Już tylko rok został do obowiązkowego raportowania ESG zgodnie z dyrektywą UE. Choć rośnie liczba firm pozytywnego wpływu i zrównoważonej przedsiębiorczości, to wciąż zdecydowana większość organizacji odkłada moment zajęcia się tematyką sustainability.
8 grudnia, podczas III edycji Kongresu Dobrych Praktyk eksperci ze świata biznesu, startupów i organizacji pozarządowych dzielić się będą dobrymi praktykami w zakresie zrównoważonego rozwoju i wyzwań klimatycznych. Kongresowi towarzyszy Konkurs dla Zaangażowanych, w panelach wezmą udział przedstawiciele najlepszych inicjatyw wspierających realizację 17 SDGs (Sustainable Development Goals).
Zmiany klimatyczne oraz rosnąca presja otoczenia wywierają znaczący wpływ na funkcjonowanie wielu biznesów. Choć w dobie tych zmian spełnienie kryteriów ESG może wydawać się skomplikowanym i kosztownym celem, nie musi takim być. Powstaje coraz więcej ułatwień i rozwiązań dla biznesów, które chcą rozwijać się w sposób zrównoważony.
Na początek wystarczy wdrożenie małych kroków w organizacji, jak na przykład zmniejszenie zużycia prądu, zbieranie wody deszczowej czy przekazanie niepotrzebnych sprzętów bardziej potrzebujących. Nie wiążą się one z żadnymi wydatkami, a znakomicie angażują pracowników w zmienianie świata na lepsze – Victoria Iwanowska, inicjatorka Kongresu Dobrych Praktyk oraz CEO startupu SmallStepMatters.com.
Podstawowym celem przedsiębiorstw zawsze było tworzenie wartości dodanej, która w ostatnich latach zyskuje szczególnie na znaczeniu. Zakres czynników decydujących o wartości firmy poszerzył się znacząco, w szczególności o wpływ na społeczeństwo i środowisko obejmując swym zakresem sposoby pozyskiwania zasobów, produkcję, dystrybucję towarów, czy też sposoby świadczenia usług.
Raportowanie ESG jest sporym wyzwaniem dla wielu organizacji. Z jednej strony widoczny jest brak zrozumienia różnicy między CSR a ESG, z drugiej strony przedsiębiorcy nie są gotowi na pozyskiwanie kompletnych, wiarygodnych i porównywalnych danych w sposób, który nie obciąża nadmiernie organizacji- Renata Żukowska, partner merytoryczny Kongresu.
Rozwiązania przychodzą ze strony startupów pozytywnego wpływu. Jednym z nich jest Small Step Matters. To pierwszy HUB zrównoważonego rozwoju, który zawiera zestaw różnorodnych narzędzi wspierających biznes w praktycznej realizacji celów zrównoważonego rozwoju. Są tam między: marketplace działań zrównoważonego rozwoju, sposoby na budowanie zaangażowania i gamifikacji pracowników, wyzwalanie ich przedsiębiorczości i inicjatyw oddolnych. Biznes w oparciu o platformę może w łatwy sposób implementować strategie zrównoważonego rozwoju oraz generować raporty niefinansowe. Trzon ekosystemu stanowią zrównoważone akcje i projekty organizowane przez partnerów społecznych, które na platformie mogą pozyskać finansowanie oraz firmowych wolontariuszy.
Platforma jest HUB-em skupiającym w jednym miejscu biznes oraz twórców akcji social impactowych. Stąd też pomysł na organizację wydarzenia towarzyszącego Kongresowi Dobrych Praktyk jest Konkurs dla startupów i organizacji pozytywnego wpływu, które mogą zgłaszać propozycje inicjatyw i akcji wspierających realizację działań w zakresie ESG/SDG/CSR. Najlepsze propozycje wyłonione podczas głosowania publiczności oraz poprzez Kapitułę Konkursu zostaną zaprezentowane podczas Kongresu. Dodatkowym bonusem dla zwycięzców będzie roczna współpraca w zakresie promocji projektów na platformie Small Step Matters.
O wysoki poziom merytoryczny i organizacyjny zadbają Partnerzy, w tym: Akademia Leona Koźmińskiego, Small Step Matters, HB Reavis – międzynarodowa firma specjalizująca się w tworzeniu przestrzeni pracy, ABSInstitute, Instytut Myśli Europejskiej, COBIN Angels – organizator konkursu Business Angel of the year 2021, Proptech Foundation, e‑nform oraz BuildTheWeb i agencja [vi:]
Szczegóły Kongresu Dobrych Praktyk są dostępne pod linkiem https://kongresdobrychpraktyk.pl