11.6 C
Warszawa
sobota, 8 maja, 2021
więcej
  EcoreportersKopiuj / WklejPolska kolej wykorzysta słońce i wodór

  Podążaj za nami

  Newsletter

  Wysyłamy wiadomości niezbyt często a jeśli już, to są one sprawdzone i ważne.

  Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez EcoReporters w celu realizacji usługi newsletter, a tym samym wysyłania mi informacji o produktach blogowych, usługach, promocjach lub nowościach zgodnie z polityką prywatności. Wiem, że zgodę tę mogę w każdej chwili cofnąć.

  Polska kolej wykorzysta słońce i wodór

  Tekst przeczytasz w około 3 min.
  - reklama -

  Do 2030 r. podróże rozkładowe koleją do 500 km mają być neutralne pod względem klimatycznym. Zakłada to unijny plan osiągnięcia neutralności klimatycznej czyli Europejski Zielony Ład.

  PKP Intercity od kilku lat przygotowuje się do wdrożenia bezemisyjnych przewozów. Od 2018 roku inwestuje 7 mld zł w wagony i lokomotywy, które jak najmniej ingerują w środowisko naturalne. Wśród planowanych do 2030 roku kolejnych zakupów są m.in lokomotywy hybrydowe.

  Dodatkowe środki zostaną przeznaczone również na infrastrukturę kolejową, np. myjnie ekologiczne, fotowoltaikę na naszych stacjach postojowych – Adam Laskowski, PKP Intercity.

  Kolej oszczędza energię

  Zastosowanie ekologicznych rozwiązań pozwoliłoby zaoszczędzić jedną terawatogodzinę energii elektrycznej rocznie. Mowa o prowadzeniu pociągów w taki sposób, by zużywały mniej energii i o rekuperacji czyli odzyskiwaniu energii z hamowania. To o milion ton CO2 w powietrzu mniej w 2030 roku.

  Wodorowe autobusy w polskich miastach

  Kolej jest najmniej energochłonnym środkiem transportu w Polsce. To dlatego, że większość linii kolejowych jest już zelektryfikowana. Aby więc osiągnąć neutralność klimatyczną, potrzebna jest zmiana struktury produkcji energii.

  Pociągi na wodór i zieloną energię

  Energia powinna pochodzić ze wspomnianych już farm fotowoltaicznych, wiatrowych, innych źródeł, które wykorzystują siły natury do wytwarzania prądu – uważa Rafał Zgorzelski, członek zarządu PKP.

  Pomóc w tym mają ekologiczne napędy wykorzystywane w niezelektryfikowanych odcinkach kolejowych, w tym ogniwa wodorowe.

  Wodór jako czyste i niezwykle wydajne paliwo przy odpowiednim zastosowaniu nie powoduje emisji gazów cieplarnianych. Takie rozwiązania mają już zastosowanie na niektórych odcinkach największych kolei w Europie – Rafał Zgorzelski, PKP.

  Wydatki na inwestycje związane z osiągnięciem przez polską kolej neutralności klimatycznej zostaną w dużej mierze pokryte przez środki UE.

  Polskie lokomotywy

  Bydgoska Pesa od dwóch lat pracuje nad platformą nowych pojazdów. Krzysztof Zdziarski, prezes zarządu Pesa Bydgoszcz poinformował, że pierwszą lokomotywę wodorową firma zaprezentuje w tym roku.

  Z kolei NEWAG planuje zastosować w swoich pojazdach superkondensator. Będzie gromadził energię elektryczną podczas hamowania i wykorzystywał ją potem przy rozruchu do prędkości ok. 50 km/h. Zupełnie tak, jak w samochodach hybrydowych.

  - reklama -
  Żródło: PAP Mediaroom

  KOMENTARZ? Napisz co myślisz.

  Tu jest miejsce na treść komentarza
  Podaj imię

  - reklama -

  nasz Instagram