Jaki los ma przed sobą w Polsce w 2022 r. fotowoltaika? Zmiany, które wchodzą w życie 1 kwietnia, będą na niekorzyść nowych prosumentów. Obecny system rozliczeń energii wyprodukowanej przez prosumentów zmieni się na nowy, tzw. net billing. Do kiedy stare zasady w fotowoltaice jeszcze obowiązują?
Zmiany zbliżają się wielkimi krokami. Tylko do 31 marca 2022 roku jest czas na złożenie wniosku o przyłączenie mikroinstalacji do sieci energetycznej. Wówczas prosumenci zachowają obecne, korzystne rozliczenie fotowoltaiki czyli opusty. Polega to na tym, że przez rok można magazynować nadwyżki energii w sieci elektroenergetycznej i odbierać potem w stosunku 1:0,8 dla instalacji do 10 kW albo 1:07, przy większej mocy do 50 kW. Za pobraną z powrotem energię z sieci nie płaci opłat zmiennych, czyli nie ponosi kosztów za dystrybucję.
Prawo do opustów przysługuje przez 15 lat od momentu wprowadzenia pierwszej energii do sieci.
Kto nie zdąży złożyć do 31 marca 2022 roku wniosku o przyłączenie mikroinstalacji do sieci, ten już do obecnego systemu opustów nie wejdzie. Ważne jest więc, by to zrobić na czas. Wnioski z błędami można potem poprawić na wezwanie operatora.
Fotowoltaika: nowe przepisy w 2022 r. wchodzą etapami
Od kwietnia każdy, kto złoży wniosek o przyłączenie mikroinstalacji do sieci elektroenergetycznej nie dostanie na 15 lat systemu opustów. Będzie rozliczał się opustami tylko do 1 lipca 2022 roku. Potem automatycznie przejdzie na tzw. net billing. Na czym polegają te zmiany? Fotowoltaika wtedy się może także opłacać, ale już mniej i co ważne, będzie to znacznie trudniejsze do oszacowania.
Przede wszystkim, nowy system jest znacznie bardziej skomplikowany. Energię rozlicza się nie ilościowo, tylko wartościowo. Prosument ma swoje konto depozytowe, gdzie jest podliczone, ile energii sprzedał do sieci i ile pobrał. A pobiera energię już ze wszystkimi opłatami, czyli z VAT-em i opłatą dystrybucyjną.
Nadal można odebrać energię z sieci przez rok od jej wprowadzenia. Natomiast po roku, jeśli nadal jest nadwyżka pieniędzy na koncie depozytowy, to część tych pieniędzy można odebrać. Nie wszystkie jednak, tylko nie więcej niż 20 proc. wartości energii pobranej w danym miesiącu. Reszta przepada.
Wysokość ewentualnej nadpłaty (niewykorzystanej w okresie 12 miesięcy), zwracanej przez sprzedawcę, nie może przekroczyć 20% (dwudziestu procent) wartości energii elektrycznej wprowadzonej do sieci w miesiącu kalendarzowym, kt rego dotyczy zwrot nadpłaty
Ministerstwo Klimatu i Środowiska
Cena energii z fotowoltaiki
Net billing też będzie wprowadzany etapami. Wyznacznikiem rozliczenia energii wyprodukowanej przez prosumenta będą ceny giełdowe, ale na początek średnia miesięczna. od 1 lipca 2022 r. do 30 czerwca 2024 r. nadwyżki energii będą rozliczane miesięcznie, według średniej ceny rynkowej z poprzedniego miesiąca kalendarzowego.
Czytaj także: Jak odliczyć panele fotowoltaiczne z dotacją, która jeszcze nie przyszła?
Natomiast od 1 lipca 2024 r. prosument rozliczy wartość swoich nadwyżek energii elektrycznej z zastosowaniem taryf dynamicznych. Oznacza to stosowanie cen godzinowych oraz odrębne rozliczanie energii wprowadzonej i pobranej z sieci elektroenergetycznej.
Przy obecnych wysokich cenach energii nowi prosumenci mogą być zadowoleni. Tylko jak to przewidzieć i obliczyć okres zwrotu? To niezwykle trudne.
Rozliczenie 1:1, gdzie jest haczyk?
Zmiany w fotowoltaice w 2022 roku zachęciły firmy do przygotowania swoich, alternatywnych umów, by nadal opłacalny był prąd ze słońca. Na przykład klienci zawierający z krakowską firmą Columbus umowę na montaż instalacji fotowoltaicznej mogą skorzystać z usługi Prąd jak Powietrze 2.0, czyli bilansowania energii 1:1.
Po wejściu w życie znowelizowanej ustawy o OZE, od 1 kwietnia, okres zwrotu wydłuży się do 9–12 lat, a zatem nasza usługa przywróci zwrot inwestycji do poziomu systemu opustów
Dawid Zieliński, prezes Columbus Energy.
Usługa Columbus ma swój haczyk – opłatę produktową, która zależy od mocy instalacji i wynosi nie mniej niż 39 zł miesięcznie. Warto wiec poszukać, czy inni nie mają podobnych ofert.