- reklama -
Strona głównaKopiuj / WklejJedyna farma wiatrowa...

Jedyna farma wiatrowa w Polsce, która pomaga utrzymać napięcie w sieci

Przeczytasz w 2 min.

Jedna z największych w Polsce farm wiatrowych będzie świadczyła usługi automatycznej regulacji napięcia elektrowni – ARNE. To pierwsza taka umowa podpisana na początku kwietnia między PGE Energia Odnawialna a Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi. Dotychczas żadna farma wiatrowa nie realizowała tego rodzaju usług w Polsce.

Jak działa farma wiatrowa w sieci

Znajdująca się w województwie pomorskim Farma Wiatrowa Lotnisko będzie mogła aktywnie wpływać na poziom napięcia w Stacji Elektroenergetycznej Żarnowiec. Wykorzysta możliwości regulacyjne turbin wiatrowych w zakresie mocy biernej. Farma będzie realizowała automatycznie lub w trybie ręcznym zlecone przez PSE parametry regulacji napięcia.

Wiatraki i ptaki. Polski system minimalizuje ryzyko kolizji

To nowość na polskim rynki elektroenergetycznym, ponieważ dotychczas wiatraki nie wykorzystywały swoich możliwości do świadczenia usług sieciowych. Tymczasem jest tylko kwestią czasu, kiedy pojawi się więcej takich umów. Generatory turbin wiatrowych – podobnie jak klasyczne generatory synchroniczne wykorzystywane w elektrowniach konwencjonalnych – poprzez odpowiednie sterowanie prądem wirnika, mogą dostarczyć lub odebrać z sieci zadaną ilość mocy biernej. W pierwszym przypadku powoduje to wzrost, a w drugim – obniżanie napięcia w sieci.

Polski system zbada PEM w okolicy

Dotychczas usługę ARNE świadczyły na rzecz PSE dwie elektrownie szczytowo-pompowe PGE Energia Odnawialna: Porąbka-Żar i Żarnowiec.

Uruchomiona w 2016 r. Farma Wiatrowa Lotnisko w Kopaniewie jest największą elektrownią wiatrową należąca do PGE Energia Odnawialna. Składa się z 30 turbin o mocy 3 MW każda. Integralną częścią instalacji jest stacja elektroenergetyczna 30/110 kV wyposażona w transformator 120 MVA. Farma przyłączona jest do sieci PSE poprzez dwutorową, linię kablową 110kV o długości niemal 40 km.

Redakcja EcoReportershttps://ecoreporters.pl
Miejsce, gdzie znajdziesz informacje ze świata ekologii, opinie i analizy. Wszystko o czym powinniście wiedzieć, co się dzieje w świecie #eco. Bez #fakenews. Tylko dla tych, którzy na serio podchodzą do wiedzy o środowisku, w jakim żyjemy.
Podziel się
Tagujemy
Czytaj także

Wkrótce ruszy spis pieców 2021. Kogo obejmie?

W tym roku 1 lipca zaczyna się spis pieców. Centralny rejestr pieców i kotłów ma pomoc w walce ze smogiem. To oznacza obowiązek zgłoszenia,...

Zakaz sprzedawania prądu przez domokrążców

Po latach boju i nieuczciwych praktyk w Polce wejdzie zakaz zawierania umów dotyczących energii elektrycznej i gazu poza lokalem przedsiębiorstwa, czyli np. w domach...

Krowy dostaną maseczki na metan

Gigant rolny Cargill rozpocznie sprzedaż masek dla krów. To eksperymentalna technologia, która może pomóc rolnikom ograniczyć emisje gazów cieplarnianych. Metan emitują w dużej mierze...
- reklama -
Najnowsze
A jeszcze lepsze jest to...

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- reklama -