Widzisz piękne lazurowe morze, soczystą zieleń, słońce, szczyty gór bez turystów. Na pierwszy rzut oka to kolejna reklama wyjazdu wakacyjnego. Niestety, to nie jest pomysł na wakacje. Okazuje się, że zamiast pięknego otoczenia, widzimy wymierające ekosystemy, które wymagają odtworzenia. To kolejna część znanego programu Zielona Wstążka dla Planety.
Tak wygląda kampania reklamowa prowadzona przez Centrum UNEP/GRID czyli jeden z pięciu ośrodków sieci Global Resource Information Database – światowej bazy danych o zasobach Ziemi. Oprócz dających do myślenia widoków na plakatach znajdziemy zaproszenie na portal www.Re.Generacja.org. Na tej stronie można skorzystać m.in. z wirtualnego spaceru po ekosystemach i spróbować swoich sił w escape roomie.
Zielona wstążka dla planety
Centrum UNEP/GRID-Warszawa powołuje do życia inicjatywę Re:Generacja. Kampania ma na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na zachodzące zmiany środowiskowe i obszary wymagające interwencji.
Do współpracy na rzecz ratowania polskich ekosystemów są zapraszane służby ochrony przyrody, biznes, samorządy i lokalne organizacje pozarządowe. Kampania kontynuuje cykl działań w ramach Partnerstwa SDGs Razem dla Środowiska – Zielona Wstążka #DlaPanety.
Kampania będzie widoczna w social mediach oraz na nośnikach zewnętrznych w metrze w Warszawie oraz na dworcach w Krakowie i Wrocławiu.
Degradacja ekosystemów
Kampanie takie jak Zielona Wstążka dla Planety mają pokazać, że nie możemy bezczynnie patrzeć na degradację środowiska. To właśnie w najbliższej dekadzie powinniśmy działać. Oznacza to konieczność uzdrowienia i uratowania cennych ekosystemów. Wtedy da się przywrócić harmonijne relacje między ludźmi a przyrodą.
A mówimy o możliwościach realnego wpływu. Jeśli od dziś do 2030 roku uda się odbudować 350 milionów hektarów zniszczonych ekosystemów wodnych i lądowych, możemy liczyć na powrót do obiegu usług ekosystemów wycenianych na 9 bilionów dolarów – Maria Andrzejewska, Dyrektor Generalna Centrum UNEP/GRID-Warszawa.
Przywrócenie ekosystemów może przyczynić się do usunięcia z atmosfery od 13 do 26 gigaton gazów cieplarnianych. Teraz wysyłamy rocznie do atmosfery około 39 gigaton, głównie ze spalania paliw kopalnych.
Emisje CO2 na świecie spadają
Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło lata 2021–2030 Dekadą Odtwarzania Ekosystemów. To odpowiedź na dramatyczny spadek bioróżnorodności, który spowodowany jest działalnością człowieka i rozwojem cywilizacji. Trzy czwarte środowiska lądowego i około dwie trzecie środowiska morskiego zostało znacząco przekształconych przez człowieka. Nadmierna wycinka lasów, regulacja rzek, budowa dróg – wszystko to przyczynia się do niszczenia środowiska naturalnego, a co za tym idzie stanowi największe zagrożenie dla życia na Ziemi.