, co zmniejsza transport z tysięcy mil drogą morską z Chin. Szacuje się, że ok. 85 proc. światowej produkcji litu na potrzeby baterii samochodowych kontrolują obecnie Chiny.
Jak działa kopalnia litu
Snow Lake Lithium ocenia, że rocznie wyprodukuje ok. 160 tys. ton spodumenu o zawartości 6 proc. litu. Następnie w południowej części Manitoby miałaby powstać nowa instalacja produkcji wodorotlenku litu, wykorzystywanego do produkcji baterii samochodowych. Do tego jednak Snow Lake Lithium potrzebuje odpowiedniego inwestora-partnera do joint venture.
Na razie firma zbadała około 1 proc. swojej lokalizacji, ale jest przekonana, że dalsze badania zwiększą szacunki zasobów.
Czytaj także: Z kopalni na wiatraki. Ecoraport tygodnia
Lit nie występuje jako czysty pierwiastek, znajduje się w słonej wodzie i skałach. Największe zasoby litu znajdują się w Ameryce Południowej. Natomiast największym producentem litu z kopalni jest Australia, a na kolejnych miejscach są Chile, Chiny, Argentyna i Brazylia. Kanada zajmuje dalekie miejsce.
Dostawy litu są obecnie mniejsze niż popyt na ten pierwiastek.