- reklama -
Strona głównaInwestycje ekologiczneElektrownia słoneczna na...

Elektrownia słoneczna na oczyszczalni ścieków

Przeczytasz w 2 min.

W Koszalinie na oczyszczalni ścieków powstała elektrownia słoneczna o mocy 0,95 MW. Nie jest to pierwsza taka inwestycja w Polsce.

Miejskie Wodociągi i Kanalizacja Oczyszczalni Ścieków w Koszalinie zamówiło fotowoltaikę u Photon Energy. Ta międzynarodowa spółka który elektrownię słoneczną wybudowała w konsorcjum z polska firmą RenCraft. Inwestycja kosztowała 3,36 miliona złotych.

Elektrownia od ponad miesiąca zapewnia czystą energię elektryczną do Oczyszczalni Ścieków w Koszalinie, co pomaga miastu w obniżeniu rachunków za energię.

Wodociągi z fotowoltaiką

Photon Energy podaje, że elektrownia słoneczna w Koszalinie nie jest typową. Przede wszystkim ma nietypowe położenie wschód-zachód. Ponadto ma też nowoczesny system zasilania sieci średniego napięcia. Natomiast oparty na chmurze system SCADA, który automatycznie optymalizuje zużycie wytworzonej energii

Pierwsza instalacja fotowoltaiczna o mocy 311 kW, służąca do zasilania oczyszczalni ścieków i przedsiębiorstwa wodociągowego, powstała w 2012 roku w Rudzie Śląskiej. Była to wówczas największa dachowa elektrownia fotowoltaiczna w Polsce.

Photon Energy inwestuje w fotowoltaikę i oczyszczanie wody. Firma zbudowała i oddała do użytku na dwóch kontynentach elektrownie słoneczne o łącznej mocy ponad 100 MW, w Polsce to jest 4,6 MW. Z kolei RenCraft robi projekty i dostawy „pod klucz” elektrowni fotowoltaicznych. Inwestuje też w pompy ciepła, poprawę efektywności energetycznej budynków, a także ogrzewanie biomasą oraz systemy zdalnego sterowania. Firma powstała w 2009 roku i posiada swoje biura w Gdańsku oraz w Bydgoszczy.

Redakcja EcoReportershttps://ecoreporters.pl
Miejsce, gdzie znajdziesz informacje ze świata ekologii, opinie i analizy. Wszystko o czym powinniście wiedzieć, co się dzieje w świecie #eco. Bez #fakenews. Tylko dla tych, którzy na serio podchodzą do wiedzy o środowisku, w jakim żyjemy.
Podziel się
Tagujemy
Czytaj także

IKEA na COP26

IKEA została partnerem Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu COP26. Konferencja odbędzie się między 31 października a 12 listopada 2021 r. w szkockim...

Żabka z pszczołami, Biedronka z wilkami

Dbałość o przyrodę nie ma nic wspólnego z rozdawaniem gadżetów z pluszakami. Biedronka postanowiła zainwestować w prawdziwą ochronę gatunków dzikich zwierząt: żubra, wilka, rysia,...

Domowa turbina i panel wiatrowy – polskie technologie

Zespół MMB Team z Gdańska pod kierownictwem profesora Zbigniewa Krzemińskiego wygrał milion złotych nagrody za najlepszy prototyp przydomowej elektrowni wiatrowej. W konkursie nagrodę specjalną...
- reklama -
Najnowsze
ZOSTAW KOMENTARZ
Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

A jeszcze lepsze jest to...