Wysokie ceny gazu wstrzymują produkcję nawozów, a to spowoduje, że może zabraknąć ważnych surowców dla przemysłu spożywczego. Przedstawiamy ecoraport tygodnia.
Dwóch głównych producentów nawozów w Polsce – Grupa Azoty i Anwil – ogłosiło wstrzymanie produkcji ze względu na wysokie ceny gazu. Pochodną tych działań będą kłopoty z dostępnością ciekłego dwutlenku węgla i suchego lodu. Biznes zareagował bardzo szybko – Grupa Carlsberg ogłosiła wstrzymanie produkcji piwa.
Suchy lód i ciekły CO2 i azot
Ciekły CO2 jest głównym surowcem używanym przy produkcji napojów gazowanych i w browarnictwie.
Surowy CO2 musi być transportowany bezpośrednio rurociągami z zakładów azotowych do firm, które go przetwarzają. Nie ma możliwości transportowania go w inny sposób, np. cysternami
Polskie Towarzystwo Gospodarcze
Suchy lód jest natomiast szeroko wykorzystywany przy produkcji i magazynowaniu żywności, w tym do schładzania komponentów spożywczych, schładzania mięsa w masarniach i zakładach przeróbczych oraz do szybkiego zamrażania.
Zakłady azotowe są również głównym producentem kwasu azotowego niezbędnego do zachowania higieny linii produkcyjnych. Bez zapewnienia odpowiednich warunków higienicznych zakłady mleczarskie nie będą więc mogły odbierać mleka od rolników – podaje Polskie Towarzystwo Gospodarcze.
Producenci żywności biją na alarm i chcą obniżenia cen gazu.
Pozytywnie o energii ze słońca
Większość Polaków pozytywnie postrzega technologię PV – wynika z badania Columbus Energy. Aż 79 proc. badanych uważa, że fotowoltaika to dobry sposób na ochronę środowiska, 63 proc. – że jest to technologia potrzebna do transformacji energetycznej, a 60 proc. – że pomaga w zwiększeniu bezpieczeństwa energetycznego.
Ponadto 62 proc. ankietowanych odpowiedziało, że fotowoltaika pomaga w obniżeniu rachunków za prąd. Ponad połowa stwierdziła, że jest dobrym sposobem na zainwestowanie kapitału. Badanie przeprowadzono w marcu i kwietniu tego roku.
Żabka ma gwarancje bankowe z celami ESG
Żabka i Citi Handlowy podpisały pierwszą wspólną umowę finansową uwzględniającą realizację celów z obszaru odpowiedzialnego biznesu i zrównoważonego rozwoju.
W ramach umowy Żabka może wystawiać w Citi Handlowy gwarancje bankowe do 100 mln zł. Jednocześnie bank i spółka zawarły w umowie wskaźniki zrównoważonego rozwoju (KPIs). Obejmuje to redukcję emisji gazów cieplarnianych o jedną czwartą w zakresie 1 i 2 oraz zmniejszenie intensywności emisji gazów cieplarnianych w sklepach o 70 proc. do 2026 roku (w odniesieniu do wskaźników z 2020 roku). Żabka ma również podwoić sprzedaż produktów marki własnej promujących zrównoważony styl życia do 2025 r. Jeśli spółka nie spełni dwóch lub więcej wskaźników, przekaże dodatkowe finansowanie na określone w umowie działania.
Każda puszka cenna
Fundacja na rzecz odzysku opakowań aluminiowych Recal w ramach inicjatywy Każda Puszka Cenna połączyła siły z producentem napojów Krynicą Vitamin. Efektem współpracy będzie zadbanie o recykling puszek, które trafią w tym roku na ponad 100 wydarzeń sportowych. Produkcją 125 tys. puszek o pojemności 250 ml zajmie się Ardagh Group. Krynica Vitamin będzie bezpłatnie oferować napoje uczestnikom imprez, a Recol zapewni ich efektywną zbiórkę.
Mikrorezerwaty i wieczne lasy
Fundusz Żubra i Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze powołają 50 mikrorezerwatów i kupią 15 hektarów dziewiczych terenów we wschodniej Polsce. Na wsparcie tych działań Fundusz Żubra przeznaczy 360 tys. zł.
Mikroezerwaty to sposób na ochronę zagrożonych gatunków. Stare drzewa zostaną zgłoszone do ochrony strefowej, co pomoże utworzyć w promieniu od 50 do 200 m obszar wolny od wycinki.
Mikrorezerwaty powstaną w granicach dwóch ogromnych ekosystemów: w Puszczy Karpackiej i w Puszczy Boreckiej. Dzięki nim pod ochroną znajdą się tak rzadkie gatunki jak orlik krzykliwy, sóweczka, orzeł przedni, bocian czarny, a także stare drzewa i rzadkie gatunki porostów.
Z kolei wieczne lasy to projekt, który zakłada wykup gruntów, mających często status nieużytku i – dosłownie – zostawienie ich w spokoju. Na takich obszarach, uwolnionych od działalności człowieka, następuje potem naturalna sukcesja. Tworzy się tam prawdziwa ostoja przyrody, samowystarczalna i funkcjonująca jako regulator klimatu.
Wieczny las akumuluje węgiel, a jednocześnie stanowi doskonały stabilizator warunków mikroklimatycznych. Innymi słowy: jest potencjalnie sporym zbiornikiem CO₂ zaabsorbowanego z atmosfery, a jednocześnie skutecznym narzędziem w ochronie przed już zachodzącymi zmianami klimatu.
prof. Bogdan Chojnicki z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.


Vegan Summit
Eksperci Europejskiego Szczytu Wegańskiego, negatywnie ocenili działania polityków i relacje mediów dotyczące zanieczyszczenia rzeki Odry.
System ochrony środowiska od lat nie działa. Partie polityczne od lat zajmują się eksploatacją, a nie ochroną środowiska naturalnego. Teraz Odra jest jedną z wielu ofiar takiej polityki
dr. Sylwia Spurek, ekspertka European Vegan Summit, europosłanka.
Jedna z pięciu wystaw towarzyszących Vegan Summit w dniach 15–18 września poświęcona będzie rybom i zwierzętom wodnym.