W Dzień Opakowań 15 września instytucje, firmy i organizacje przypomniały, że bez recyklingu nie uda się rozwiązać problemu nadmiaru plastiku.
Zgodnie z szacunkami przemysł tworzyw sztucznych do 2040 roku podwoi swoje zdolności produkcyjne i potroi się ilość odpadów z tworzyw sztucznych trafiających rocznie do oceanów. Państwa podejmują więc inicjatywy wymierzoną w szkodliwy dla środowiska plastik. Jedną z nich jest End Plastic Pollution, czyli porozumienie 175 państw, które do końca 2024 roku wypracują konwencję wymierzoną w zanieczyszczenia plastikiem.
Czytaj także: Kaucja za butelki plastikowe i szklane. Są szczegóły
Nad ograniczaniem jego wykorzystania pracują intensywnie także producenci opakowań. Grupa Carlsberg pracuje nad butelką Fibre Bottle, która składa się z wewnętrznej wyściółki z roślinnego polimeru PEF i zewnętrznej obudowy z włókna drzewnego. Oba materiały są pochodzenia naturalnego, więc butelka w pełni (z wyłączeniem kapsla) nadaje się do recyklingu.

Firma PepsiCo szerzy natomiast wiedzę na temat prawidłowej segregacji odpadów i recyklingu butelek PET. Ogłosiła trzeci konkurs „Drużyny SIR PET-ERA”, skierowany do uczniów klas I – VIII szkół podstawowych z całej Polski. W programie może wziąć udział około 200 tys. uczniów. Łącznie aż 1200 placówek edukacyjnych otrzyma bezpłatne materiały edukacyjne do prowadzenia zajęć dotyczących segregacji odpadów. Zgłoszenia są przyjmowane do 30 września.
Co wiemy o strefach czystego transportu
Połowa Polaków słyszała o strefach czystego transportu, ale nie wie, jak działają. Po zapoznaniu się z funkcjonowaniem stref większość Polaków popiera ich wprowadzenie – 58 proc. respondentów jest za utworzeniem strefy czystego transportu w swoim mieście, 22 proc. jest przeciw, 20 proc. nie ma zdania. – wynika z nowego badania zrealizowanego dla Clean Air Fund.
W Krakowie poparcie dla utworzenia stref czystego transportu wynosi 54 proc., a Warszawie i Łodzi sięga 66 proc., a we Wrocławiu – 74 proc. Poparcie dla stref jest większe wśród seniorów niż u przedstawicieli młodszych i średnich pokoleń oraz nieco wyższe w dużych miastach niż na wsi i w małych miasteczkach. W badaniu tylko 4 proc. badanych prawidłowo wskazuje, że stref w Polsce jeszcze nie ma i są dopiero planowane.
Dobre praktyki raportowania ESG
Polski Fundusz Rozwoju w ramach Sieci Firm Przyszłości PFR przygotowaliśmy bezpłatny kurs „Raportowanie ESG w praktyce”, który przybliża obecne standardy raportowania ESG oraz wskazuje dobre praktyki firm w tych obszarze. Kurs „Raportowanie ESG w praktyce” powstał we współpracy z Giełdą Papierów Wartościowych w Warszawie, Krajową Agencją Poszanowania Energii oraz pionierami raportowania niefinansowego wyróżnianymi licznymi nagrodami tj. Allegro, CIECH czy BNP Paribas.
Obowiązkowe raportowanie ESG dla dużych firm staje się faktem. Oznacza to, że także średnie i małe przedsiębiorstwa, które chcą pozyskiwać nowych kontrahentów i inwestorów powinny pójść śladem dużego biznesu.
Kolejne firma przystępuje do inicjatywy SBTi
Grupa Raben dołączyła do międzynarodowej inicjatywy Science Based Target („Science Based Target initiative”, „SBTi”) i poddała swoje cele dekarbonizacyjne weryfikacji. Finalnie zostały one zatwierdzone przez specjalistów SBTi, a zatem jest to jasny dowód, że ścieżka redukcji CO2, którą wyznaczyła Grupa Raben, jest zgodna z wiedzą naukową i realnie wspiera powstrzymanie globalnego ocieplenia na poziomie poniżej 2⁰C w porównaniu do epoki przedindustrialnej.
Nowe cele Grupy Raben zakładają redukcję emisji z zakresu 1 i 2 o 38,7% do 2030 (w porównaniu do poziomu emisji w tych zakresach w roku 2020). Oznacza to ograniczenie emisji pochodzących zarówno z transportu prowadzonego przez własną flotę Grupy Raben jak i emisji związanych z utrzymaniem budynków i infrastruktury magazynowej. Dodatkowo Grupa Raben zobowiązała się do 2026 zaangażować stałych przewoźników, odpowiedzialnych łącznie za 77 proc. emisji w zakresie 3, w działania na rzecz klimatu i wyznaczenie przez nich celów redukcyjnych zgodnych z wiedzą naukową.
Darmowa wypożyczalnia rowerów
Firma IT Intellis uruchomiła bezpłatną wypożyczalnię rowerów dziecięcych dla pracowników w krakowskim centrum rozwoju. Mogą oni zdobyć rowery dla swoich dzieci w wieku od 2 do 12 lat. Jak argumentuje firma od początku inwazji Rosji na Ukrainę około 300 specjalistów Intellias dotarło do Krakowa, gdzie mieści się siedziba firmy. Duża część przymusowo wysiedlonych kobiet wraz z dziećmi ewakuowała się do Polski, ale z oczywistych względów nie mogły zabrać ze sobą rowerów dziecięcych.