- reklama -
Strona głównaEcoLifeSzkoły w smogu. Rządowy ranking...

Szkoły w smogu. Rządowy ranking pokazuje skalę problemu

Czy smog szkodzi dzieciom? Jaka jest jakość powietrza w okolicach szkoły i czy to wpływa na aktywność dzieci? Smog szkodzi zdrowiu i to bardzo, jednak świadomość tego jest nadal znikoma. Z pomocą przychodzi akcja Edukacyjnej Sieci Antysmogowej, do której można zgłaszać za darmo szkoły i przedszkola w Polsce. Zgłosiło się już 461 placówek szkolnych i nadal wpływają zgłoszenia. Dane jasno pokazują, gdzie problem jest największy.

Edukacyjna Sieci Antysmogowa ma podnieść świadomość nauczycieli, rodziców i dzieci o smogu. Pomysł jest prosty: stały pomiar stężenia zanieczyszczeń powietrza i upowszechnianie wiedzę o przeciwdziałaniu smogowi. Z tego powodu szkoły dostają mierniki jakości powietrza. Czujniki mierzą poziom pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5. Następnie dane z nich wyświetlane w szkole, co umożliwia uczniom, nauczycielom i społeczności lokalnej planowanie aktywności.

Szkoły nadal mogą zgłaszać się do ESA, czyli programu, który realizuje Państwowy Instytut Badawczy NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa) we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym.

Szkodliwość smogu w Polsce

NASK wskazuje, że mieszkańcy tysięcy miejscowości w Polsce oddychają powietrzem z ogromną ilością rakotwórczej substancji – bezno(a)pirenu. To tak, jakby każdego dnia dzieci czy dorośli wypalali nawet po kilkanaście papierosów. Co więcej, drobny pył PM2,5 z łatwością wraz z krwią już w ciągu 5 minut roznoszonych po całym organizmie człowieka. Dotyczy to także kobiet w ciąży, ponieważ szkodliwy pył przedostaje się do krwiobiegu i ma wpływ na dziecko. Smog to więc groźne, niedocenione zagrożenie. Wszystko dlatego, że w wielu miejscowościach normy pyłów zawieszonych są przekraczane po kilkaset procent. Źródłem jest spalanie węgla i drewna w przestarzałych piecach i kotłach. Zimą dymy z kominów i kominków trafiają wprost do naszych płuc.

Jesteśmy przekonani, że rzetelna wiedza poparta obiektywnymi pomiarami to najlepszy sposób, aby wpływać na zmianę myślenia, a tym samym na postępowanie lokalnych mieszkańców. W końcu wszyscy oddychamy tym samym powietrzem.

Barbara Leśniczak, NASK.

Najważniejszym celem projektu ESA jest edukacja dzieci i młodzieży, rodziców i nauczycieli. Uczniowie mogą wykonywać pod kierunkiem nauczycieli własne badania i analizy smogu. W ten sposób uzyskują wiedzę na temat dotyczy przyczyn powstawania smogu, wpływie na zdrowie oraz możliwych działań, które pozwalają na zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza.

Niechlubny ranking, gdzie smog szkodzi dzieciom

Wyniki pomiarów ze szkół, które uczestniczą w programie ESA, są prezentowane na stronie internetowej. Najwięcej zgłosiło się podstawówek, ale są też przedszkola czy licea.

Czytaj także: Rybnik, węgiel, smog.

Interaktywna mapa pokazuje, gdzie można odetchnąć pełną piersią, gdzie sytuacja jest gorsza, a gdzie dzieci w ogóle nie mogą się bawić na boisku. Codziennie zestawienie 10 szkół pokazuje, gdzie uczniowie oddychają najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. Jeśli w tym zestawieniu znalazła się szkoła, oznacza to, że problem jest bardzo duży i czas na aktywne działania ograniczające emisję zanieczyszczeń.

- autopromocja -
Podziel się
Redakcja EcoReporters
Redakcja EcoReportershttps://ecoreporters.pl
Miejsce, gdzie znajdziesz informacje ze świata ekologii, opinie i analizy. Wszystko o czym powinniście wiedzieć, co się dzieje w świecie #eco. Bez #fakenews. Tylko dla tych, którzy na serio podchodzą do wiedzy o środowisku, w jakim żyjemy.
Czytaj także

TAURON oznacza wiarygodny. Nowe wyniki badań

Ponad 80 procent konsumentów korzystających z usług serwisantów TAURONA deklaruje chęć...
- reklama -
energetycznie

Dotacje do fotowoltaiki i pomp ciepła w 2021 roku

Program Mój Prąd, który wyczerpał się w ubiegłym roku, nie ma na razie kontynuacji. To nie znaczy, że nie można jeszcze znaleźć dofinansowania do...

Zielona energia w każdej godzinie

Polenergia, spółka kontrolowana przez Dominikę Kulczyk, chwali się, że dostarczy klientom indywidualnym i biznesowym energię elektryczną z odnawialnych źródeł. Certyfikat TÜV SÜD potwierdza, że...
A jeszcze lepsze jest to...
Następny artykuł