- reklama -
Strona głównaEcoLifeDzień Długu Ekologicznego...

Dzień Długu Ekologicznego 2021. Od teraz żyjemy na kredyt

Przeczytasz w 4 min.

Dzień Długu Ekologicznego to data, kiedy zużyliśmy już zasoby Ziemi z całego roku, bo tyle potrzeba na ich odnowienie. W 2021 roku dzień ten znacznie przybliżył się w porównaniu z rokiem poprzednim. Ta symboliczna data pokazuje, że jedna Ziemia nam nie wystarcza, ponieważ rośnie nasz ślad ekologiczny. Teraz zużywamy zasoby, które powinniśmy zostawić następnym pokoleniom.

Datę, kiedy przypada Dzień Długu Ekologicznego (The Overshoot Day) oblicza co roku organizacja Global Footprint Network. Według niej w 2021 roku dzień ten wypada 29 lipca. W poprzednim roku był to 22 sierpnia, znacznie później z powodu panującej pandemii Covid-19. W 2019 roku Dzień Długu Ekologicznego przypadał także 29 lipca. Od 2005 do 2018 roku data wypadała w sierpniu.

Największą w historii jednoroczną zmianę od początku prowadzenia tego rodzaju wyliczeń, czyli od lat 70. XX w.

Dzień Długu Ekologicznego przybliża się

Dzień, w którym zapotrzebowanie ludzkości na zasoby ekologiczne w danym roku przekracza to, co Ziemia może w tym roku zregenerować, jest określany zgodnie z na procedurami ONZ. Danych dostarcza między innymi Międzynarodowa Agencja Energetyczna i Global Carbon Project. Dzień długu ekologicznego wylicza się dzieląc zasoby biosfery przez ślad ekologiczny człowieka, a następnie mnożąc przez liczbę dni w roku.

W 2021 roku globalny ślad ekologiczny wzrósł w porównaniu z poprzednim rokiem aż o 6,6 proc. Wszystko dlatego, że po zamykaniu gospodarek w 2020 roku nastąpiło odbicie w emisjach dwutlenku węgla. Drugą dużą zmianą był wpływ wylesiania i degradacji Amazonii na zdolność biologiczną lasów, czyli ich zdolności do odtwarzania surowców i pochłaniania dwutlenku węgla. W wyniku wylesiania zdolność biologiczna lasów spadła o 0,5 proc.

Rośnie nasz ślad ekologiczny

Nasza konsumpcja pozostawia na Ziemni ślad. Potrzebujemy żywności, drewna, przestrzeni pod drogi, domy, zużywany energię, produkujemy odpady, w tym CO2. To wszystko można porównać oraz obliczyć – to właśnie nasz ślad ekologiczny. Nie różni to się aż tak znacznie od obliczania PKB – wskaźnika, który tak cenią ekonomiści i którym chwalą się politycy. W przypadku śladu ekologicznego nikt nie myśli jednak o chwaleniu się.

Zarówno ślad ekologiczny jak i zdolność biologiczną Ziemi oblicza się w globalnych hektarach (gha). W 2017 roku zdolność biologiczna Ziemi przypadająca na osobę wynosiła 1,6 ha, a ślad ekologiczny statystycznego mieszkańca Ziemi – 2,8 ha. Te dane jednak różnią się w zależności od krajów – im bardziej kraj jest rozwinięty i uprzemysłowiony, tym różnica między konsumpcją a zdolnością Ziemi do dostarczenia i odnowienia zasobów – jest większa.

W Polsce ślad ekologiczny na mieszkańca wynosił aż 5,9 ha, a zdolność Ziemi biologiczna Ziemi – 2 ha. Polski deficyt ekologiczny (2,7 ha) jest porównywalny jak w Chinach (2,8 ha). Kraje, gdzie jest dużo lasów, jak Kanada, Finlandia czy Brazylia mają tu nadwyżkę.

Chcesz sprawdzić swój ślad ekologiczny – możesz to łatwo zrobić.


Magda Skłodowskahttps://ecoreporters.pl
Ekologią interesuje się od dwóch dekad, kiedy zaczynała pracę w dziennikarstwie. Współtworzy portal WysokieNapiecie.pl. W swojej karierze pracowała jako wydawca portalu tvn24bis.pl, była dziennikarką "Rzeczpospolitej" i "Pulsu Biznesu". Pełniła funkcję rzecznika prasowego Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Uczestniczyła w szkoleniach i konferencjach Europejskiej Agencji Środowiska, Europejskiego Centrum Dziennikarstwa, stypendystka Departamentu Stanu USA. Współautorka publikacji "Unia Energetyczna z perspektywy Francji, Niemiec, Polski i Wielkiej Brytanii", wydanej przez Instytut Spraw Publicznych (2015).
Podziel się
Tagujemy
Czytaj także

Stare auta nie tylko trują, ale też dużo kosztują

Polska jest największym importerem pojazdów używanych wśród państw Unii Europejskiej. Ma to swoją ciemną stronę. Stare pojazdy są bardziej paliwożerne, więc przy wysokich cenach...

Panele z grafenem przekonają Polaków do fotowoltaiki?

Najpopularniejsze panele słoneczne sprzedają się w Polsce lepiej niż świeże bułeczki. Niektórzy przyszli prosumenci chcą jednak czegoś "lepszego". Często pada więc pytanie: jakie panele...

Jak dostać antysmogowy kredyt z dotacją w banku

W oddziale banku, który przystąpił do programu Czyste Powietrze, można złożyć wniosek o dofinansowanie inwestycji w ekologiczne ogrzewanie, w co wchodzi też fotowoltaika. Dotacje...
- reklama -
Najnowsze
ZOSTAW KOMENTARZ
Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

A jeszcze lepsze jest to...