Komisja Europejska i Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) podpisały porozumienie w sprawie finansowania regionów najbardziej dotkniętych skutkami odchodzenia od paliw kopalnych.
Instrument łączy w sobie kredyty EBI w wysokości maksymalnie 10 mld euro oraz dotacje z budżetu UE w wysokości 1,5 mld euro. Instrument ten posłuży do finansowania inwestycji publicznych w regionach, które mają zatwierdzone przez Komisję Europejską plany terytorialne sprawiedliwej transformacji. W Polsce są to regiony: koniński, wałbrzyski, rybnicki, bytomski, gliwicki, sosnowiecki, tyski, katowicki, bielski.
EBI udostępni fundusze do 2027 roku. Pieniądze posłużą m.in. na tworzenie nowych miejsc pracy i nowej infrastruktury. Dotacja unijna może stanowić maksymalnie 25 proc. kwoty kredytu EBI.
Porozumienie zostało zawarte w następstwie wystosowanego przez Komisję Europejską w lipcu tego roku zaproszenia do składania wniosków o udzielenie dotacji. Ponadto potencjalni beneficjenci mogą również ubiegać się o wsparcie doradcze Centrum Doradztwa InvestEU na przygotowanie i realizację projektów.
To bardzo ważna inicjatywa Komisji Europejskiej i Europejskiego Banku Inwestycyjnego. EBI, jako Bank Klimatu UE, jest zdeterminowany by wspierać kraje i regiony odchodzące od działalności wysokoemisyjnej. Zielona transformacja przyczyni się do znacznych zmian w sektorze energetycznym i jego infrastrukturze. Środki EBI i KE będą uruchamiane w celu łagodzenia społecznych następstw tych działań, co znacznie ułatwi transformację gospodarek krajów UE w kierunku zero emisyjności.
prof. Teresa Czerwińska, wiceprezes EBI
Po pierwsze: oszczędzanie energii
Ekspercka Rada ds. Bezpieczeństwa Energetycznego i Klimatu opublikowała rekomendacje w sprawie koniecznych do podjęcia działań w celu złagodzenia wpływu kryzysu energetycznego na odbiorców energii i gospodarkę. W bieżącej sytuacji oszczędzanie energii powinno być nie tylko ekonomicznym, ale i patriotycznym obowiązkiem – czytamy w stanowisku. Eksperci oceniają, że wyjątkowy stan energetyczny może utrzymać się kilka lat, a na pewno będzie mocno odczuwalny w kolejnym roku, kiedy wyczerpią się zapasy (gazu, węgla) oraz znacznie zmniejszą rezerwy finansowe społeczeństw, gospodarek i państw.
Granty dla start-upów i młodych naukowców
Ruszyła druga edycja Programu Grantowego ING skierowanego do start-upów i młodych naukowców. Bank przeznaczy 1 mln zł na najlepsze rozwiązania wspierające zrównoważoną konsumpcję i produkcję. Poszukuje rozwiązań, które zapewnią zrównoważone łańcuchy dostaw, obniżą poziom generowania odpadów i pomogą zmniejszyć ilość marnowanej żywności. Zgłoszenia można wysyłać do 15 października 2022 r.
Wielkie sprzątanie Warty
W Poznaniu setki wolontariuszy – dzieci, seniorów, sportowców i miłośników przyrody – zbierało śmieci wzdłuż brzegów trzeciej najdłuższej rzeki w Polsce. Wydarzenie „Warta warta posprzątania” odbywa się w ramach 29. Akcji Sprzątanie świata – Polska. Inicjatywę zorganizowały Fundacja Nasza Ziemia oraz sieć Lidl Polska.
