Enertrag oddał do użytku jeden z największych projektów energetyki wiatrowej w Polsce. Farma Dunowo o mocy 186 MW powstała na Pomorzu Zachodnim. Przedstawiamy Ecoraport tygodnia
Na farmę Dunowo składają się dwa parki wiatrowe Dargikowo i Karlino. W sumie to 59 wiatraków, z czego większość to turbiny Siemens-Gamesa G132 (3,5 MW) i G126 (2,6 MW), jak również Vestas 126 (3,5).
Farma wyprodukuje ok. 600 tys. MWh czystej energii rocznie, co odpowiada zapotrzebowaniu na energię elektryczną prawie ćwierć miliona gospodarstw domowych. Enertrag jest niemieckim inwestorem, który uzyskał wsparcie w aukcjach OZE. Docelowo projekt Dunowo może liczyć 250 MW.
Czytaj także: Największa farma wiatrowa na polskim Bałtyku zaczyna nabierać kształtów
Z kolei Qair Polska, spółka francuskiego inwestora, uruchomiła farmę wiatrową o mocy 12,8 MW jest w Olszówce, w województwie wielkopolskim. Jej produkcja może zaspokoić zapotrzebowanie na energię około 24 tysięcy gospodarstw domowych. Farma rocznie będzie wytwarzała 43 GWh energii elektrycznej. W skład inwestycji wchodzą turbiny wiatrowe Vestas: cztery o mocy 2,2 MW oraz dwie o mocy 2 MW. To już siódma farma Qair Polska. Spółka posiada i obsługuje 258 MW zainstalowanej mocy operacyjnej w farmach wiatrowych i fotowoltaicznych.
Ślad węglowy ubrań sportowych
Polska firma OTCF policzy swój ślad węglowy, co jest częścią strategii 4F Change. Analiza śladu węglowego została przygotowana przez Carbon Footprint Foundation.
OTCF założył w 1995 roku przez Igora Klaję. Specjalizuje się w projektowaniu, produkcji i sprzedaży odzieży sportowej, obuwia oraz akcesoriów dla profesjonalnych sportowców i amatorów. Wiodącą marką w portfolio firmy jest 4F. Prowadzi sprzedaż w 38 krajach, w tym w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Katarze, Singapurze, USA, Australii.
Trzecia edycja raportu „Ziemianie Atakują“
„Ziemianie Atakują” to raport, który przygotowała firma badawcza Kantar Polska we współpracy z European Climate Foundation i United Nations Global Compact Network Poland. Opracowanie ma pomóc decydentom i liderom w skutecznej walce z katastrofą klimatyczną oraz jej skutkami. Kantar Polska oparł badanie na próbie 1000 dorosłych Polaków. Raport zawiera także 19 analiz ekspertów z obszaru energetyki i zmian klimatu.
Manufaktura Dobrej Energii
Łódzka Manufaktura w ostatnich latach dokonała nowych nasadzeń drzew, wśród nich są drzewa tlenowe. Nowością jest łąka kwietna, posadzona wspólnie z włodarzami Łodzi wiosną 2022. Obiekt podniósł efektywność wentylacji i klimatyzacji i dokonał wymiany całego oświetlenia na LED. Proces trwał aż 3 lata i zmniejszył zużycie energii na oświetleniu o 30%.
Najnowsza inwestycja dotyczy farmy fotowoltaicznej. W ramach projektu wartego 3 miliony złotych na dachu galerii handlowej zamontowanych zostanie 1 219 paneli słonecznych, które będą w stanie pokryć do 45 proc. zapotrzebowania na energię części wspólnych budynku galerii handlowej. Dodatkowo, z instalacji fotowoltaicznej będą zasilane stacje ładowania samochodów elektrycznych.
Nowe centra logistyczne
Biedronka otworzyła nowe centrum logistyczne w Stawigudzie niedaleko Olsztyna. Na wyposażeniu centrum znalazło się blisko 200 wózków widłowych z bezobsługowymi bateriami litowo-jonowymi. Sieć poinformowała, że na dachu magazynu zamontuje 1700 paneli fotowoltaicznych o wydajności 600 kWp.
Natomiast InPost otworzył drugie swoje centrum logistyczne w Łodzi. Obiekt posiada system automatyzowanego zarządzania energią i ograniczający zużycie wody oraz oświetlenie LED z wygaszaniem strefowym. Gromadzona deszczówka służy do spłukiwania wody w sanitariatach oraz do podlewania terenów zielonych. Na terenie centrum zlokalizowana jest też farma fotowoltaiczna.
GreenTech
OVHcloud i EIT InnoEnergy będą współpracować w IT nad lepszym gospodarowaniem energią i cyfrowymi czynnikami sprzyjającymi transformacji energetycznej. Program GreenTech ma na celu lepsze wykorzystywania danych w transformacji energetycznej oraz identyfikację startupów i projektów w tym obszarze, które dzięki wsparciu obu partnerów mogą mieć realny wpływ na przyspieszenie zmian.
Obecny kryzys energetyczny pokazuje nam, jak energia jest istotna dla rozwoju naszej gospodarki. Efektywniejsze jej wykorzystanie może nie tylko przyczynić się do niwelowania skutków zmian klimatu, ale również do zwiększania bezpieczeństwa energetycznego Unii Europejskiej. Rozwiązania nie muszą być skomplikowane. Wiele z nich jest w zasięgu ręki i w przystępnej cenie. Najważniejsze jest to, żeby miały potencjał, aby pomóc nam wszystkim zmniejszyć zużycie energii i rosnące rachunki za energię.
Marcin Wasilewski, Prezes EIT InnoEnergy Central Europe