więcej
  - reklama -
  Strona głównaInwestycje ekologicznePolska kolej wykorzysta słońce i...

  Polska kolej wykorzysta słońce i wodór

  czytaj 3 min.

  Do 2030 r. podróże rozkładowe koleją do 500 km mają być neutralne pod względem klimatycznym. Zakłada to unijny plan osiągnięcia neutralności klimatycznej czyli Europejski Zielony Ład.

  PKP Intercity od kilku lat przygotowuje się do wdrożenia bezemisyjnych przewozów. Od 2018 roku inwestuje 7 mld zł w wagony i lokomotywy, które jak najmniej ingerują w środowisko naturalne. Wśród planowanych do 2030 roku kolejnych zakupów są m.in lokomotywy hybrydowe.

  Dodatkowe środki zostaną przeznaczone również na infrastrukturę kolejową, np. myjnie ekologiczne, fotowoltaikę na naszych stacjach postojowych – Adam Laskowski, PKP Intercity.

  Kolej oszczędza energię

  Zastosowanie ekologicznych rozwiązań pozwoliłoby zaoszczędzić jedną terawatogodzinę energii elektrycznej rocznie. Mowa o prowadzeniu pociągów w taki sposób, by zużywały mniej energii i o rekuperacji czyli odzyskiwaniu energii z hamowania. To o milion ton CO2 w powietrzu mniej w 2030 roku.

  Czytaj więcej: Wodorowe autobusy w polskich miastach

  Kolej jest najmniej energochłonnym środkiem transportu w Polsce. To dlatego, że większość linii kolejowych jest już zelektryfikowana. Aby więc osiągnąć neutralność klimatyczną, potrzebna jest zmiana struktury produkcji energii.

  Pociągi na wodór i zieloną energię

  Energia powinna pochodzić ze wspomnianych już farm fotowoltaicznych, wiatrowych, innych źródeł, które wykorzystują siły natury do wytwarzania prądu – uważa Rafał Zgorzelski, członek zarządu PKP.

  Pomóc w tym mają ekologiczne napędy wykorzystywane w niezelektryfikowanych odcinkach kolejowych, w tym ogniwa wodorowe.

  Wodór jako czyste i niezwykle wydajne paliwo przy odpowiednim zastosowaniu nie powoduje emisji gazów cieplarnianych. Takie rozwiązania mają już zastosowanie na niektórych odcinkach największych kolei w Europie – Rafał Zgorzelski, PKP.

  Wydatki na inwestycje związane z osiągnięciem przez polską kolej neutralności klimatycznej zostaną w dużej mierze pokryte przez środki UE.

  Polskie lokomotywy

  Bydgoska Pesa od dwóch lat pracuje nad platformą nowych pojazdów. Krzysztof Zdziarski, prezes zarządu Pesa Bydgoszcz poinformował, że pierwszą lokomotywę wodorową firma zaprezentuje w tym roku.

  Z kolei NEWAG planuje zastosować w swoich pojazdach superkondensator. Będzie gromadził energię elektryczną podczas hamowania i wykorzystywał ją potem przy rozruchu do prędkości ok. 50 km/h. Zupełnie tak, jak w samochodach hybrydowych.

  ŹródłoPAP Mediaroom
  Redakcja EcoReportershttps://ecoreporters.pl
  Miejsce, gdzie znajdziesz informacje ze świata ekologii, opinie i analizy. Wszystko o czym powinniście wiedzieć, co się dzieje w świecie #eco. Bez #fakenews. Tylko dla tych, którzy na serio podchodzą do wiedzy o środowisku, w jakim żyjemy.
  Podziel się
  Tagujemy
  Czytaj także

  Od czego zależy dodatek osłonowy: piec na pellet, węgiel, pompa ciepła robią różnicę

  Dodatek osłonowy ma pomóc Polakom w opłacaniu rachunków między innymi za ogrzewanie. Na wypłaty pójdą pieniądze, jakie budżet uzyskuje ze sprzedaży praw do emisji...

  Największe farmy fotowoltaiczne w Polsce zajmują miejsce po węglu

  Tauron poinformował, że buduje w Mysłowicach elektrownię słoneczną o mocy 100 MW. Tym samym ma to być największa farma fotowoltaiczna w Polsce. Teraz największy...
  - reklama -
  energetycznie

  Dotacje do fotowoltaiki i pomp ciepła w 2021 roku

  Program Mój Prąd, który wyczerpał się w ubiegłym roku, nie ma na razie kontynuacji. To nie znaczy, że nie można jeszcze znaleźć dofinansowania do...

  Polskie spółki z nowymi modułami fotowoltaicznymi

  Tarnowska spółka Hymon przewiduje wzrost sprzedaży instalacji fotowoltaicznych o 30 proc. dzięki pozyskaniu znaczącego partnera. Z kolei Edison Energia rozpoczął produkcję własnych modułów o...
  ZOSTAW KOMENTARZ
  Proszę wpisać swój komentarz!
  Proszę podać swoje imię tutaj

  A jeszcze lepsze jest to...
  Następny artykuł