- reklama -
Strona głównaKlimatPierwsza polska grupa...

Pierwsza polska grupa zadba o klimat zgodnie z nauką

Przeczytasz w 3 min.

Grupa chemiczna Ciech, jako pierwsza z grona dużych firm przemysłowych w Polsce, zgłosiła się do inicjatywy Science Based Targets. SBT wymaga od firm tego, by przy zgłaszaniu swoich celów klimatycznych opierali je na wiedzy naukowej. Oznacza to też realne ograniczanie emisji dwutlenku węgla w tempie, które pozwoli uniknąć katastrofalnych zmian klimatu.

Coraz więcej firm ogłasza deklaracje ograniczania emisji gazów cieplarnianych, łącznie z celem osiągnięcia neutralności klimatycznej. Aby jednak takie deklaracje miały sens, muszą iść za nimi realne działania. O to już nie jest tak prosto. Nie brakuje też niestety pozornych działań, które tylko mają wpłynąć na dobry wizerunek firm czy poprawić ich pozycję wśród inwestorów.

Emisje przedsiębiorstw pod kontrolą

Z tego powodu, powstają inicjatywy takie jak Science Based Targets, do której przystąpił Ciech. Do STB przystępują przedsiębiorstwa, które chcą oprzeć swoje strategie klimatyczne na tym, co rzeczywiście jest wymagane i wskazane przez naukowców. W SBT jest już blisko 2 tys. firm z całego świata, ale wśród nich zaledwie tylko kilka z Polski. Inicjatywę rozpoczęły: United Nations Global Compact, Carbon Disclosure Project, Światowy Instytut Zasobów (WRI) i World Wide Fund for Nature (WWF).

Czytaj także: Jak rozmawiać o zmianach klimatu

Najpierw następuje określanie celów klimatycznych dla poszczególnych firm w oparciu o wiedzę naukową i regularne monitorowanie postępów. Członkom oferuje wsparcie w wyznaczaniu zamierzeń oraz opracowaniu harmonogramu osiągania celów związanych z ochroną klimatu. Następnie zapewnia profesjonalne monitorowanie działań.

Cech zrezygnuje z węgla, myśli o atomie

W zaprezentowanej wiosną 2021 roku strategii Ciech zobowiązał się do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Do 2026 roku obniży emisje dwutlenku węgla o ok. 33 proc. w porównaniu do 2019. Do 2023 roku zapowiada rezygnację z węgla. Ciech bada możliwość wykorzystania w tym celu nowoczesnych technologii, takich jak m.in. mikroreaktory jądrowe. We wrześniu podpisał list intencyjny w tej sprawie ze spółką Synthos Green Energy

Mamy ambitny plan osiągnięcia neutralności klimatycznej w 2040 roku. Przystąpienie do SBTi potwierdza naszą determinację w realizacji tych zamierzeń. Poddamy nasze działania naukowej weryfikacji, by upewnić się, że dzięki ich realizacji rzeczywiście przyczynimy się do spowolnienia i powstrzymania zmian klimatycznych – mówi Dawid Jakubowicz, prezes Ciech.

Z ośmiu zobowiązań strategii ESG Grupy cztery dotyczą kwestii klimatycznych.

Ciech jest największym producentem soli warzonej w Polsce i największym polskim producentem środków ochrony roślin oraz wiodącym producentem pianek poliuretanowych. Posiada fabryki w Polsce, Niemczech i Rumunii oraz zatrudnia ponad 3 tysiące osób w całej UE. Spółka należy do Kulczyk Investments.

Redakcja EcoReportershttps://ecoreporters.pl
Miejsce, gdzie znajdziesz informacje ze świata ekologii, opinie i analizy. Wszystko o czym powinniście wiedzieć, co się dzieje w świecie #eco. Bez #fakenews. Tylko dla tych, którzy na serio podchodzą do wiedzy o środowisku, w jakim żyjemy.
Podziel się
Tagujemy
Czytaj także

IKEA na COP26

IKEA została partnerem Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu COP26. Konferencja odbędzie się między 31 października a 12 listopada 2021 r. w szkockim...

Słoma i zrębki drewna zamiast węgla

W Grudziądzu powiedzenie „słomiany zapał” nabierze nowego znaczenia. Grudziądz będzie jednym z pierwszych miast w Polsce, które wykorzysta słomę do wytworzenia ekologicznego ciepła. W...

Żabka z pszczołami, Biedronka z wilkami

Dbałość o przyrodę nie ma nic wspólnego z rozdawaniem gadżetów z pluszakami. Biedronka postanowiła zainwestować w prawdziwą ochronę gatunków dzikich zwierząt: żubra, wilka, rysia,...
- reklama -
Najnowsze
ZOSTAW KOMENTARZ
Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

A jeszcze lepsze jest to...