Zaczyna się sezon letni. Polskie plaże nad morzem i jeziorami zapełniają się. Jak wybrać czyste jezioro, jak sprawdzić, czy woda w nim jest czysta? Mapa przygotowana przez inspekcję sanitarną pokazuje, gdzie można bezpiecznie się kąpać.
Mapa kąpielisk w Polsce zawiera prawie 700 pozycji. Warto sprawdzić tę stronę, zanim wejdziemy do wody w jeziorze czy do Bałtyku. Nie wszędzie jest bezpiecznie, ale kąpieliska są miejscami wyznaczonymi przez gminy, gdzie nadzór sprawuje ratownik wodny, a jakość wody sprawdza Sanepid. Tu więc mamy pewność, co do standardów bezpieczeństwa.
Jak badają, czy woda w jeziorze jest czysta?
Oficjalny sezon kąpielowy w Polsce trwa od 1 czerwca do 30 września. Badania realizowane są zgodnie z ustalonym harmonogramem, który obejmuje jedno badanie nie wcześniej niż 10 dni przed otwarciem sezonu oraz nie mniej niż trzy próbki w sezonie. W kąpieliskach, gdzie sezon nie przekracza 8 tygodni dopuszcza się minimalnie dwie próbki. Przerwa między badaniami nie przekracza miesiąca.
W Serwisie kąpieliskowym wystarczy wpisać nazwę miejscowości, albo jeziora, by uzyskać informacje o kąpielisku i jakości wody. Można też samemu sprawdzić na mapie wybrane miejsca. Kolorem zielonym zaznaczono te miejsca, które już w tym sezonie miały sprawdzoną jakość wody. Mamy też przy kąpieliskach krótką informację o jakości wody z poprzedniego roku.
Na czerwono zaznaczono kąpielisko, gdzie woda jest nieprzydatna do kąpieli. Jest podana data raportu, można się tez z nim szczegółowo zapoznać.

Gdzie jest najczystsza woda w kąpieliskach?
W 2022 r. prawie 86 proc. kąpielisk w Unii Europejskiej oceniono jako doskonałe, a minimalne normy jakości wody spełniało ok. 96 proc. kąpielisk. Jakość wód w kąpieliskach przybrzeżnych jest na ogół lepsza niż w rzekach i jeziorach, ponieważ w tych pierwszych występuje częstsza odnowa i większa zdolność do samooczyszczania – Podaje Europejska Agencja Środowiska.
Czytaj także: Lato nad wodą
Zagrożenie dla zdrowia wynikające z kąpieli w jeziorach, rzekach oraz wodach przybrzeżnych kąpielisk w morzu jest niewielkie. W 2022 r. kąpieliska o złej jakości wody stanowiły 1,5 proc. wszystkich w UE.
Polska znajduje się niestety na ostatnim miejscu w UE, jeśli chodzi o doskonałą jakość wody. W 2022 r. tylko niespełna 56 proc. polskich kąpielisk z 708 ocenianych, uzyskało najwyższą ocenę.

Co ważne, gdy wody w kąpieliskach przez co najmniej pięć kolejnych lat zostały sklasyfikowane jako złe (poor), to zgodnie z Dyrektywę Kąpielową należy wprowadzić stały zakaz kąpieli lub zalecenie niekąpania się. W latach 2017–2021 45 kąpielisk zostało sklasyfikowanych jako złe w UE: 31 we Włoszech, 8 we Francji, 2 w Holandii i po jednym w Czechach, Estonii, Polsce i Szwecji.