Brytyjskie Królewskie Towarzystwo Meteorologiczne ogłosiło zwycięzcę corocznego VII konkursu fotograficznego, na najlepsze zdjęcie meteorologiczne 2022 roku. Tytuł najlepszego Pogodowego Fotografa Roku przypadł fotografowi z Wielkiej Brytanii – Christopher Ison. Jego zdjęcie fal rozbijających się o latarnię morską w Newhaven podczas sztormu Eunice.
W konkursie może wziąć udział każdy a zwycięzcy zostali wyłonieni w trzech kategoriach: dorośli, osoby poniżej 18 roku życia oraz ci, którzy fotografują telefonem komórkowym. Zwycięzcy sekcji dla dorosłych i sekcji telefonicznych otrzymali po 500 funtów każdy, roczne członkostwo w Towarzystwie i drukarkę Canon SELPHY CP1300, a także książkę Jo Bradford o fotografii smartfonowej. Głosowanie było publiczne przez stronę www Towarzystwa.
Zwycięskie obrazy zostaną również wykorzystane w kalendarzu, który już możecie zamówić w sklepie pogodowym.
Królewskie Towarzystwo Meteorologiczne jest organizacją charytatywną należącą do jej członków i zostało założone w 1850 r. jako „Brytyjskie Towarzystwo Meteorologiczne” w celu „postępu i rozszerzenia nauki meteorologicznej poprzez określenie praw klimatu i zjawisk meteorologicznych w ogóle„.
1Zwycięzca: Storm Eunice autor: Christopher Ison
Aparat: Canon EOS R5
Po sprawdzeniu czasu, w którym uderzy Storm Eunice, a także czasów przypływów, Christopher odkrył, że burza uderzy w Newhaven w East Sussex niemal dokładnie podczas przypływu.
Storm Eunice był głębokim obszarem niskiego ciśnienia, który uderzył w Wielką Brytanię w lutym 2022 roku. Był szczególnie destrukcyjny, ponieważ przeszedł cyklogenezę, gdy system niskiego ciśnienia gwałtownie się pogłębił. Systemy niskiego ciśnienia mogą przynieść ulewny deszcz/śnieg i silne wiatry, a im głębszy obszar niskiego ciśnienia w stosunku do ciśnienia otoczenia, tym silniejsze będą wiatry.
2Drugie miejsce: Zamrożone autor: Zhenhuan Zhou
Aparat: Canon EOS 5D Mark IV
Na zdjęciu widać fragmenty wodospadu Niagara pokryte lodem. Podczas okresów zimnej pogody mgła i rozpryski z wodospadu Niagara mogą zamarznąć w lód nad pędzącą wodą wodospadu, dając wrażenie, że wodospady zamarzły, podczas gdy woda nadal przepływa pod taflami lodu.
Istnieją jednak zapisy, że wody wodospadu zatrzymały się raz w marcu 1848 r. Silne wiatry zepchnęły lód z jeziora Erie do ujścia rzeki Niagara, całkowicie blokując kanał i zatrzymując wodę na około 30 godzin.
3Trzecie miejsce: Duch pod klifem autor: Emil Vilamal Benito
Aparat: Sony SLT-A99V
Na klifie Tavertet w Barcelonie w Hiszpanii, ze słońcem nisko za sobą i doliną Sau pokrytą mgłą, Emili czekała, aż pojawi się Brocken Spectre. „W tym obszarze geograficznym można zobaczyć te zjawiska z powodu porannej mgły, a kiedy zniknie, można zobaczyć to spektakularne zjawisko optyczne”.
Brocken Spectre to duży cień obserwatora rzucany na chmurę lub mgłę. Tak więc, gdy osoba stoi na wzgórzu częściowo pokrytym mgłą lub chmurą, jej cień może być rzucony na mgłę lub chmurę, jeśli słońce jest za nią. Złudzenie optyczne sprawia, że cień wydaje się gigantyczny i znajduje się w znacznej odległości od nich. Cień może również spadać na kropelki wody o różnej odległości, co zniekształca percepcję i może sprawiać, że cień wydaje się poruszać, gdy chmury się zmieniają i przesuwają. Łączy się to w dezorientujący efekt gigantycznego cienia poruszającego się w oddali.
4Nagroda publiczności: Po sztormie autor: Jamie Russell
Aparat: Nikon d7500, obiektyw Sigma 10–20.
Po ściganiu burz i deszczów z zachodu na wschód przez Isle of Wight, aby uchwycić niesamowite tęcze, Jamie dotarł do Bembridge, gdy ostatni deszcz odszedł. „Bojąc się, że nie uda mi się już nic ciekawego uchwycić tego dnia, wszedłem do głębokiej po pas wody, w pełni ubrany, tylko po to, by skomponować ten obraz“.
Tęcze to zjawiska optyczne, które pojawiają się, gdy światło słoneczne prześwieca przez krople deszczu. Światło jest załamywane, gdy wchodzi do kropli deszczu, a następnie odbija się od tyłu kropli, a następnie ponownie załamuje się, gdy wychodzi i podróżuje w kierunku naszych oczu. To powoduje, że światło słoneczne rozszczepia się na różne kolory.
Podwójne tęcze tworzą się, gdy światło słoneczne odbija się dwukrotnie w kropli deszczu. Są stosunkowo powszechne, zwłaszcza gdy słońce jest nisko na niebie, na przykład wczesnym rankiem i późnym popołudniem. Druga tęcza jest słabsza i ma bardziej „pastelowy” ton, a kluczową cechą podwójnej tęczy jest odwrócenie kolejności kolorów w drugiej tęczy.
5Fotografia smartfonem: Zachód słońca autor: Aung Chan Thar
Aparat: Vivo X70 pro+
Po pochmurnym i deszczowym wieczorze słońce pojawiło się przez chmury i mgłę w samą porę, by Aung uchwyciła to piękne zdjęcie zachodu słońca. „Dzięki słońcu pagoda stała się jaśniejsza”.
Niebo wydaje się czerwone lub pomarańczowe o zachodzie lub wschodzie słońca z powodu rozpraszania Rayleigha. Słońce jest bardzo nisko na niebie o zachodzie lub wschodzie słońca, więc światło słoneczne musi przemieszczać się dalej przez atmosferę. W rezultacie niebieskie światło, które ma krótszą długość fali niż światło czerwone, jest silniej rozpraszane przez atmosferę i odchylane, zanim je zobaczymy. Dlatego pomarańczowe i czerwone światło, które jest mniej rozpraszane, pozostaje nam do zobaczenia podczas wschodu i zachodu słońca.
6Fotografia smartfonem drugie miejsce: Scotch Mist autor: Vince Campbell
Aparat: Samsung SM-J530f 3.71mm
Nocny postój w Tarbet, Loch Lomond w Szkocji i poranny trekking z psami Oscarem i Ollie w górę Cruach Tairbeirt ukazały Vince’owi tę piękną mglistą scenę. „Las, szczyty, jezioro i Ben Lomond były skąpane w „szkockiej mgle. To zdjęcie zostało zrobione tuż przed pojawieniem się słońca”.
Mgła, podobnie jak mgła, to niska chmura lub małe kropelki wody zawieszone w powietrzu blisko ziemi. Wilgotność względna we mgle i zamgleniu wynosi ponad 95%, ale różnica między tymi dwoma zjawiskami sprowadza się do widoczności. Jeśli widzisz więcej niż na 1000 metrów, nazywamy to zamgleniem, ale jeśli jest gęstsza i widoczność spada poniżej 1000 metrów, nazywamy to mgłą.
7Młodzieżowa fotografia: Mammatus Sunset autor: Eris Pil
Aparat: telefon Pixel 3
Wiek: 16 lat
„Niebo było całkowicie rozświetlone w sposób, jakiego nigdy wcześniej nie widziałam, jak te piękne, podświetlane akwarelowe chmury, pokazując spektakularne chmury mammatus nad głową.„
Chmury mammatus są jednymi z najbardziej niezwykłych i charakterystycznych. Pojawiają się jako seria wybrzuszeń lub woreczków wynurzających się z podstawy chmury i tworzą się zwykle w chmurach typu cumulonimbus.
Mammatus pochodzi od łacińskiego mamma, co oznacza „wymię” lub „piersi”, i są one bardziej widoczne, gdy słońce jest nisko na niebie, a światło słoneczne otacza ich torebki.
8Młodzieżowa fotografia, miejsce drugie: Efekt Tyndalla auto: Shreya Nair
Aparat: Redmi Note 9 Pro
Wiek: 16 lat
Spacerując po swoim podwórku w Indiach, Shreya zauważył światło przechodzące przez korony drzew.
Efekt Tyndalla występuje, gdy światło słoneczne jest rozpraszane przez małe cząsteczki w powietrzu, takie jak cząsteczki kurzu lub dymu. Podobnie jak w przypadku rozpraszania Rayleigha, jest to proces, który powoduje, że niebo wydaje się niebieskie, a niebo o zachodzie i wschodzie słońca wydaje się pomarańczowe lub czerwone. Pod wpływem efektu Tyndalla (i rozpraszania Rayleigha) światło niebieskie o krótszej długości fali jest rozpraszane bardziej niż światło czerwone o większej długości fali, a ponieważ nasze oczy są bardziej wrażliwe na światło niebieskie, widzimy niebo jako niebieskie.
Zdjęcia i opisy pochodzą ze strony Royal Meteorological Society.