- reklama -
Strona głównaTechnologiePierwszy w Polsce...

Pierwszy w Polsce zielony fundusz funduszy

Przeczytasz w 3 min.

Nowy program Polskiego Funduszu Rozwoju obejmie sektor zielonych technologii. To ma kierować pieniądze do firm, które są w stanie realnie wspierać transformację energetyczną. Na realizację tego zadania pójdzie 200 milionów złotych.

Powstaje PFR GreenHub FoF

Projekt zapewni finansowanie dla funduszy Venture Capital i Private Equity o strategii inwestycyjnej powiązanej z ekologicznymi innowacjami. Pojedynczy fundusz może pozyskać do 80 mln zł. Środki mogą stanowić maksymalnie 50 proc. jego kapitalizacji. Według szacunków, pieniądze wystarczą na inwestycje w 4 do 5 funduszy.

Jeżeli program spotka się z większym zainteresowaniem, będziemy szukać możliwości dla zwiększenia budżetu – Małgorzata Walczak, dyrektorka inwestycyjna odpowiedzialna za PFR GreenHub FoF.


Fundusze muszą mieć odpowiednią strategię inwestycyjną. Ich inwestycje powinny być skierowane do spółek z obszarów: greentech, OZE lub climate-tech. Ważnym elementem będzie też kontrola parametrów ESG (związane ze środowiskiem, odpowiedzialnością społeczną oraz ładem korporacyjnym) w spółkach portfelowych. Środki będą trafiać przede wszystkim do projektów, które znajdują się na późniejszej fazie rozwoju (wzrost/ekspansja).

Chcemy wspierać polskie firmy i utrzymywać ich siłę, byśmy nie byli tylko odbiorcą technologii – Bartłomiej Pawlak, PFR.

Wzorem jest Airly

Brak finansowania to jeden z powodów dla którego polskie start-upy szukają inwestorów za granicą. Nowa inicjatywa PRF ma sprawić, że takie firmy dostaną większy wybór – czy sięgnąć po krajowe fundusze czy zagraniczne.

Przykładem może być krakowska firma Airly. Spółka zajmująca się analizą stanu powietrza pozyskała 12,5 mln zł od grupy aniołów biznesu. Wśród nich znalazł się między innymi założyciel i prezes spółki Bolt, rodzina Sir Richarda Bransona.

W Polsce brakuje funduszy VC, które oferowałyby większe inwestycje (rundy B/C). W wyniku tego polskie start-upy są zmuszone szukać finansowania typu growth w krajach zachodnich, gdzie ekosystem jest bardziej rozwinięty – Wiktor WarchaŁowski, Airly.

Zielony fundusz ma ruszyć w przyszłym miesiącu, nabór będzie trwał do wyczerpania środków.

Magda Skłodowskahttps://ecoreporters.pl
Ekologią interesuje się od dwóch dekad, kiedy zaczynała pracę w dziennikarstwie. Współtworzy portal WysokieNapiecie.pl. W swojej karierze pracowała jako wydawca portalu tvn24bis.pl, była dziennikarką "Rzeczpospolitej" i "Pulsu Biznesu". Pełniła funkcję rzecznika prasowego Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Uczestniczyła w szkoleniach i konferencjach Europejskiej Agencji Środowiska, Europejskiego Centrum Dziennikarstwa, stypendystka Departamentu Stanu USA. Współautorka publikacji "Unia Energetyczna z perspektywy Francji, Niemiec, Polski i Wielkiej Brytanii", wydanej przez Instytut Spraw Publicznych (2015).
Podziel się
Tagujemy
Czytaj także

Specjalny poradnik dla seniorów od TAURONA

Co drugi senior w sytuacji awarii sprzętów domowych pomocy szuka u członków najbliższej rodziny. TAURON przygotował poradnik, w którym wyjaśnia, jak radzić sobie w...

Wkrótce ruszy spis pieców 2021. Kogo obejmie?

W tym roku 1 lipca zaczyna się spis pieców. Centralny rejestr pieców i kotłów ma pomoc w walce ze smogiem. To oznacza obowiązek zgłoszenia,...

Samochody się zmieniają, a ludzie?

Mieszkam w okolicy obfitującej w wertepy, których nie da się ominąć, nie wspominając już o mieście wojewódzkim czyli Gorzowie Wielkopolskim, który dziurami wita przyjezdnych...
- reklama -
Najnowsze
A jeszcze lepsze jest to...

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- reklama -